نسخه شماره 2.5.1
نیما امینی
چهارشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۸۹

به روز رسانی خودکار

سایت کلمه نوشته است حصر خانگی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که از روز ۲۵ بهمن آغاز شده، از دیروز ۲۷ بهمن ماه کامل شده و با قطع آخرین ارتباطات محدود آنها، هیچ اطلاعی از وضعیت و سلامتشان در دست نیست. به نوشته این وبسایت، محافظان آقای موسوی از محافظت او عزل شده و نیروهای امنیتی جای آنها را گرفته‌اند.

کلمه نوشته است ابتدای کوچه‌ی بن‌بست اختر در خیابان پاستور که منزل میرحسین موسوی در آن واقع است، همچنان با یک اتومبیل ون مسدود است.

وبسایت کلمه که خبرهای مربوط به میرحسین موسوی را پوشش می‌دهد، می‌گوید که دختران آقای موسوی که تا پیش از این هر روز با او دیدار حضوری و یا تماس تلفنی داشته‌اند، هیچ تماسی با پدر و مادر خود ندارند و ماموران مستقر در اطراف خانه، اجازه نزدیک شدن به محل سکونت والدین‌شان را به آنها نمی‌دهند. ماموران امنیتی به دختران آقای موسوی گفته‌اند که از طرف دادستان، مامور حصر این رهبر اعتراض‌های پس از انتخابات هستند، اما هیچ مدرک شناسایی، نامه یا حکمی در این باره ارائه نداده‌اند.

خبرگزاری فارس، تصاویری از تشییع صانع ژاله، جان‌باخته اعتراض‌های ۲۵ بهمن تهران، در زادگاهش پاوه منتشر کرده است:

 

تشییع صانع ژاله، جان‌باخته اعتراض‌های ۲۵ بهمن تهران، در زادگاهش پاوه / عکس از فارس

 

تشییع صانع ژاله، جان‌باخته اعتراض‌های ۲۵ بهمن تهران، در زادگاهش پاوه / عکس از فارس

 

تشییع صانع ژاله، جان‌باخته اعتراض‌های ۲۵ بهمن تهران، در زادگاهش پاوه / عکس از فارس

روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی با عنوان «سپاه پاسداران ایران قول داد از تیراندازی خودداری کند» نوشته است که فرماندهان ارشد در سپاه از فرماندهان خود خواسته‌اند ضمانت دهند که مجبور به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان ضددولتی نخواهند شد.

بر اساس این گزارش، این نامه را «جمعی از فرماندهان سپاه تهران، اصفهان، تبریز و قم» نوشته اند و در آن آمده است: «به مردم خود قول می دهیم که به سوی برادرانمان که خواستار بیان اعتراضات مشروع خود علیه سیاست‌ها و رفتار رهبرشان هستند، تیراندازی نخواهیم کرد.»

هرچند چنین نامه‌ای را فقط روزنامه دیلی‌تلگراف بریتانیا منتشر کرده است و منابع خبری دیگر صرفا به نقل از این روزنامه به آن پرداخته‌اند، اما این روزنامه می‌گوید این نامه به طور گسترده‌ای در رده‌های مختلف بسیج و سپاه توزیع شده است و نویسنده این گزارش تصریح کرده که نسخه‌ای از آن را دیده است و دیپلمات‌های غربی در تهران هم صحت این نامه را تایید کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری مهر، نمازگزاران تهرانی پس از نماز جمعه شعار داده‌اند: «موسوی و کروبی اعدام باید گردند» و «هاشمی، هاشمی؛ بصیرت، بصیرت».

خبرگزاری فارس ضمن اشاره به شعارهای گروه‌هایی از نمازگزاران امروز نمازجمعه در تهران برای «اعدام موسوی و کروبی»، از تذکیب دستگیری مرحسین موسوی و مهدی کروبی خبر داده است.

این تکذیب در حالی منتشر شده است که پیش از این خبری درباره دستگیری این دو رهبران اعتراض‌ها روی خبرگزاری فارس و دیگر خبرگزاری‌های اصلی ایران منتشر نشده بود.

احمد جنتی در نماز جمعه این هفته تهران در واکنش به شعارهای حاضران برای اعدام میرحسین موسوی و مهدی کروبی، گفت: این‌ها به خودی خود اعدام شده اند و علیرغم درخواست دوستان باید گفت که این‌ها نزد افکار عمومی و در جامعه سقوط کرده‌اند.

دبیر شورای نگهبان همچنین به قوه قضائیه پیشنهاد کرد «درهای خانه های این افراد باید بسته شود، رفت و آمد آن‌ها با عواملشان باید قطع شود، تلفن، اینترنت و وسایل ارتباطی این‌ها باید مسدود شود و در حقیقت در خانه خود زندانی شوند».

نزدیکان میرحسین موسوی و مهدی کروبی می‌گویند ارتباط با این دو و خانواده‌هایشان از چندی قبل از ۲۵ بهمن قطع شده و امکان تردد به خانه آنان نیز نیست.

آقای جنتی درباره اعتراض‌های ۲۵ بهمن گفت: : چند آدم شاخ شکسته را به خیابان کشاندید، جوانان را کشتید و مجروح کردید و هنوز نمی فهمید که مردم از شما متنفرند و شما را نفرین می کنند.

خبرگزاری فارس از نماز جمعه تهران گزارش داده که نمازگزاران پیش از آغاز خطبه‌های نماز جمعه، علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی شعار دادند.

به نوشته این خبرگزاری نیمه‌دولتی، مردم همچنین شعار داده‌اند «حزب‌الله بیدار است، از آمریکا بیزار است»، «کروبی و موسوی، مزدور و قدرت‌طلب، مرگ بر این گروه آشوب‌طلب»، «موسوی و کروبی، اعدام باید گردند»، «کروبی، موسوی و بی‌بی‌سی؛ پیوندتان مبارک»، «فتنه‌گر بی‌حیا؛ ننگت باد، ننگت باد»، «نوکر آمریکایی، شرمت باد، شرمت باد».

سحام نیوز، ارگان حزب اعتماد ملی، پیامی از قول مهدی کروبی منتشر کرد. در این پیام آمده است که مهدی کروبی بار دیگر آمادگی خود را برای محاکمه در دادگاه علنی اعلام کرد و خطاب به حکومت گفت: اگر مبارزانی مانند طالقانی، گلسرخی، بخارایی و ده‌ها مبارز را با اندیشه‌های متفاوت به بند می‌کشید، اجازه انتشار محاکمات آنها در رسانه‌ها را می‌داد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از فردی به نام پیمان ژاله که گفته می‌شود برادر صانع ژاله است، مصاحبه اعضای خانواده ژاله با رادیوهای خارج از کشور را تکذیب کرد.

محمدعلی ابطحی در وبلاگ خود از تظاهرات خیابانی ۲۵ بهمن انتقاد کرد و سران جنبش سبز را هم به «استفاده ابزاری» از نسل جوان متهم کرد. در یادداشت آقای ابطحی آمده است که «اصلاح زير سقف نظام و رهبری ضرورت فعلی كشور ما است» و دعوت برای راهپیمایی در خیابان، «مسیر انقلاب و سقوط نظام» است.

صانع ژاله که در ناآرامی‌های ۲۵ بهمن جان باخت، امروز در زادگاهش شهر پاوه در استان کرمانشاه، به خاک سپرده شد.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام کرد که پس از نماز جمعه این هفته تجمعی برای «اعلام انزجار از سران فتنه» برگزار می‌کند.

غلامعلی دهقان، مدیر سایت آفتاب و محمدحسین خوشوقت، مدیر سایت فرارو که روز دوشنبه ۲۵ بهمن به اتهام انتشار خبر «صدور مجوز راهپیمایی به درخواست رئیس جمهوری ترکیه» بازداشت شده بودند، صبح امروز آزاد شدند. هر دوی آنها در بازجویی گفته‌اند که «هکرها» با  نفوذ به سیستم مدیریت سایت، خبر صدور مجوز راهپیمایی را منتشر کرده بودند.

«شورای هماهنگی راه سبز امید» با انتشار بیانیه شماره دو، مردم را به شرکت در تجمعات روز یکشنبه اول اسفند به مناسبت هفتم جان باختگان تظاهرات ۲۵ بهمن در سراسر کشور فراخواند. در بخشی از این بیانیه که در سایت کلمه منتشر شد، آمده است که تجمعات اول اسفند «علاوه بر حمایت قاطع از مواضع رهبران جنبش آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی برای ادامه راه دشوار آزادی و کرامت انسان، نشانه اعلام همبستگی با هموطنان کرد در پاسداشت خون این دو عزیز ایرانی شیعه و سنی است که به پای مبارزه با استبداد دینی بر زمین ریخت.»

به دنبال گفت‌وگوی قانع‌ ژاله، برادر صانع ژاله‌ از کشته شدگان اعتراضات مردمی ۲۵ بهمن ماه با تلویزیون صدای آمریکا، وبسایت خبری هرانا در گزارشی از بازداشت وی توسط نیروهای امنیتی خبر داده است.

قانع ژاله به صدای آمریکا گفته بود که خانواده او بسیار تحت فشار هستند که حرفی نزنند. اما به نوشته هرانا، اکنون وزارت اطلاعات او را مجبور کرده که گفته‌های خود را طی مصاحبه‌ای در صدا و سیمای جمهوری اسلامی تکذیب کند.

در همین حال خبرگزاری فارس و خبرگزاری جمهوری اسلامی- ایرنا- شخصی به نام پیمان ژاله را به عنوان برادر صانع ژاله معرفی کرده که در گفت‌وگو با این خبرگزاری به شدت مصاحبه خانواده‌اش با «رادیوهای بیگانه» را تکذیب کرده است.

روزنامه الشرق الاوسط کاریکاتوری درباره رفتار ایران با مخالفان منتشر کرد:

 

حسین شریعتمداری می‌گوید که صانع ژاله، که در حوادث ۲۵ بهمن کشته شد مخبر کیهان بوده است و بعضی از خبرهای ویژه کیهان کار او بوده است. او می‌گوید صانع ژاله را از پیش شناسایی کرده بودند. 

فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس نوشته است که او و آقای کروبی از پنجشنبه شب، در حصر کامل نیروهای امنیتی هستند.
او نوشته که «فرزندانم را نیز به منزل راه نمی دهند، تلفن های ارتباطی همگی قطع است، از ادامه درمان این حق اولیه ام نیز ممانعت بعمل آمده و نیروهای امنیتی دیشب همزمان با حمله اوباش شبانه با شکستن درب آپارتمان فرزندم محمد حسین بدون حضور او به منزلش یورش بردند.»

به نوشته فاطمه کروبی در ساعت ۱:۳۰ بامداد تا ساعت ۲:۴۵ یک گروه سازماندهی شده به منطقه محل سکونت آنها وارد شده و از یکسو به فحاشی و هتاکی به او و آقایان کروبی، موسوی، خاتمی و هاشمی پرداخته اند.
خانم کروبی پیش از این در نامه ای به آیت الله خامنه ای نوشته بود این که شما با همسرم اختلاف دارید چه ارتباطی با حق زیستن ما دارد. وی اکنون در نامه به آقای لاریجانی گفته است که امروزه پذیرفته ام در نظامی که بیشترین نقش را در دوران مبارزه و شکل گیری آن داشتیم، دیگر حقی برای زیستن ساده هم نداریم. خانم کروبی پرسیده است معیار های قانونی برای این گونه برخوردها با او وخانواده اش چیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران به شبکه خبر گفته است که وحدت و انسجام به عنوان مهمترین موضوع کشور است و همه باید بتوانند حرف و سخن خود را در مجرای قانون بزنند.
آقای هاشمی گفته است که اقدامات خلاف قانون و هتاکی مذموم است و همه باید در چارچوب قانون حرکت کنند. 

به گزارش وب سایت آقای هاشمی رفسنجانی، او با اشاره به تشکیل جلسه امروز هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری که در آن مواضع این مجلس در مورد وقایع ۲۵ بهمن تهران اعلام شده است، گفت: «باید همه اقشار جامعه به قانون احترام بگذارند و هر اقدامی که با قانون مطابقت نداشته باشد ضربه زننده به مملکت و خود انسان و به فتوای امام راحل حرام است.»رئیس مجلس خبرگان گفته است که قانون اگر از محور جامعه خارج شود، باعث خودسری است و مردم ما هم درک می کنند الان زمانی نیست که طرد و دعوا صورت بگیرد.

خبر آنلاین گزارش داده است که تجمع طلاب و روحانیون در مدرسه فیضیه قم و مسجد اعظم، با شعارهای تندی علیه اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، مهدی کروبی و میرحسین موسوی برگزار شده و این تجمع به شکل زنده از شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش شده است.

به نوشته این وبسایت نزدیک به اصولگرایان منتقد دولت، تجمع کنندگان با حمل چوبه دار و سردادن شعارهایی، خواستار بازداشت، محاکمه و اعدام  محمد خاتمی، کروبی و میرحسین موسوی شدند و شعارهای «مرگ بر هاشمی» و «ریاست خبرگان، جای منافقین نیست» سر دادند.

وبسایت بی‌بی‌سی به نقل از محسن اصغری، خبرنگار بی. بی.سی که در مراسم تشییع صانع ژاله حضور داشته، نوشته است که او شاهد هیچ درگیری جدی نبوده است اما افزوده که نیروهای پلیس، بسیاری از راه‌های منتهی به دانشگاه تهران را بسته بودند و تنها حامیان طرفدار دولت اجازه عبور داشتند.

ضمنا بی‌بی‌سی با اشاره به شعار گروهی از نمایندگان مجلس در ایران برای بر محاکمه و اعدام میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان که «در حبس خانگی بسر می‌برند»، نوشته است که این دو بیانیه‌های صریحی را از طریق سایت‌های اینترنتی خود منتشر کرده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی مفصل اشاره کرده است که دو روز پس از بزرگ‌ترین اعتراضات ضد دولتی در ایران در بیش از یک سال گذشته، حامیان و مخالفان دولت امروز در نزاعی درگیر شدند که به یاد دانشجوی کشته‌شده بود.

این روزنامه آمریکایی به شعارهای گروهی از نمایندگان مجلس برای محاکمه سران مخالفان اشاره کرده و نوشته که تاکنون دولت این کار را احتمالا به خاطر ترس از بروز ناآرامی‌های بیشتر نکرده است.

نیویورک تایمز ضمنا از قول حامیان مخالفان دولت نوشته است که تمایل مردم برای آمدن به خیابان‌ها با وجود سرکوب پلیس نشان می‌دهد که جنبش شکل گرفته پس از انتخابات سال گذشته، هنوز پس از 20 ماه سرکوب بی‌رحمانه حکومت زنده است.

وبسایت تلویزیون سی‌ان‌ان در گزارشی به تظاهرات امروز تهران اشاره کرده و نوشته است هزاران نفر که بیشتر آن‌ها طرفداران دولت بودند، در مراسم تشییع فردی شرکت کردند که در تظاهرات ضد دولتی روز دوشنبه کشته شده بود.

این تلویزیون آمریکایی خبر از سرکوب تظاهرکنندگان ضد دولتی در کنار این تشییع داده و یادآوری کرده است که رهبران ایران، انقلاب صورت گرفته در مصر را ستوده‌اند اما اعتراضات ضد دولتی در کشور خود را سرکوب کردند.

دولت آلمان روز چهارشنبه سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرات طرفداران دموکراسی در ایران و سایر کشورهای خاورمیانه « به شدت» محکوم کرد.

استیفن سیبرت، سخنگوی آنجلا مرکل نخست‌وزیر آلمان، گفت:« ما همه از دولت ایران می‌خواهیم که حقوق مردم ایران و آزادی‌هایی آن‌ها را انکار نکند؛ چیزی که خود، به مردم مصر به خاطر آن تبریک گفته است.»

سخنگوی نخست‌وزیر آلمان چنین ادامه داد: «آنجلا مرکل به بسیاری از ایرانی‌هایی که شجاعانه به خیابان‌های آمده‌اند اطمینان می‌دهد که خواست آن‌ها برای آزادی و حقوق بشر از سوی آلمان و اروپا شنیده شده است.»

روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی، خبر از راهپیمایی صدها نفر در تهران داده است که در مراسم تشییع یک دانشجوی کشته‌شده رخ داده و منجر به تنش در تهران شده است.

این روزنامه آمریکایی در گزارش خود به گفته‌های حامیان دولت و نیز مخالفان حکومت ایران اشاره می‌کند که هر یک این دانشجو را منتسب به خود معرفی می‌کنند.

لس‌آنجلس تایمز، به روایت رسمی مقامات ایرانی درباره نحوه کشته‌شدن محمد مختاری و صانع ژاله پرداخته است که به گفته خبرگزاری فارس از سوی «شورشیانی به سوی مردم و پلیس آتش گشوده بودند» مجروح شده،‌ اما این روزنامه در عین حال به نقل از رهبران مخالفان دولت ایران نوشته است که تنها پلیس در طی تظاهرات سلاح به کار برده است.

تلویزیون الجزیره به نقل از گزارش‌های رسیده در وبسایتش نوشته است که مقامات ایران، رسانه‌های خارجی را از ارائه گزارش از اعتراض‌ها در ایران منع کرده‌اند.

الجزیره همچنین در گزارشی به درگیری‌های ایجاد شده بین حامیان دولت ایران و گروه‌های مخالف در تشییع دانشجوی کشته شده در اعتراضات اخیر پرداخته است.

این شبکه تلویزیونی همین‌طور آورده است که حامیان دولت ایران از تظاهرات روز جمعه برای ابراز «انزجار» از اعتراض‌ها خبر می‌دهند.

رادیو فرانسه در خبری به «درگیری بین حامیان حکومت ایران و مخالفان آن» در مراسم امروز تشییع صانع ژاله پرداخته است.

این رادیو در وبسایتش نوشته است: خشونت زمانی رخ داده که حامیان دولت ایران در مراسم تشییع ژاله، مسلمان اهل تسنن کرد، تظاهرات راه انداختند.

به نوشته رادیو فرانسه، این دانشجوی ۲۶ ساله، محور مناقشه‌ای شده است بین مقامات طرفدار دولت که او را عضو نیروی بسیج معرفی می‌کنند و مخالفان دولت که می‌گویند او از حامیان موسوی بوده است.

کلمه از دانشگاه هنر گزارش داده است: از اولین ساعات صبح امروز چهارشنبه ۲۷ بهمن، بیش از ۵۰۰ اتوبوس با آرم‌های سپاه، وزارت دفاع، نیروی انتظامی و دانشگاه امام حسین، نظامیان لباس شخصی و نیروهای بسیجی را در اطراف چهارراه ولیعصر تهران پیاده کردند و این افراد به طور منظم و سازمان‌یافته در محوطه‌ی دانشگاه هنر و اطراف آن مستقر شدند.

به نوشته کلمه، حجم پوسترها و تراکت‌هایی که نیروهای شبه نظامی و بسیجی با مضمون‌های جهت‌دار و دروغین برای این برنامه تهیه کرده بود، به حدی زیاد بود که خبرنگار کلمه تعداد آنها را حدود ۵۰ هزار برگ تخمین زده و طبق مشاهدات او، بسیاری از بسته‌های این اقلام تبلیغاتی، باز نشده در کنار خیابان رها شده بود.

وبسایت خبری دانشجونیوز، نزدیک به طیف علامه دفتر تحکیم وحدت، گزارش داده است که خانواده صانع ژاله، برای مصاحبه‌کردن علیه اعتراض‌ها در ایران، زیر فشار هستند.

دانشجونیوز نوشته است که زین‌الدین انصاری، از نیروهای امنیتی پاوه و مسئول حراست سد داریان (متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) در نزدیکی پاوه که در عین حال پسرخاله صانع ژاله است، عامل اصلی فشار بر این خانواده برای مصاحبه با رسانه‌های دولتی است.

به گفته یکی از نزدیکان صانع ژاله، تمامی مسئولین بلند پایه شهر پاوه، از جمله امام جمعه، فرماندار، مسئولین انتظامی و امنیتی با حضور در منزل خانواده ژاله، فشار گسترده‌ای را برای انجام مصاحبه به این خانواده وارد آورده‌اند.

دانشجونیوز همچنین نوشته است که همه ارتباطات خانواده ژاله به کنترل نیروهای امنیتی درآمده و راه‌های ارتباط با این خانواده نیز قطع شده است.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در اطلاعیه‌ای از «مردم بصیر ایران اسلامی» دعوت کرده است که روز جمعه ۲۹ بهمن در تجمعی پس از نمازجمعه در سراسر کشور، «تنفر و انزجار خود را از جنایت دوباره سران فتنه و منافقان کوردل اعلام دارند».

این تجمع، در واکنش به اعتراض‌های ۲۵ بهمن و آن‌چه در این اطلاعیه «دعوت سران فتنه از حامیان منافق و سلطنت‌طلب و اراذل ضد‌انقلاب برای ایجاد اغتشاش در بیست‌وپنجم بهمن ماه با هدف فراهم کردن خوراک تبلیغاتی برای رسانه‌های بیگانه بالاخص آمریکا و انگلیس و اسرائیل غاصب که منجر به شهادت و مجروح شدن تعدادی از هموطنان عزیز شد» خواند شده، برگزار می‌شود.

در حالی که خبرهای متعددی درباره تشییع صانع ژاله منتشر شده است، تنها خبرگزاری فارس درباره تشییع  محمد مختاری، ۲۲ ساله، دیگر جان‌باخته اعتراض‌های ۲۵ بهمن گزارش داده است.

این خبرگزاری نیمه‌دولتی از تشییع «دومین شهید اغتشاشات اخیر بر روی دستان مردم انقلابی» خبر داده و نوشته است: پیکر شهید محمد مختاری از دیگر کشته‌شدگان حوادث اخیر به دست عوامل منافقین لحظاتی پیش در دستان جمعی از مردم انقلابی کشورمان از مقابل منزل این شهید واقع در شرق تهران تشییع شد.

به گزارش فارس، شرکت‌کنندگان در تشییع آقای مختاری، شعارهای «کروبی موسوی مرگ به نیرنگتان، خون جوانان ما می‌چکد از چنگتان»، «لعن علی عدوک یاحسین، کروبی و خاتمی و میرحسین»، «مرگ بر موسوی»، «مرگ بر کروبی» سر داده‌اند.

فارس نوشته است که محمد مختاری «بر اثر تیراندازی عوامل منافقین» به شدت زخمی شد و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت، اما روی صفحه فیس‌بوکی که منتسب به محمد مختاری است، عکس‌هایی از فعالیت‌های قبلی او در این شبکه اجتماعی قرار داده شده که حکایت از همراهی او با اعتراض‌های پس از انتخابات و دعوت به شرکت در اعتراض‌های ۲۵ بهمن دارد.

عکسی منتسب به صفحه فیس‌بوک محمد مختاری، از جان‌باختگان اعتراض‌های ۲۵ بهمن

تصاویری از مراسم تشییع صانع ژاله، یکی از جان‌باختگان اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن ۸۹، در خبرگزاری‌های رسمی ایران

مراسم تشییع صانع ژاله، یکی از جان‌باختگان اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن ۸۹ / عکس از مهر

 

مراسم تشییع صانع ژاله، یکی از جان‌باختگان اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن ۸۹ / عکس از مهر

 

مراسم تشییع صانع ژاله، یکی از جان‌باختگان اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن ۸۹ / عکس از مهر

 

مراسم تشییع صانع ژاله، یکی از جان‌باختگان اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن ۸۹ / عکس از فارس

 

مراسم تشییع صانع ژاله، یکی از جان‌باختگان اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن ۸۹ / عکس از ایسنا

در پایان مراسم تشییع صانع ژاله، قطع‌نامه‌ای صادر شد که به گزارش خبرگزاری نیمه‌دولتی مهر، آن را «یکی از اعضای تشکل‌های دانشجویی» خواند.

در این قطع‌نامه آمده است: ۲۵ بهمن ۸۹ غم بزرگی را برای ما به ارمغان آورد. غم فراق یار دبستانیمان شهید صانع ژاله دانشجوی حافظ و عامل به قرآن هموطن کرد زبان و برادر اهل سنتمان که با افتخار در شهرستان پاوه عضو فعال بسیج هم بوده بر سینه‌هایمان سنگینی می‌کند. مسئول خون این همکلاسی ما کیست جز کفتارهای سبز که به درندگی خو کرده‌اند؟

در پایان این قطع‌نامه ضمن «تسلیت شهادت شهید ژاله به محضر رهبر معظم انقلاب، هموطنان انقلابی و مسلمان و خانواده معظم شهدا»، اعلام شده است: کاسه صبر دانشجویان انقلابی لبریز گردیده و به قوه قضائیه مهلت خواهند داد که ضمن برخورد قاطع با سرکردگان گروهک ضد انقلاب و محارب موصوف به سبز، به بازستانی خون این شهید و سایر شهدای فتنه ۸۸ اقدام نماید. در غیر این صورت دانشجویان با استناد به بند «م» وصیت نامه امام روح الله (سلام الله علیه) به درخواست آحاد ملت لبیگ گفته و فتنه گران را راسا جمع خواهد نمود.

وبسایت کلمه از قول «یکی از دانشجویان دانشگاه هنر» که در تشییع صانع ژاله حضور داشته، نوشته است: از صبح امروز چهارشنبه نیروهای بسیج را به دانشگاه آوردند، دانشجویان را به تالار دانشگاه هل دادند، در آن‌جا محاصره‌شان کردند و سپس با چوب و چماق و شوکر به دانشجویان حمله‌ کردند و تعداد زیادی از دانشجویان را هم بازداشت کردند.

به گفته این شاهد عینی، تعداد نیروهای لباس شخصی و نیروهای بسیج در مقایسه با دانشجویان هنر بسیار چشمگیر بوده و عملا دانشگاه در اختیار دانشجویان نبود.

این دانشجوی دانشگاه هنر گفته است حراست دانشگاه، ممانعتی برای ورود غیر دانشجویان ایجاد نکرده است و موقع ورود، کارت شناسایی دانشجویان را چک نمی‌کرده است و حتی نسبت به وسایلی که همراه آن‌ها بود نیز واکنشی نشان نمی‌داد.

یک شاهد عینی پس از تشییع صانع ژاله به مردمک گفت: قبل از تشییع، چند صد بسیجی که چهره‌هایی غریبه برای دانشجویان دانشگاه هنر داشتند و چوب و چماق داشتند، داخل و بیرون دانشگاه مستقر شده بودند. تعداد زیادی نیروی گاردی هم آن‌جا بودند و همین‌طور تعداد زیادی ون نیروی انتظامی که برای بردن دستگیرشدگان استفاده می‌شوند. شهروندان عادی هم به صورت پراکنده و البته اندک حضور داشتند ولی قدرت هیچ حرکتی نداشتند. خیابان مقابل دانشگاه هنر باز شده و تردد وجود داشت ولی به هیچ‌کس اجازه نزدیک‌شدن به درب دانشگاه داده نمی‌شد. نیروهای لباس شخصی و بسیجی به فراوانی در آن منطقه دیده می‌شدند.

تصویری از مراسم تشییع صانع ژاله، یکی از جان‌باختگان اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن ۸۹ که روی فیس‌بوک منتشر شده است.

تصویری از مراسم تشییع صانع ژاله، یکی از جان‌باختگان اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن ۸۹، که روی فیس‌بوک منتشر شده است.

خبرگزاری نیمه‌دولتی فارس در گزارشی از تشییع صانع ژاله، نوشته است که این مراسم به «راهپیمایی عظیم علیه سران فتنه تبدیل شده است».

این خبرگزاری که همواره موضعی علیه اعتراض‌های بعد از انتخابات داشته است، نوشته است: مردم و دانشجویان در صفوف عظیم و وصف‌ناشدنی وارد دانشگاه تهران شده‌اند و با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضامین «مرگ بر موسوی»، «مرگ بر کروبی»، «مرگ بر خاتمی» و در دست داشتن تصاویر مقام معظم رهبری و امام خمینی و شهید ژاله و سر دادن شعارهای «مبارک ایرانی، اکبر رفسنجانی»، «مرگ بر خاتمی»، «مرگ بر موسوی» و «مرگ بر کروبی» در خیابان‌های دانشگاه تهران راهپیمایی می‌کنند.

به گزارش فارس، حسن ابوترابی‌فرد نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، در محل نماز جمعه تهران بر پیکر صانع ژاله نماز میت خوانده است و علیرضا پناهیان و روح‌الله حسینیان هم در جمع دانشجویان تشییع‌کننده سخنرانی کرده‌اند.

به نوشته سایت کمیته گزارشگران حقوق بشر ایران، تعدادی از دانشجویان دانشگاه هنر نیز در جریان این ماجراها بازداشت شده‌اند. این وبسایت نیز همچون منابع خبری دیگر، گزارش داده که تشییع پیکر صانع ژاله با حضور پرشمار نیروهای امنیتی صورت گرفته است و اعضای تشکل بسیج با حضور در دانشگاه هنر، شعارهای تحریک‌آمیز و توهین‌آمیز داده‌اند که با اعتراض دانشجویان مواجه شد. پس از آن اعضای بسیج با باتوم و شوک الکتریکی به دانشجویان حمله کردند و آنان ضرب و شتم کردند.

هم‌زمان با مراسم خاک‌سپاری صانع ژاله که روز دوشنبه در جریان اعتراض‌ها جان باخت، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر در گفت‌وگو با کلمه از «حضور گسترده بسیجیان غیر دانشجو» در محوطه این دانشگاه در صبح امروز چهارشنبه ۲۷ بهمن خبر داده است. به گفته سجاد رضایی، «دانشجویان و دوستان شهید صانع ژاله، مظلومانه به کنار دیوارها رانده شده‌اند و در عین حال برخی از بسیجیان سعی در تحریک دانشجویان برای ایجاد درگیری دارند».

۲۷ بهمن - ۰۵:۴۳

مهدی کروبی در پیامی به مناسبت حوادث روز ۲۵ بهمن،  نوشته است که «برخوردهای خشن و غیر انسانی و غیر اسلامی» را محکوم می‌کند و مسئولان جمهوری اسلامی  هشدار داده است که تا دیر نشده است پنبه ها را از گوش هایشان خارج کنند و صدای مردم را بشنوند.

به نوشته آقای کروبی، اعمال خشونت آمیز و مخالفت و عناد با خواست مردم تا زمانی و جایی می تواند به استمرار چنین وضعیتی کمک کند.

آقای کروبی به رهبران جمهوری اسلامی گفته است که از سرنوشت دوری حکومت ها از مردم عبرت بگیرید. زندانیان سیاسی را آزاد و دستتان را از گلوی روزنامه ها و رسانه های مستقل بردارید، به عهد و میثاقی که با نام قانون اساسی با مردم بسته اید وفادار باشید.

مهدی کروبی همچنین گفته است که هراس از هیچ تهدیدی ندارم و آماده پرداخت هرگونه هزینه ای در این «راه پر فیض» هستیم..

۲۷ بهمن - ۰۵:۴۱

میرحسین موسوی در پیام تازهای در مورد تظاهرات ۲۵ بهمن نوشته است که این تظاهرات از دو سو مورد تهاجم قرار گرفته است. یکی اقتدارگرایانی که چشم به زر و زور در آینده دارند و همچنین بیگانگان و موج سواران بین المللی که به دنبال مطامع خود هستند.

آقای موسوی گفته است: جنبش سبز همواره با بیگانگان فاصله داشته و اهداف اصلی آن «احیای ارزشهای انقلاب و آرمان‌های امام راحل و مطالبات آزادی خواهانه و متکثر ملت شریف ایران» بوده و همواره تلاش کرده است که از راههای مسالمت آمیز، اهداف خود را با تاکید براصل بنیادین کرامت ذاتی انسان و به رسمیت شناختن حق ملت برای حاکمیت بر سر نوشت خود و اجرای بدون تنازل قانون اساسی دنبال کند.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت می‌گوید: چرا موسوی و کروبی نمی‌فهمند که در این حوادث، عمله‌ای بیش نیستند. آقای رضایی که نامزد انتخابات خرداد ۸۸ بود، افزوده است: ما باید با تمام قدرت و بدون هیچ تردیدی مسیر رهبری را مسير اصلی دانسته و از آن خروج نکنیم.

واحد مرکزی خبر گزارش داد که جامعه مدرسین و شورای عالی مدیریت حوزه‌های علمیه قم به طور مشترک، استادان و طلاب حوزه علمیه را به تجمعی در «محکومیت اغتشاشگران، فتنه گران و استکبار جهانی» در مدرسه فیضیه قم دعوت کرده‌اند. احمد خاتمی، عضو شورای عالی حوزه قرار است در این تجمع سخنرانی کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به سرکوب تظاهرات ۲۵ بهمن در ایران در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت: این تناقض دارد که حکومت ایران تظاهر کند اتفاقات مصر را جشن گرفته است، اما به روی افرادی که تلاش کردند به‌گونه مسالمت‌آمیز خواسته‌های خود را بیان کنند، شلیک کند و آنها را کتک بزند. آقای اوباما گفت: مردم به دنبال یک دولت پاسخ‌گوتر هستند و باید بتوانند شکایت‌ها و اعتراض‌های خود را بیان کنند.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، «هر کشوری آداب و سنت‌های خود را دارد و آمریکا نمی‌تواند به آن‌ها دیکته کند که چگونه کشورشان را اداره کنند، اما اصول جهانی مشخصی وجود دارد و ما به آن‌ها پایبند هستیم. یکی از این اصول این است که به خشونت و زور به عنوان ابزارهای حفظ قدرت اعتقاد نداریم. بنابراین مهم است که دولت‌های منطقه به‌گونه مسالمت‌آمیز به معترضان پاسخ دهند.»

جرس میگوید فرزندان میرحسین موسوی در ۴۸ ساعت گذشته از وی و زهرا رهنورد بیخبرند. به نوشته این وب سایت دختران آقای موسوی گفته اند ارتباط تلفنی با آقای موسوی قطع شده و کوچه منتهی به خانه او با یک خودرو ون بسته شده است.

محمد کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید که میرحسین موسوی پیش از فراخوان راهپیمایی ۲۵ بهمن با «مامور ويژه سازمان جاسوسی سیا» گفت‌وگوی تلفنی داشته و بنابراین تردیدی ندارد که آقای موسوی «با واسطه یا بی واسطه» با «رژیم صهیونیستی» در ارتباط است. اظهار نظر این نماینده مجلس را فارس منتشر کرد.

خبرگزاری فارس نوشته است که پنج نفر از نمایندگان مجلس در شعار دادن علیه موسوی، کروبی و خاتمی همراهی نکرده اند. فارس نوشته است حضور خاموش محمدرضا تابش، سیروس سازدار، انوشیروان محسنی، محمدرضا خباز و مصطفی کواکبیان، تعجب خبرنگاران را به دنبال داشته است.

 ۲۲۳ نفر از نمایندگان مجلس ایران در بیانیه ای خطاب به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از فراخوان آنها برای تظاهرات ۲۵ بهمن با عنوان «بازی مفتضح و ننگ آور» یاد کردند و آن را «ریختن آب به آسیاب دشمنان اسلام» و «تولید خوراک تبلیغاتی» برای رسانه های غربی دانستند.

قرائت این بیانیه با شعارهای «مرگ بر موسوی، مرگ بر خاتمی و مرگ بر کروبی» و نیز «موسوی و کروبی اعدام باید گردند» از سوی نمایندگان مجلس همراه بود. 

آنها در این بیانیه آورده اند که آیا حضور ده ها میلیون نفر از مردم مسلمان ایران در راهپیمایی اقیانوس گونهٔ ملت در ۲۲ بهمن امسال و حمایت این مردم از انقلاب مصر و تونس کافی نبود که شما خواستید با دعوت به تظاهرات دیگری در ۲۵ بهمن میدان را برای توطئهٔ منافقین و سلطنت‌طلب‌ها و دیگر مزدوران بیگانه و ضد انقلاب آماده کنید و از این تجمع پراکندهٔ حداکثر چند هزار نفری جز خدمت به دشمنان چه طرفی بستید.

این نمایندگان مجلس در بیانیه خود آورده اند که «مسئولیت مستقیم کشته شدن یک نفر در تهران و سایر خسارت های وارده و بهره برداری دشمنان از این حرکت «ضدمردمی و ضداسلامی و ضد انقلابی» را متوجه آقایان کروبی و موسوی می دانیم، و معتقدیم کاسه صبر ملت از مدارا در برابر این آقایان لبریز شده و همگان خواستار اعمال اشد مجازات نسبت به اینان هستند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنادر اینجا نمایندگان شعارهایی چون «الله اکبر»، «موسوی و کروبی اعدام باید گردد»، «هاشمی هاشمی بصیرت بصیرت» سر دادند.نمایندگان مجلس ایران همچنین با سردادن شعار «هاشمی، هاشمی بصیرت، بصیرت» از مواضع آقای هاشمی رفسنجانی اظهار نارضایتی کردند.مجلس ایران کمیته ای را مامور بررسی حوادث ۲۵ بهمن کرده و خواسته که هر چه سریع تر دست های پیدا و پنهان منافقان و سلطنت طلبان و مزدوران آمریکا و اسراییل در توطئهٔ ناکام اخیر را برملا ساخته و به ملت ایران معرفی نمایند.

مشاور میرحسین موسوی خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت یاب مستقل شد تا به بررسی حوادث ۲۵ بهمن بپردازد تا با رعایت موازین قانونی و بی طرفانه، فرد یا افرادی که مسئول خشونت‌های این روز بودند مشخص شوند و همچنین گروه‌هایی که اقدام به دستگیری و ضرب و شتم مردم کردند نیز شناسایی و معرفی شوند.

او به کلمه گفته است که ما حوادث سال گذشته را فراموش نمی کنیم؛ هنگامی که افرادی در لباس های نظامی و یا با لباس شخصی به مردم حمله کردند و حتی برخی جوانان در زندان ها مورد تجاوز قرار گرفتند، اما هرگز پیگیری لازم صورت نگرفت و عاملان و ماموران این حوادث وحشتناک شناسایی نشدند؛ و همچنین فراموش نمی کنیم که ضمن اجیر کردن برخی افراد برای نفوذ به جمعیت و دادن شعارهای تند و ایجاد درگیری و سپس حمله به بانک ها و اتومبیل های مردم، دوربین هایی را برای فیلمبرداری و طرح اتهام علیه جنبش سبز آماده می کردند.

گزارش‌های رسیده حاکی است دست کم دو نفر بر اثر حوادث روز ۲۵ بهمن کشته شده‌اند. ژاله صانع دانشجوی رشته نمایش دانشگاه هنر به شلیک گلوله کشته شده است همچنین جانشین فرمانده نیروی انتظامی از کشته شدن یک نفر دیگر از مجروحان حوادث روز ۲۵ بهمن تهران خبر داد. پیش از این کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفتگو با ایسنا با استناد به سخنان وزیر کشور از کشته شدن دو نفر خبر داده بود. خبرگزاری دولتی ایرنا عامل کشته شدن آقای ژاله را سازمان مجاهدین خلق اعلام کرده است.

هنوز آمار دقیقی از شمار دستگیرشدگان در دسترس نیست اما کمیته گزارشگران حقوق بشر در گزارشی نوشته، بر اساس فهرستی که مسئولان دادسرا اعلام کرده‌اند، تنها در تهران یک هزار و ۵۰۰ نفر روز گذشته دستگیر و همگی به زندان اوین منتقل شده‌اند.

این در حالی است که سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی شمار دستگیر شدگان را ۱۵۰ نفر اعلام کرده است. سایت«تابناک»، در گزارشی اعلام کرد که «ایگناسیو پرز کمبرا»، سرکنسول اسپانیا در ایران، به همراه سفیر این کشور روز گذشته در حالی که در «تظاهرات غیرقانونی» شرکت کرده بودند، دستگیر شده‌اند. تابناک نوشت که سرکنسول اسپانیا حدود سه ساعت در میان تظاهرات کنندگان بوده است.

مقام‌ها و نهادهای بین المللی، حکومت ایران را به خاطر سرکوبی تظاهرات معترضان در روز ۲۵ بهمن، محکوم کرده‌اند. هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا روز گذشته، خواستار باز شدن فضای سیاسی در ایران شد. وی گفت مردم ایران لایق‌‌ همان حقوقی‌اند که مردم مصر از آن برخوردار شدند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز در پیام خود به مقام‌های ایران، از آنان خواست که مدارا و خویشتن‌داری را تمرین کنند. وزیر خارجه بریتانیا گفت که مقام‌های ایرانی باید به حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز مردم احترام بگذارند.
عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه نیز که در ایران به سر می‌برد، بدون اشاره مستقیم به ایران از رهبران کشورهای منطقه خاورمیانه خواست که به درخواست‌های «واقع‌گرایانه» مردمشان توجه کنند.
سازمان عفو بین الملل نیز رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی ایران با تظاهرکنندگان در شهرهای تهران و اصفهان را محکوم کرده و بر حق مردم ایران برای تظاهرات مسالمت آمیز تاکید کرد.
کا‌ترین اشتون رئیس امور خارجه اتحادیه اروپا نیز، امروز، با صدور بیانیه‌ای از مقام‌های ایران خواست که اجازه دهند تظاهرکنندگان ضد حکومتی در ایران به تظاهرات مسالمت آمیز خود ادامه دهند.

روزنامه کیهان در گزارش ویژه خبری روز ۲۶ بهمن خود نوشت که پروژه ۲۵ بهمن شکست خورده است. کیهان نوشت که تظاهرات کنندگان «چند صد تن اوباش سازمان یافته» بودند که ارتباطشان با خارجی‌ها پس از دستگیری روشن شد و غیر از آنها کسی به درخواست موسوی و کروبی اعتنا نکرد.

کیهان نوشت خیابان‌های محل تجمع، جایی است که به طور طبیعی در ساعات پایانی روز شلوغ و پر ازدحام است اما مشاهدات خبرنگار کیهان نشان می‌دهد که مردم بدون کوچکترین اعتنایی به تحرکات مشکوک آشوبگران از محل کار خود باز می‌گشتند.

خبرنگار کیهان برخورد نیروی انتظامی را «بسیار خوب و محترمانه» توصیف کرده است. به گفته او مردم از نیروی انتظامی خواسته‌اند که «ریشه فتنه» را بکند و یک بار برای همیشه تکلیف اوباش را روشن کند.

کیهان نوشت: غروب روز دوشنبه حدود ساعت ۶ بعدازظهر فضای شهر تهران کاملا عادی بود و خیابان‌ها حتی خلوت‌تر از هر روز به نظر می‌رسید. معدود تحرکات پراکنده اوباش به سرعت و با برخورد قاطع نیروهای انتظامی خاموش شد و یک بار دیگر جز بی‌آبرویی برای فتنه گران باقی نماند. «چند تیم تروریستی» هم که در ۳-۲ روز گذشته با ماموریت کشته سازی از «جوانان سبزپوش» وارد تهران شده بودند نیز در‌‌ همان ساعات اولیه شناسایی و دستگیر شدند و در نتیجه پروژه ۲۵ بهمن قبل از آنکه متولد شود، مرد. اما سؤالی که اکنون مردم از خود و مسئولان می‌پرسند این است که مماشات با این «محاربان» که حالا دیگر رسما به «مزدوران موساد» در ایران تبدیل شده‌اند خصوصا سران فتنه، تا کی بناست ادامه پیدا کند؟ حالا کاملا روشن شده این افراد جز معدودی اوباش و چند تروریست جانی هواخواهی ندارند، آیا نباید تکلیف را یکسره کرد؟

۲۶ بهمن - ۰۸:۳۱

اعضای موسس گروه ایران ندا در بیانیه ای به مناسبت حوادث ۲۵ بهمن نوشته اند که تظاهرات مردم نشان داد سرکوب و ایجاد رعب و وحشت نمی تواند مردم را از خواست های به حق شان باز دارد.

داریوش آشوری، مهران براتی، شهرنوش پارسی پور، مهدی جامی، رامین جهانبگلو، رضا دقتی، آرش سبحانی، رضا علامه زاده، محبوبه عباسقلی زاده، کاظم علمداری، مسیح علی نژاد، مهرانگیز کار، نیک آهنگ کوثر، محسن نامجو، محمدرضا نیکفر امضا کنندگان این بیانیه می نویسند که نیروهای مسلح ایران باید از همتایان خود در مصر و تونس بیاموزند و در کنار مردم قراربگیرند. آنها باید بدانند که وظیفه قانونی آنها حفاظت از مردم است، نه مشارکت در سرکوب مردم.

آنها همچنین از سازمان های بین المللی و ملت ها و دولت های جهان خواسته اند که به مردم ایران کمک کنند تا به خواست های قانونی خود دست یابند و نگذارند حکومتی که رکورد دار اعدام در جهان است با شهروندان خود با زبان زور و زندان و خشونت حرف بزند.

حمید دباشی، رئیس دانشگاه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه کلمبیا در نیویورک، به گاردین گفته است: با خیزش‌های انقلابی در تونس و مصر، جنبش سبز ایران جانی تازه گرفته است و در مقایسه با تابستان و پاییز سال ۲۰۰۹ حتی ریشه‌های آن محکم‌تر شده است. در تظاهرات امروز شعارها علیه آقای خامنه‌ای و آقای احمدی‌نژاد بود و انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران اکنون در حمایت از جنبش سبز است.

ویدئویی که آن را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید، منتسب به تیراندازی نیروهای نظامی به یکی از تظاهرکنندگان امروز در شهر تهران است. مردمک نمی‌تواند صحت تاریخ این ویدئو را تایید کند.

 اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی به رادیو فردا گفت پیام تظاهرات ۲۵ بهمن این بود که با سرکوب نمی‌توان مطالبات مشروع مردم را نادیده گرفت و آن‌ها را از بین برد.

آقای امیرارجمند خطاب به حاکمیت ایران گفته، آن‌ها باید بپذیرند که در ایران انتخابات آزاد، سالم و منصفانه برگزار شود و صندوق رأی تعیین کننده باشد.

۲۵ بهمن - ۲۱:۵۷

حدود ساعت دو، ایستگاه مترو شادمان قرارداشتم، قرار بود که با بی‌.آر.تی خودمان را به چهاراه ولی عصر برسانیم و بعد ازآنجا به مردم بپیوندیم.

در ایستگاه مترو همه چیزغیرعادی بود، چند تا مامور در ایستگاه ایستاده بودند و همه کسانی را که ازگیت بلیت می‌گذشتند  با نگاهشان بازرسی می‌کردند. تعداد زیادی هم نیروی گارد سرخیابان آذربایجان تقاطع شادمان ایستاده بودند اما با کسی برخوردی نمی‌کردند.

قیاقه برخی از عابرها هم که گل و کادوهای «ولنتاین» در دست داشتند نشان می‌داد که مسیرشان از ما جداست.

ایستگاه اتوبوس‌های بی‌.آر.تی خیلی شلوغ بود، سه اتوبوس گذشت تا توانستیم سوار اتوبوس بشویم. با این که همه چیزساکت بود اما بیشترمردم، حس و حال دیگری داشتند و منتظر یک جرقه بودند.

برای شروع کردن بحث در ایران آن قدرسوژه هست که وقتی شروع شد، دیگر کسی بی‌خیالش نمی‌شود. اولش خانمی که لباس قهوه‌ای پوشیده بود با پیش کشیدن بحث یارانه‌ها وقبض آب و برق شروع کرد، بعد هم بحث بالا رفتن قیمت بلیت مترو پیش آمد.

کم کم خانم‌ها صدای اعتراضشان را بلندترکردند، من همان طورکه گوشم به حرف‌های مردم بود، همزمان با چشمم مردمی که چند تا چند تا اما در یک خط منظم به سمت آزادی می‌رفتند را دنبال می‌کردم؛ خبری ازدرگیری نبود.

نزدیک‌های ایستگاه رودکی بود که سر و کله بسیجی‌ها و گارد در ایستگاه بی‌.آر.تی پیدا شد. بسیجی‌ها به جان یک پسر حدود ۲۷ ساله افتاده بودند و او را کتک می‌زدند. خون از چشم چپ‌اش جاری شده بود، مردم به یکباره همه فریاد شدند که نزن بی‌...نزن اما. انگار بسیجی‌ها صدای هیچ کس را نمی‌شنیدند، درهمین گیر و دارمردم توانستند که پسر را از دست بسیجی‌ها نجات دهند و ترک موتور، سوارش کنند تا ازمحل حادثه دورشود،.

اما بسیجی‌ها دوباره سر رسیدند و پسرجوان را درحالی که با نگاه ملتمسانه‌ای به مردم داخل اتوبوس خیره شده بود، پایین کشیدند و با زور او را داخل ون خاکستری رنگی هول دادند.

مردمی که سواربی.آر.تی بودند، سرراننده اتوبوس فریاد می‌زدنند که «نگه دار پیاده شویم»، اما راننده انگار که گوشش شنوا نبود و به موسیقی ملایمی که ازرادیو پخش می‌شد، گوش می‌داد.

اتوبوس در ایستگاه توقف نکرد و دوباره به راه افتاد، نزدیکی‌های انقلاب دوباره درگیری‌های خیابانی بالا گرفت. گارد با باتوم الکتریکی به جان یک جوان افتاده بود. مردم دوباره صدایشان بالا گرفت اما باز هم راننده اتوبوس نگه نداشت.

به انقلاب رسیدیم. میدان انقلاب در قرق نیروهای بسیج و گارد بود. تعدادی‌ از آنها هم روی مجسمه وسط میدان ایستاده بودند. 

اتوبوس توقف کرد و تعدادی از مسافران پیاده شدند و تعداد زیادی هم سوار. کرکره تمام مغازه‌های کتاب فروشی را پایین کشیده بودند و پاساژهای کتاب فروشی هم تعطیل بود، البته تعدای از کتاب فروش‌ها ازپشت نرده‌های پاساژ مشغول تماشای بیرون بودند.

دانشگاه تهران هم تعطیل بود و تعدادی از گاردی‌ها داخل دانشگاه بودند و شماری نیز بیرون ایستاده بودند، برخلاف ۱۳ آبان و روز دانشجو، به دانشجوها اجازه ورود به دانشگاه را نداده بودند و به همین خاطرسردر دانشگاه را استتار نکرده بودند.

شمار جمعیت همین طور زیادتر می‌شد، اما به نسبت تجمع‌های پیشین تعداد بسیجی‌ها از گارد بیشتر بود. در این فاصله بین مردمی که داخل اتوبوس بودند هم درگیری‌هایی به‌وجود آمده بود. یاد رمان «کوری ساراماگو» افتادم. بعضی‌ها گناه را به گردن مردم می‌انداختند که هرج و مرج راه انداختند، برخی هم معتقد بودند اگردولت، تنها به ۳۰ درصد خواست‌های مردم تن می‌داد، امروز چنین وضیعتی نداشتیم.

بعضی‌ها هم برگزاری این مراسم راهپیمایی را از تدبیر و زیرکی اکبر  هاشمی رفسنجانی می‌دانستند. 

به ایستگاه دانشگاه رسیدیم، به سختی از اتوبوس پیاده شدیم و به سمت چهاراه ولی عصر راه افتادیم. درگیری بزرگی سرخیابان فلسطین جنوبی اتفاق افتاده بود و صدای فریادهای چند زن به گوش می‌رسید، اما معلوم نبود چه اتفاقی افتاده است. گارد، مردم را به سمت داخل خیابان فلسطین پراکنده می‌کرد، گروهی از مردم هم درضلع مقابل خیابان فریاد مرگ بر دیکتاتور را سر داده بودند.

گارد دیگراجازه بالاتر رفتن را نمی‌داد و مردم را با باتوم به سمت میدان انقلاب هدایت می‌کرد، هراز گاهی هم با لگد به جان مردم می‌افتادند. تا میدان انقلاب برسیم چند بار این داستان تکرارشد، اما کسی شعاری نمی‌داد.

جمعیت اما یکپارچه از دو سوی خیابان در پیاده رو به سمت آزادی می‌رفت. دم گاراژ اتوبوس‌ها درگیری سختی به‌وجود آمده بود، تعدادی از مردم به بهانه اینکه منتظر اتوبوس هستند؛ درایستگاه‌ها ایستاده بودند، گارد و بسیجی‌ها کاری با این گروه نداشتند، یکی از زن‌ها می‌گفت وقتی حساب مردم را رسیدند، آن وقت نوبت کسانی می‌رسد که درایستگاه منتظر اتوبوس هستند.

بسیجی‌ها درهمین لحظه دنبال دختری کردند که مشغول فیلم گرفتن، ازصحنه ضد و خورد بود، دختر فرارکرد اما درنهایت بسیجی‌ها او را گرفتند اما نمی‌دانم چه شد که دختر را رها کردند.

تعداد افرادی که درسمت راست خیابان به سمت آزادی می‌رفتند، بیشتر بود و یک‌پارچه شعارمرگ بر دیکتاتورسر می‌دادند، دلم می‌خواست به جمع آنها بپیوندم اما گارد وسط خیابان را گرفته بود، کسی نمی‌توانست از این سمت به آن سمت برود.

جمعیت درتله گارد و بسیج افتاده بود که هرکجا می‌خواست متوقفشان می‌کرد وهر جا که می‌خواست مجبورشان می‌کرد که به سمت جلو بروند.

مردم خیلی خوشحال بودند، شایعه‌ای بین مردم پیچیده بود که عبدالله گل، رئیس‌جمهوری ترکیه که از قضا در تهران حضور داشت، مجوز راه پیمایی را از محمود احمدی نژاد گرفته است وهمراهی ۱۰۰ خبرنگار با او برد اخبار این روز را بالا می‌برد.

درهمین گیر و داربه پارک اوستا رسیدیم، جمعیت خیلی زیاد شده بود، اما گارد اجازه حرکت مردم به جلو را نمی‌داد. دردوسوی خیابان جمعیت متوقف شده بود، گاردی‌های هم با زدن باتوم‌های خود به کرکره مغازه‌ها مردم را به سمت خیابان بغل پارک و پارک هدایت می‌کرد، تعدادی از نیروها هم درپایین خیابان منتظرمردم بودند وبا باتوم به جان آنها افتاده بودند.

راه گریزی وجود نداشت، مردم می‌گفتند که می‌خواهند در همین پارک به ما حمله کنند و همین جا محاصره شده‌ایم اما با این همه شروع به سر دادن شعارمرگ بردیکتاتور کردند.

دو تا ازبسیجی‌ها هم به سبک جنگجویان عرب با خواندن شعارهای «ولایت فقط ولایت علی، رهبر فقط سید علی» در پی تحریک مردم بودند. یکی از همین افراد چندین باربه سمت مردمی که درکنار ایستگاه بی‌.آر.تی به صف ایستاده بودند، هجوم آورد وسعی کرد اما کسی به او اعتنایی نکرد.

بعد از نیم ساعت انتظار و نیامدن اتوبوس به سمت آزادی، ازبین نرده‌های وسط خیابان به سمت دیگر خیابان رفتیم ومسیرسمت آزادی را پیش گرفتیم.

همچنان درگیری‌ها وجود داشت و مردم را با اشک آور و شلیک گلوله هوایی متفرق می‌کردند، هرچه به سمت جلو می‌رفتیم تعداد لنگه کفش‌هایی که درخیابان جا مانده بودند، بیشترمی‌شد، معلوم نبود که سر صاحبانشان چه آمده است.

سر رودکی که رسیدیم درگیری‌ها بیشتر شدت گرفت اما نه راهی برای پیش بود و پس. هرچند دقیقه یک بارچند اشک آورپرتاب می‌کردند، مردم به سرفه می‌افتادند و همه جا خاکستری می‌شد و دوباره راه بازمی‌شد و دوباره داستان تکرارمی‌شد.

در بین راه گارد و بسیج هراز گاهی هم تعدادی از مردم را دستگیر می‌کردند و دستگیرشدگان را در پاساژ تجهیزات دندان پزشکی و پاساژهایی که درطول مسیربود زندانی می‌کردند، وقتی گاز اشک آور می‌زدند و راهی برای نجات این گروه نبود، مردم درمقابل پاساژها آتشی برپا می‌کردند.

نزدیکی‌های پاسگاه نواب بسیجی‌ها به مردم حمله کردند و در لحظه چندین گاز اشک آوربه سمت مردم پرتاب کردند، همه جا را دود برداشت و فضا خاکستری شد، کسی نمی‌توانست کاری بکند و آنجا اولین باری بود که گازاشک آور را تجربه کردم. دراین شرایط تنها توانستم خواهرم را که از من جلوتر رفته بود، پیدا کنم.

بدنم بی‌حس شده بود و سرفه امانم را بریده بود، صورتم به شدت می‌سوخت. قدرت هیچ کاری را نداشتم و حس آدمی را داشتم که هر لحظه داشت درآب دریا فروترمی‌رفت و راه نجاتی نداشت.

اما با این همه اطراف را می‌توانستم ببینم. خواهربه سمت عقب برگشت من هم به سمت‌ او رفتم. یک پیرمرد و چند دختر جوان در حالی که سرفه می‌کردند، مشغول آتش زدن سیگار بودند، فندک روشن شد و دختری که تنها قرمزی ناخن‌هایش درذهنم مانده چند بار محکم با پوک زدن به سیگار به سمت صورت من فوت کرد اما همچنان صورتم می‌سوخت.

 سمت وزارت کار درگیری بازشدت گرفت و به مردم اجازه حرکت داده نمی‌شد، چندین بارهم اشک آور زدند. اجازه نمی‌دادند که مردم به ایستگاه مترو برسند.

درهمین حین صدای «حزب فقط حزب‌الله» از سوی نیروهای مستقردر وزارت کار بالا گرفت و پشت سر آن‌ها یک گروه - که ۱۰۰ نفرهم نمی‌شدند- ازبسیجی‌ها شامل تعدادی زن و مرد جوان، با پرچم‌های محمد رسول‌الله و پرچم ایران در دست، به سمت میدان آزادی راه افتادند.

گارد هم در کنار این گروه راه افتاده بود و آنها را حمایت می‌کرد. تعدادی هم مشغول گرفتن عکس و فیلم بودند.

بالاخره به مترو رسیدیم. فضای مترو هم امنیتی بود. یکی ازبسیجی‌ها صدایش را درگلویش انداخته بود که «اگر فرمان داشتم، تک تک کسانی که به خیابان آمده بودند را سرویس می‌کردم».

نویسنده وبلاگ عکاس مسلمان که از وبلاگران موسوم به «اصولگرا» است امروز در وبلاگ خود نوشت:

«امروز بسیجی بودم و عکاس بودم. عکاس بودم و بسیجی بودم. و به جرم بسیجی خامنه‏ای بودن و عکاس خبری بودن کتک خوردم.»

این وبلاگ نویس این عکس را با تیتر « این هم عکس امروز شهاب عزیز (عکاس مسلمان) و علامت پیروزی به نشانه بی شرفی جنبش سبز» در وبلاگ خود منتشر کرد.

 

 

خبرگزاری مهر در خبری که دقایقی پیش منتشر کرد اعلام کرد که در «اغتشاشات فتنه گران» چهار نفر مجروح شدند و یک نفر جان خود را از دست داد.

مهر در ادامه گزارش کرد که  در تجمعاتی که از سوی «سران فتنه» 25 بهمن ماه در تهران ترتیب داده شده بود آتشی که از سوی «اغتشاشگران» گشوده شده بود موجب جراحت چهار نفر از حاضرین در تجمعات شد که یک نفر از این افراد به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

معترضان به دولت در روز 25 بهمن ماه و در حمایت از مردم تونس و مصر در خیابان‌های تهران جمع شدند و شعارهایی سر دادند.

این ویدو را در این آدرس ببینید.

 

۲۵ بهمن - ۲۱:۰۴

خبرگزاری ای.اف.پی نوشته‌ است به این دلیل که به خبرنگاران و عکاسان اجازه فعالیت و تصویربردار در تظاهرات امروز تهران داده نشده از منابع خبری خود تصویری از تظاهرات امروز دریافت نکرده و برای گزارش وقایع امروز تهران از «منابع جایگزین» استفاده کرده است. 

 

Photos by AFP/Getty Images

سایت تابناک نوشت: در اثر شلیک مستقیم عوامل تروریستی منافقین در تهران، سه نفر مجروح شدند و حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است. تابناک ادعا می‌کند که «تیم‌های آموزش دیده و عملیاتی منافقین» وارد کشور شده بودند تا با بهره برداری از شرایط، از شهروندان تهرانی «انتقام» بگیرند.

امروز گروه‌هایی از ایرانیان در لندن، پاریس و رم در حمایت از تظاهرکنندگان ۲۵ بهمن در ایران، دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان در لندن در برابر سفارت جمهوری اسلامی تجمع کردند و از جمله شعارهایی علیه آیت‌الله خامنه‌ای سر دادند.

این ویدیو امروز پس از غروب آفتاب در تهران از ادامه اعتراض‌ها ثبت شده است. [تماشا کنید]

یک شهروند تهرانی که امروز در فاصله میدان انقلاب تا میدان آزادی در راهپیمایی شرکت کرد به مردمک می‌گوید: آدم‌ها بیشتر از این بودند که الان می‌گویند. ما می‌خواستیم برویم سمت میدان آزادی، راه را بستند و مردم در کوچه‌ها پخش شدند. بعد برق کوچه‌ها قطع شد و نیروهای امنیتی با موتور وارد کوچه‌ها شدند.

این فرد هم تایید می‌کند که گرو‌ه‌های زیادی از نیروهای امنیتی در خیابان حضور داشتند و ادامه می‌دهد: ماموران هر کسی را که شعار می‌داد، می‌گرفتند. بسیجی‌ها هم در تمام مدت مردم را تحریک می‌کردند و با موتور میان مردم شعار می‌دادند.

شاهد عینی، یک افسر نیروی انتظامی را دیده است که به یک بسیجی می‌گفت: ما باید فردا با همین مردم زندگی کنیم.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا با حمایت از ده‌ها هزار تظاهرکننده ایرانی که امروز در خیابان‌ها تجمع کردند، گفت: مردم ایران باید بتوانند از همان حقوقی برخوردار باشند که مردم مصر در روزهای گذشته از آن برخوردار شدند.

وزیر امور خارجه بریتانیا امروز با نقل قول از محمود احمدی‌نژاد که هفته پیش گفته بود مردم مصر حق دارند نظر خود را درباره کشورشان اعلام کنند، از حکومت ایران خواست که همین حق را به مردم خود نیز بدهد و مطمئن شود که نیروهای امنیتی هم همین کار را انجام دهند.

ویلیام هیگ گفت که امروز گزارش‌هایی دیده است که در آن تظاهرات مسالمت آمیز مردم در ایران توسط نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده است. 

خبرگزاری فارس تظاهرات امروز در خیابان‌های تهران را به «منافقین، سلطنت طلبان، اراذل و اوباش» نسبت داد و آن را «ناکام» خواند. فارس در این گزارش ادعا کرد که تجمع‌های امروز به بهانه حمایت از مردم مصر و تونس برگزار شد، اما شعاری در این زمینه سر داده نشد.

فارس در ادامه گزارش تجمع‌ها در تهران نوشت: مردم كه از اقدام آشوبگران به خشم آمده بودند مرتب علیه موسوی و كروبی و سایر عوامل فتنه شعار سر می‌دادند و میرحسین و كروبی را مورد لعن و نفرین قرار می‌دادند و خواستار دستگیری، محاكمه و اشد مجازات برایسران فتنه بازیخورده دشمن بودند. 

به گزارش این خبرگزاری نیمه رسمی، چند نفر در تهران به اتهام «خرابکاری» بازداشت شده‌اند.

بر اساس گزارش‌هایی که به مردمک رسیده، صدای الله اکبر در بعضی از نقاط تهران از جمله منطقه قلهک شنیده شده است. یکی از کاربران توئیتر هم گزارش داده که از سمت کوی دانشگاه صدای الله اکبر می‌آید.

اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی به بی‌بی‌سی فارسی گفت، تجمع امروز یک پیروزی برای جنبش سبز است. آقای امیرارجمند گفت انتظار تظاهرات میلیونی نداشته است؛ کما این‌که اگر «مقام‌های امنیتی به مسئولیت خود عمل می‌کردند» تظاهرات امروز می‌توانست میلیونی باشد.

آقای امیرارجمند گفت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد امروز سه مرتبه تلاش کردند تا برای تظاهرات از خانه خارج شوند اما مأموران امنیتی مانع شدند. مشاور ارشد میرحسین موسوی همچنین گفت که بر اساس گزارش‌های رسیده، خانه محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران و عبدالله نوری وزیر کشور دولت آقای خاتمی هم در محاصره نیروهای امنیتی بوده است.

در عکسی که روزنامه نیویورک تایمز از خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر کرد، گروهی از تظاهرکنندگان امروز دوشنبه دیده می‌شوند که به سوی نیروهای ضدشورش سنگ پرتاب می‌کنند و گاز اشک آور در خیابان پیچیده است.

Associated Press

درسا جباری، گزارشگر الجزیره در تهران گفته است که ۱۰ هزار نیروی امنیتی برای جلوگیری از تجمع نهایی در میدان آزادی، به کار گرفته شده‌اند. خبرگزاری فرانسه هم خبرداده که پلیس، ساچمه‌های رنگی به سوی تظاهرکنندگان شلیک کرده است. 

این ویدئو را می‌توانید اینجا در سایت مردمک ببینید یا دانلود کنید. یکی از حامیان دولت با تظاهرکنندگانی که شعارهای ضددولتی می‌دهند درگیر می‌شود.

گزارشگر سی.ان.ان از تظاهرات روز ۲۵ بهمن در تهران می‌گوید که ماموران امنیتی با خشونت با معترضان برخورد کرده‌اند. 

مرکز رسانه‌ای وزارت خارجه آمریکا در توئیتر به زبان فارسی نوشته: ایرانیان در میدان صادقیه باید از حقوقی که مصری‌ها در میدان تحریر داشتند، برخوردار باشند.

بر اساس گزارش‌ها در بعضی از نقاط تهران تظاهرکنندگان با مقایسه ایران، مصر و تونس شعار می‌دادند: مبارک، بن علی، نوبت سید علی. ویدئوی این شعارها را می‌توانید اینجا در مردمک دانلود کنید یا ببینید. اشاره تظاهرکنندگان به حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری پیشین مصر و زین‌العابدین بن‌علی، رئیس‌جمهوری سابق تونس بود که در روزهای گذشته از حکومت کنار گذاشته شدند.

لوس آنجلس تایمز نوشت: در ایران، بحرین و یمن، تظاهرکنندگان خیابان‌ها را تصرف کردند. روزنامه لوس آنجلس تایمز چاپ امریکا امروز، ۱۴ فوریه در گزارشی به تظاهرات ایران پرداخت. در این گزارش آمده است که بوی گاز اشک‌آور در مناطق مرکزی تهران به مشام می‌رسد و انبوهی از جمعیت در خیابان انقلاب تهران گردهم آمده‌اند و با پلیس درگیر شده اند.

خبرگزاری رویترز هم که اخبار از ایران را رصد می‌کند در پنجمین به روز رسانی خبرهای مربوط به ایران نوشت: نیروی پلیس ایران هزاران نفری را که به خیابان آمده اند مورد حمله قرار داد. در همین حال عبدالله گل ريس جمهور ترکیه که همراه با خبرنگاران در ایران به سر می برد از دولت ایران خواست که به خواست مردم احترام بگذارد.
خبرگزاری رویترز می نویسد که نیروی امنیتی به روی مردم در خیابان های تهران آتش گشوده است.

عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای، حکومت ایران را به دلیل سرکوب تظاهرات آرام در تهران، محکوم کرد. در بیانیه عفو بین الملل به تظاهرات در شهرهای دیگر ایران هم اشاره شده است.

خبرگزاری هرانا در گزارش‌هایی که منابع رسمی تأیید نکرده‌اند می‌گوید یک نفر در درگیری‌های حوالی خیابان رودکی به شلیک کلت کمری نیروهای امنیتی موتورسوار کشته شده است. به گزارش هرانا، دو نفر دیگر هم در این درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

در این ویدئو شمار قابل توجهی از تظاهرکنندگان در تهران فریاد می‌زنند زندانی سیاسی آزاد باید گردد. ویدئو را اینجا در سایت مردمک ببینید و دانلود کنید. 

این تصویری است که سایت کلمه از کوچه منتهی به خانه میرحسین موسوی منتشر کرده است. به گزارش این سایت، خودروی نیروهای امنیتی که در این تصویر دیده می‌شود کوچه را به طور کامل بسته است. کلمه می‌گوید میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنود پس از ممانعت نیروهای امنیتی قصد داشتند بدون خودرو با پای پیاده به سمت خیابان انقلاب بروند که باز هم به آن‌ها اجازه داده نشد.

 

۲۵ بهمن - ۱۶:۰۳

شاهدان عینی از شیراز و مشهد گزارش کرده‌اند که در این شهرها هم تجمع و درگیری‌های پراکنده دیده شده است. به گزارش شاهدان عینی، حضور نیروهای امنیتی در شهر مشهد بسیار گسترده و محسوس بوده است.

رهبر ایران به مناسبت سی‌ودومین سالگرد پیروزی انقلاب با عفو ۶۶۱ محکوم قضایی در ایران موافقت کرده است. عفوشدگان از مجرمان محاکم عمومی، انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلح هستند.

یک شاهد عینی می‌گوید در خیابان آزادی نیروهای امنیتی تمایل چندانی به خشونت نداشتند و فقط سعی می‌کردند در صورت لزوم مانع تجمع شوند. به گفته همین شاهد عینی، رانندگان در بزرگراه یادگار امام با توقف خودروهایشان، سعی می‌کردند مانع تحرک موتورسواران نیروهای امنیتی شوند. صدای بوق شدید خودروها در یادگار امام شنیده می‌شود.

خبرگزاری حقوق بشر ایران، رهانا، گزارش کرده است که شماری از شهروندان معترض که به خیابان‌های تهران آمده بودند توسط ماموران انتظامی و یگان ویژه همراه با ضرب و شتم بازداشت شده‌اند. رهانا می‌گوید آماری از شمار دستگیرشدگان ندارد.

گزارشگر رهانا می‌نویسد که نیروهای امنیتی و لباس شخصی موتورسوار در خیابان‌ها و پیاده‌روهای اطراف میدان انقلاب مردم را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده به نحوی که برخی از شهروندان آسیب جدی دیده‌اند. به گزارش این خبرگزاری یکی از شهروندان ایرانی هم در میدان آزادی هنگام فیلمبرداری دستگیر شده است.

خبرگزاری فرانسه در تهران هم شمار تظاهرکنندگان را «هزاران نفر» توصیف کرده است. خبرنگار این خبرگزاری در تهران نوشته تظاهرکنندگان به دلیل هجوم نیروهای امنیتی پراکنده هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در تازه‌ترین گزارش خود از بروز درگیری‌های پراکنده در اطراف میدان انقلاب خبر می‌دهد.

به گزارش این خبرگزاری به نقل از شاهدان عینی نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند اما بسیاری از مردم هنوز هم در خیابان‌های اطراف میدان انقلاب حاضر هستند.

۲۵ بهمن - ۱۵:۱۲

عکس‌های منتشر شده در بی‌بی‌سی نشان می‌دهد حضور نیروهای امنیتی در اطراف دانشگاه تهران و میدان انقلاب چه اندازه گسترده بوده است.

گزارشگر سی.ان.ان به نقل از شاهدان عینی، شمار تظاهرکنندگان در خیابان انقلاب نزدیکی میدان امام حسین را «هزاران نفر» گزارش کرده است. سی.ان.ان می‌گوید در خیابان امام حسین تهران هم گاز اشک‌آور شلیک شده است.

شاهد عینی در خیابان آزادی تهران به مردمک می‌گوید جمعیت زیادی به خیابان آمده‌اند اما موتورسواران با ویراژ میان آن‌ها جمعیت را پراکنده می‌کنند. به گفته این شاهد عینی، مأموران گاز اشک آور شلیک کرده‌اند با این وجود معترضان شعار می‌دهند، نیروهای پلیس و بسیج آنها را می‌زنند و مردم دوباره فرار می‌کنند. به گفته این شاهد عینی عده‌ای از مردم در خیابان آذربایجان آتش روشن کرده‌اند. صدای هلی‌کوپتر هم در فضا شنیده می‌شود. این شاهد عینی در خیابان آزادی می‌گوید فضا شبیه تظاهرات روز شنبه پس از سخنرانی آقای خامنه‌ای در سال ۱۳۸۸ است.  

۲۵ بهمن - ۱۴:۲۷

رویترز در گزارشی از تظاهرات صدها ایرانی در مناطق مختلف شهر تهران خبر داده است. این خبرگزاری به نقل از شاهدان عینی نوشت که صدها تظاهرکننده نیز در میدان مرکزی اصفهان تجمع کرده‌اند.

یک شاهد عینی در تهران به مردک گفت که شماری از معترضان در نقطه‌ای از تهران شعار می‌دادند: «نظامی جدا شو، با ملت هم‌صدا شو». شعار دیگر معترضان که صدایش را می‌توانید اینجا بشنوید، این بود: «مبارک، بن‌علی، نوبت سید علی».

بر اساس گزارش یک شاهد عینی دیگر از خیابان انقلاب تهران، شمار معترضان در این خیابان زیاد است اما مأموران امنیتی به صورت مخفیانه و ناگهانی حمله می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که تجمع گسترده شود. به گفته این شاهد عینی، مأموران انتظامی با لباس مشکی در میان جمعیت دیده نشده‌اند.

یک شاهد عینی در خیابان «خوش» نزدیک به خیابان آزادی به مردمک گفت که صدای الله اکبر و شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی» و «یاحسین، میرحسین» از خیابان آزادی به گوش می‌رسد.

«سحام نیوز» وب‌سایت رسمی حزب اعتماد ملی وابسته به مهدی کروبی و همچنین وب‌سایت «کلمه» نزدیک به میرحسین موسوی، از دقایقی پیش از دسترس خارج شده‌اند.

گزارش یک شاهد عینی از خیابان انقلاب حد فاصل خیابان قدس تا میدان انقلاب حاکی است که نیروهای امنیتی برای مقابله با جمعیت مردمی که شعار مرگ بر دیکتاتور و یا حسین میرحسین سر می‌دهند از گاز اشک آور و شلیک هوایی استفاده کرده‌اند. در برخی از نقاط از جمله تقاطع خیابان انقلاب و ولی عصر نیروهای امنیتی با مردم درگیر شده‌اند. به گفته شاهدان عینی، مأموران تلاش می‌کنند با استفاده از باتوم مانع از تجمع اعتراض کنندگان شوند.

۲۵ بهمن - ۱۳:۱۸

خبرنگار الجزیره در تهران می‌گوید مردم آرام آرام به سمت مسیرهای راهپیمایی حرکت می‌کنند اما حضور نیروهای امنیتی در مسیر میدان امام حسین تا آزادی بسیار گسترده است و مشخص نیست که اجازه می‌دهد مردم به مسیرهای تظاهرات برسند یا نه. به گفته خبرنگار الجزیره در تهران، به دلیل طولانی بودن مسیر تظاهرات نمی‌توان تخمین زد که حضور مردم چه اندازه است. به گزارش خبرنگار الجزیره مغازه‌ها در مسیر تظاهرات بسته است.

مهدی سحرخیز، از فعالان سیاسی خارج از ایران ویدئوی منتشر کرده که می‌گوید نشان‌دهنده حضور گسترده نیروهای امنیتی موتورسوار در بزرگراه همت تهران به سمت غرب این بزرگراه است. این ویدئو را اینجا ببینید.

یک شاهد عینی در خیابان انقلاب به مردمک گفت مأموران موتورسوار، هر عابر پیاده‌ای را که در تیررس آن‌ها باشد کتک می‌زنند. به گفته این شاهد عینی خطوط ارتباط تلفنی در اطراف این خیابان به شدت مشکل دارد و امکان فرستادن پیام کوتاه نیست. در اطراف چهارراه «کالج» تهران درگیری گزارش شده است.

رادیو فردا می‌گوید «بر اساس گزارش‌های تأیید شده توسط شاهدان عینی» گروه‌هایی از راهپیمایان، در حال حرکت به سوی میدان‌های فردوسی و امام حسین تهران هستند. در همین حال رادیو فردا به نقل از یک شاهد عینی گزارش داده که تجمع‌کنندگان به دنبال برگزاری راهپیمایی سکوت هستند و شعارهای تندی که از سوی برخی از آنها سرداده شده، توسط خود جمعیت کنترل می‌شود.

 
این مطلب را به اشتراک بگذارید

ruleta

Hello! I’ve been reading your weblog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to say keep up the good job!

ruleta | ۱۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۷:۴۷
Roulette System

Along with almost everything that appears to be building within this subject material, many of your viewpoints are somewhat exciting. Having said that, I beg your pardon, because I can not subscribe to your whole plan, all be it stimulating none the less. It appears to everybody that your comments are actually not completely rationalized and in fact you are generally yourself not even entirely certain of the assertion. In any event I did appreciate reading it.

Roulette System | ۰۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۳۳
مهرداد

این را در همه ی کارها آموخته ام، تنها آنهایی پیروزند که دیرتر دست بکشند. پایدار و استوار باشیم. مهم نیست نتیجه چه میشود. اصلاً مهم نیست تا رسیدن به سرانجام ما در این دنیا باشیم یا نه. مهم این است که هر لحظه از زندگی بهترین کاری که در توان داریم را انجام دهیم. پایدار باشیم تا پیروزی

مهرداد | ۱۳ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۸:۱۰
p

در سایت گویا خواندم که “کومله و حزب دمکرات کردستان از تظاهرات اول اسفند ماە پشتيبانی می کنند”. امید است که این احزاب ماکیاولستی اقدام نکنند و همانند سگی نباشند که 70 سال دمش قاب زده بودند، باز کج بود. مردم کرد در کنار سایر مردم، گواینکه رنج فراوانی متحمل شدند، همراه باشند برای علایق منطقی کشور شان. ایران ترکیه و یا عراق نیست.

p | ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۳:۲۱
سیاوش

@ mohammad
با با بی خیال...! این پیام خنده دارتو هی اینور اونور پخش نکن دیگه. من این متنو امروز دو جای دیگه هم دیدم...
اصلاً حالا هم دیر نشده پهلوون! یکشنبه بیا تو خیابون همشونو بکش!... چرا کار مردمو بی ارزش می‌کنی؟

سیاوش | ۲۹ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۸:۵۵
basiji

افراطیون شیعه دانشجوی سنی رشته هنر را در تهران به قتل رسانده اند قاتلین لبنانی و از ارتش حزب الله لبنان بودند

basiji | ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۱
mohsen

علی راست میگه
این چه دلیله آبکی است که میاری؟
اگر روسیه از ایران حمایت میکنه بخاطر منافع اقتصادی است
درضمن رژیم روسیه خودش دیکتاتوری است برای همین حمایت میکنه.

mohsen | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۱:۲۱
ali

آقا این حرفها چیست ؟
چون روسیه از رژیم طرفداری میکنه ما نمیتونیم مثل مردم مصر و تونس پیروز شویم
خیلی خنده دار است .امریکا و تمام کشورهای اروپا  با تمام قوا از مصر و تونس حمایت میکردند فقط وقتی که مردم مصر و تونس قیام کردند آنها هم مجبور به حمایت از مردم شدن.
اگر اینطور باشد که مردم بحرین و الجزایر و یمن هم هیچ شانسی ندارن.
قیام مردم تونس و مصر ثابت کرد که اگر مردم بخواهند میتوانند .

ali | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۰:۲۸
dalilil asli

لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت :
انقلاب اینترنتی و تحول به  دموکراسی  در کشورهای اطراف دریای خزر کار نمیکند !!
همه سایت های روسی این خبر را سانسور کردند . فقط دوچه وله انهم قایم کرد ته خبر مربوط به پشتیبانی اوباما از جنبش مردم ایران .
باز بگین چرا در مصر انقلاب میشه ، در تونس ، در بحرین ، در لیبی ، در الجزیر ، در یمن، ... اما در ایران نمیشه ؟
سود کلانی که روس ها بردند از اشغال خزر تا غارت نفت و گاز شمال تا ایجاد یک استخوان در گلوی امریکا سر چاه های نفت و خاورمیانه  ، چه جوری باید به حلقوم آنها ریخته میشد ؟  اگر اوباما یا عبدالله گل این حرف را زده بود الان چپ روسی تمام وب سایت هارا روی سرش میگذاشت .  روسیه و چپ روسی نمیخواهند و نمیگذارند این رژیم برود . خونتان را هدر ندهید . به جای مبارزه با معلول با علت مبارزه کنید .

dalilil asli | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۹:۱۷
Karim

مردم مجنون نيستند که ولی داشته باشند..تنها در يک حکومت دموکراتيک ، مقامات و کارکرد آنها مورد بازرسی وبازخواست قرار ميگيرد و هيچگونه معوق انداختن تحقيقات اختلاس  از بالا و راه فراری وجود ندارد  ..افراد خواسته های خود را آزادانه اعلام ميکنند و هيچ زندان برای ابراز عقيده وجود ندارد...همه افراد هم حق انتخاب شدن و هم چنين رای دادن دارند..و جايي براي خرافه و مذهبي نمايي و افترا و دروغ و تهديد و زور و ..نمی ماند..

Karim | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۴
ali

اگه تا حالا نفهمیدی من چی میگم بعد از این هم نخواهی فهمید. جواد

ali | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۰
جواد

ali
خوب بابا حرفت رو رک و راست بزن ! چرا اینقدر این دست و اون دست میکنی و نق میزنی ؟

جواد | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۳۶
ali

آخرین اخبار از مبارزات مردمی در راهه آزادی در جهان:
-تونس مردم به پیروزی رسیدند.
-مصر : مردم به پیروززی موقتی رسیدند.
- مردم لیبی تظاهرات خودشان را آغاز کردند.
- مردم یمن وارد هفتمین روز تظاهرات شدند.
- مردم الجزایر هم امروز به تظاهرات خود ادامه دادند.
- مردم بحرین موفق شدند بعد از دادن ۲ شهید میدان اصلی را تصرف کنند .
-ایران : به خانه ها برگشته و دنبال حماسه سرایی هستند و شهیدانشان هم دزدیده شده ، و احتمالا ساله دیگر یک روز به خیابان میایند .

ali | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۴
ali

معلومه از  جنبشی که رهبران ان چماق داران سال های اول انقلاب بوده اند بیشتر از این انتظار نیست و این جنبش باید هرچه زودتر خود را از امساله شما پاک کند. و الا از پیروزی خبری نخواهد بود. تو را به خدا قیافیه این آقای ارجمندی ، مشاور آقای موسوی را نگاه کنید ..ایشان خودشان از چماق داران ساله ۵۷ بودند.
هوادارانش هم مثل تو هستند
javadddd

ali | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۶
جواد

ali
تو اوین زندانبان بودی یا زندانی ؟

جواد | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۳۴
ali

مطمئن باش که اگر جای من در اوین برای ۲ سال بودی حتا جرات نمیکردی comment بذاری .
تو هم برو و شعار بده و بادکنک سبز هوا کن. سبز ا لاهی .  و هی از حماسه سبز تعریف کن.

ali | ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۰:۳۰
جواد

محسن رضایی: موسوی و کروبی «عمله» آمریکا هستند

آقای رضایی شما  «عمله»  کی هستید ؟

جواد | ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۳:۱۱
جواد

mohammad

قول میدم وقتی اونا داشتن کتک میخوردن و کشته میشدن تو  با یک پاکت چیپس و چند تا آبجو و پبسی نشسته بودی جلوی تلویزیون و بعضی وقتها هم خودتو میخاروندی  و بادی هم در میدادی ؟
نه ؟؟؟

جواد | ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۲:۵۱
ali

حقیقت این است که ما از مردم بحرین هم ترسو تر هستیم.
مردم بحرین امروز هم به تظاهرات ادامه دادند و ما درصدد برگزاری تظاهرات دیگری ساله آینده هستیم.

ali | ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۷
mohammad

دوباره شرو کردیم از حماسه ۲۵ بهمن صحبت کنیم...
حالا میفهمم که چرا ما اینقدر حماسه داریم ...هیچ حماسه ای دیروز در کار نبود.
یک شکست خفت بار دیگر بود.  دوباره کتک خوردیم، زندانی دادیم ، شهید دادیم و بر گشتیم خونه.
بعد میگیم چرا تونس و مصر توانست و ما نمیتوانیم. حتمن دوباره شرو میکنیم و میگیم اینها از مبارک وحشی تر هستند ،،،،،،،،،

mohammad | ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۳:۰۶
shervin

tanha rahe iran bara azadi taghsim shodan iran mesle shoraviye inke dar har samte iran ye jonbeshi sorat begire intor bara dolat tang miyad va va rejim sarnegon mishe vali ma dige iran ghadimo na khahim dasht

shervin | ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۳:۵۶
ali

همین الان خبر گذاری های خارجی داران گزارش میدهند که مردم تظاهرات کردن والی هیچ کاری از پیش نبردن.
این جور تظاهرات یک روزه هیچ دردی را دوا نمیکند و فقط کشته و مجروح خواهیم داد تظاهرات باید پیوسته باشد.
اگر امشب یک یا چند ساختمان دولتی آتش زده میشود برنده ما بودیم.

ali | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۳:۵۸
جواد

«امروز بسیجی بودم و عکاس بودم. عکاس بودم و بسیجی بودم. و به جرم بسیجی خامنه‏ای بودن و عکاس خبری بودن کتک خوردم.»

میخواستی درس عکاسی تو 22 بهمن تمرین کنی ساندیس هم داشتی !

جواد | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۲:۴۵
ali

امیدوارم همه امشب و شب های  دیگر در خیابن ها بمانند و الا دوباره ی شکست دیگری خواهد بود و مینشینیم و میگیم چرا مصر و تونس توانستند و ما نمیتوانیم.

ali | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۰:۱۹
i

ولی فتنه حداقل امروز به خودش دروغ نمیگوید و میداند که آتش زیر خاکستر گرمتر از آن چیزیست که فکر میکرد. حالا با موقعیت ازوله شده اش چطور میخواهد، بن بست خود ساخته را از میان بردارد؟ باز همینطور جواب نمیدهد.
جام زهر هنوز زود است بالا بردن
مردم ناراضی
خودکشی هم که حرام است
سید شهدا شدن هم که به او نمیآید

i | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۹:۰۹
رهگذر

این منابع موثق که میگین نامعلوم..
پس عکس و فیلم؟

رهگذر | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۴۴
shahede gheibi

تبریک میگم !
چپ روسی  یکباره دیگه موفق شد !
عیبی نداره تا انقلاب مهدی مارکسیستی منتظر باشین !
انقلاب  فقط انقلاب کارگری انشا الله یک میلیون سال دیگه !
دموکراسی لیبرال تحفه ای نیست . امریکا و لیبرال دموکراسی دشمن ماست . واسه همینه ما ملا ها را داریم در قرن ۲۱ و غارتگر شمالی بیشتر از ما حال میکنه .
این موسوی در حصر است ؟ یا در راهپیمایی است ؟ دروغ گویی البته برای چپ روسی بلا مانع است .

shahede gheibi | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۵
جمشید

جناب سعید، این تحلیل شما بسیار شباهت به وراجی های ذوب شدگان در ولایت فقیه دارد. طبق چه آمار و ارقامی و از  سوی کدام موسسه یا انستیتو  تحقیقاتی این اطلاعات شما ارائه و در کجا منتشر و درچ شده است.آنچه اما حقیقت دارد اعتراضات وسیع و گسترده خیابانی ملت و بخصوص جوانان شجاع ایران بویژه از دو سال گذشته به اینسو در طرد حکومت ولایت مطلقه فقیه و بازگشت به رای مردم بر اساس قانون اساسی موجود میباشد.این شاید یک ایده ال برای جوانان آگاه و شجاع ایران نباشد، اما به یقین آغازی برای پایان استبداد ولائی دینی در کشور میباشد.مردم و جوانان ایران میدانند که راه پیشرفت و ترقی آنان را حکومت زور و ظلم ولی فقیه مسدود کرده است و بدرستی سقوط او را نشانه رفته اند.زنده باد ملت و جوانان آزادیخواه ایران،پیروزی از آن گام های استوار شماست.

جمشید | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۲:۴۹
رویا

ممنون از اطلاع رسانی خوبتون
////////////////////
ما بی شماریم

رویا | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۲:۳۱
hossein

در خیابان ها بمانند و دست به خشونت نزنند مثل این احمق رجوی ها یک حکومت عنتر مثل خمینی آمریکا می گذارد سر کار و دزدی آقازاده ها و بخور بخوربیشتر

hossein | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۸
جواد

آزای برابری  همبستګی برارای تمام مردم ایران
ممنون از روزنامه نګاران مردمک

جواد | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۳
سعید

دوستان عزیزی که می خواهند روز 25 بهمن تظاهرات کنند اول بگند که تو این راهپیمایی می خواند چکار کنند و هدف اصلی چی هست آیا به دنبال براندازی نظامند یا اصلاح. ببینید برای اصلاح حتی یک نفر هم  می تواند موثر باشد اما برای براندازی  51 درصد مردم جامعه باید هم نظر و همدل باشند تا آن 49 درصد دیگر را هم همراه خود کنند. راستش علیرغم نارضایتی ام از حاکمیت بعید می دونم  تعداد مخالفان نظام حالا حالا ها به این رقم برسد پس از دوستان خواهش می کنم نوع شعارها و رفتار خودشون رو برمبنای اصلاح بذارند نه سرنگونی نظام. لطفا از توهین کردن به رهبری  فعلی جمهوری اسلامی هم خودداری کنید هنوز بسیاری از مردم به او علاقه دارند. بیاید کمی هم واقع نگر باشیم. شاید فضای تهران 50 50 موافق و مخالف باشند اما در سایر استانهای کشور اکثر مردم هیچوقت برای براندازی این نظام هیچ کمکی به شما نمی کنند. بهتره تمام فعالیتها و شعارها طوری طراحی بشاه که دور از هر گونه توهین به مقامات و مقدسات این مردم باشه. باور کنید جمهوری اسلامی هنوز  کم طرفدار تو این مملکت نداره. هرچند هم همه از وضعیت موجود ناراضی باشند اما اکثرا به هیچ وجه با براندازی موافق نیستند. بسیاری از شعرهای سبزها ماهیت نابودی جمهوری اسلامی رو به همراه خودش داره. مثل همون شعار مرگ بر ولایت فقیه. مردم با این شعار همراهی نمی کنند . به هر حال حکومت هم طرفدار کم نداره. لپ مطلب جمهوری اسلامی حالا حالاهاست باید قبول کرد باید به دنبال اصلاح بود. اصلاح اصلاح اصلاح تا زمانی که همه مردم همراه باشند برای تغییرات ساختاری . تو محیط وب هم کمتر به هم فحاشی کنید

سعید | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۶
سعید

دوستان عزیزی که می خواهند روز 25 بهمن تظاهرات کنند اول بگند که تو این راهمپیمایی می خواند چکار کنند و هدف اصلی چی هست آیا به دنبال براندازی نظامند یا اصلاح. ببینید برای اصلاح حتی یک نفر هم  می تواند موثر باشد اما برای براندازی  51 درصد مردم جامعه باید هم نظر و همدل باشند تا آن 49 درصد دیگر را هم همراه خود کنند. راستش علیرغم نارضایتی ام از حاکمیت بعید می دونم  تعداد مخالفان نظام حالا حالا ها به این رقم برسد پس از دوستان خواهش می کنم نوع شعارها و رفتار خودشون رو برمبنای اصلاح بذارند نه سرنگونی نظام. لطفا از توهین کردن به رهبری  فعلی جمهوری اسلامی هم خودداری کنید هنوز بسیاری از مردم به او علاقه دارند. بیاید کمی هم واقع نگر باشیم. شاید فضای تهران 50 50 موافق و مخالف باشند اما در سایر استانهای کشور اکثر مردم هیچوقت برای براندازی این نظام هیچ کمکی به شما نمی کنند. بهتره تمام فعالیتها و شعارها بدور از توهین به مقامات و مقدسات این مردم باشه. باور کنید جمهوری اسلامی هنوز  کم طرفدار تو این مملکت نداره. هرچند هم همه از وضعیت موجود ناراضی باشند اما جمع کثیری هم با براندازی موافق نیستند. بسیاری از شعرهای سبزها ماهیت نابودی جمهوری اسلامی رو به همراه داره. مثل همون شعار مرگ بر ولایت فقیه. مردم با این شعار همراهی نمی کنند . به هر حال حکومت هم طرفدار کم نداره. لپ مطلب جمهوری اسلامی حالا حالاهاست باید قبول کرد باید به دنبال اصلاح بود. اصلاح اصلاح اصلاح تا زمانی که همه مردم همراه باشند.

سعید | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۴
تولبار جنبش سبز

سلام دوستان
فید این بخش به تولبار جنبش سبز افزوده شد.
خواهش ما از شما اینست که آن را کاملا به روز نگه دارید
سبز باشید

تولبار جنبش سبز | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۲
رضا

خدایی چی میزنین اینجوری میرین تو توهم. سایت جدی و کاردرست ندارین معرفی کنین؟ اینجا که برا تفریح و سرگرمیه.

رضا | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۹
Mardomreport.com

قطع تمامی ارتباطات تلفنی میرحسین و رهنورد، انسداد کوچه منتهی به منزل، با ماشین پلیس
http://www.kaleme.com/1389/11/25/klm-47585

Mardomreport.com | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۷:۵۴
سبز

ساعت 11 ، یگان ویژه در میدان فردوسی مستقر شده است

سبز | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۷:۴۶
az reader agh bahman

الان آوردنش پایین. ساعت ۱۰:۲۵ دقیقه به وقت تهران آوردنش پایین ولی به شدت هنوز شلوغ و متشنجه

az reader agh bahman | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۷:۱۷
hosein oskoee

الجزيره وابسته به دولت قطر است و از انجا كه قطر از سايه سر خرتوخري ايران نهايت استفاده را از ميادين مشترك كازي مي كند من فكر نميكنم الجزيره جوب مثبت بدهد. خودمان بايد رسانه باشيم. يا حسين ميرحسين

hosein oskoee | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۵:۵۵
علی

ما پیروزیم چون حق با ماست به امید پیروزی بر استباد آخوندی

علی | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۵:۲۶
آوازه خوان, نه آواز

چه اشتباهی کردیم ما سی و اندی سال پیش, و چه راحت بعدش رفتیم و نشتیم خونه و فقط شدیم نظاره گر. و حالا باید بچه های ما تاوونش رو پس بدن, جوونهای 20, 25, 30 ساله که هیچ نقشی رو در اون اشتباه تاریخی نداشتند. حالا این جوونها باید بجای ما برن تو خیابون و کشته بشن, باید تقاص اشتباه ما رو بدن. این بی عدالتیه.
آهای مردم اون زمان, 50, 60 ساله ها, شماها باید برین بیرون, اول شماها.
اگه قراره کسی کشته بشه, باید شما ها باشین  نه بچه ها و جووناتون.
برین کار ناتمام 30 سال پیشتون رو تمام کنین

آوازه خوان, نه آواز | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۵:۱۷
سبز آقا

چیز میگم ما پیروزیم، مگه نه؟

سبز آقا | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۵:۱۶
جمشید

امروز ملت بزرگ و تاریخ ساز ایران سخن میراند.جهانیان به گوش باشند.

زنده باد آزادی

جمشید | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۵:۰۶
پروانه

خیلی جکین دمتون گرم و توهمتون همچنان مبارک!

پروانه | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۴:۵۳
Azadi Sabz

مرکز ثقل راهپیمایی روز ۲۵ بهمن چهار راه ولی عصرو پارک دانشجو یعنی نزدیک ترین نقطه به خانه میر حسین موسوی در خیابان پاستور میباشد، تا در صورت حصر میر حسین موسوی او را از حصر آزاد نموده وبا هم  در راهپیمایی  مشارکت نماییم.

Azadi Sabz | ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۳:۵۳
صفحه 1 از 1 صفحه

آگهی