نسخه شماره 2.5.1
هادی نیلی
جمعه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۱

به روز رسانی خودکار

رای‌گیری مرحله دوم نهمین دوره انتخابات مجلس ایران از ساعت هشت صبح امروز جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه آغاز شده است. این انتخابات در ۳۳ حوزه انتخابیه و در ۱۸ استان در حال برگزاری است.

در مرحله دوم انتخابات مجلس نهم، تکلیف ۶۵ کرسی باقی ‌مانده از ۲۹۰ کرسی نمایندگی مجلس امروز روشن می‌شود. برای هرکدام از این کرسی‌ها، دو نامزد با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در مرحله نخست این انتخابات در ۱۲ اسفند سال گذشته، تکلیف ۲۲۵ کرسی دیگر روشن شده بود.

مهم‌ترین حوزه‌ای که دور دوم انتخابات در آن جریان دارد و آن را خبرسازتر از همیشه کرده، شهر تهران است که ۲۵ نماینده از سی نماینده آن امروز انتخاب می‌شوند.

در مرحله اول انتخابات مجلس در تهران فقط ۵ نفر توانستند حد نصاب آرا لازم را برای ورود به مجلس کسب کنند.

براساس قانون انتخابات ایران، در مرحله اول نامزدهایی که بتوانند یک‌چهارم از آرا را از آن خود کنند انتخاب می‌شوند. تکلیف کرسی‌هایی که به این حد نصاب نرسند، در مرحله دوم انتخابات روشن می‌شود و نامزدهایی که بیشترین آرا را به خود اختصاص دهند، پیروز انتخابات خواهند بود.

مردمک در این گزارش لحظه به لحظه، خبرهای انتخابات دور دوم مجلس نهم را پی‌گیری می‌کند.‏

۱۶ اردیبهشت - ۰۸:۲۱

بر اساس اطلاعات وب سایت وزارت کشور، نتیجه شمارش آرا در حوزه انتخابیه تهران تا ساعت هشت صبح به این ترتیب است. 

۱. آقای بیژن نوباوه ۳۷۱۷۲۶ رأی
۲. آقای اسمعیل کوثری ۳۲۳۸۱۷ رأی
۳. آقای احمد توکلی ۳۰۶۶۸۰ رأی
۴. آقای علی مطهری ۲۹۰۶۹۶ رأی
۵. آقای سید محمود نبویان ۲۸۵۶۴۸ رأی
۶. آقای محمدرضا باهنر ۲۸۲۷۱۴ رأی
۷. آقای سید مهدی هاشمی ۲۸۱۳۲۰ رأی
۸. آقای علی اصغر زارعی ۲۵۸۰۶۹ رأی
۹. آقای علیرضا زاکانی ۲۴۸۴۹۴ رأی
۱۰. خانم زهره طبیب‌زاده نوری ۲۴۱۳۷۵ رأی
۱۱. خانم فاطمه رهبر ۲۳۶۳۶۱ رأی
۱۲. آقای روح الله حسینیان ۲۲۶۸۲۷ رأی
۱۳. آقای حسین مظفر ۲۲۵۴۷۹ رأی
۱۴. خانم فاطمه آلیا ۲۲۳۴۲۸ رأی
۱۵. آقای مهدی کوچک‌زاده ۲۱۹۳۸۲ رأی
۱۶. خانم لاله افتخاری ۲۱۷۶۲۳ رأی
۱۷. آقای غلامرضا مصباحی مقدم ۲۱۵۹۸۶ رأی
۱۸. آقای مجتبی رحماندوست ۲۱۳۰۵۵ رأی
۱۹. آقای محمد سلیمانی ۲۱۲۳۰۶ رأی
۲۰. آقای حمید رسایی ۲۱۰۶۴۳ رأی
۲۱. آقای محمدنبی رودکی ۲۰۷۴۳۴ رأی
۲۲. آقای مهرداد بذرپاش ۲۰۷۱۳۷ رأی
۲۳. آقای علیرضا محجوب ۲۰۶۶۱۳ رأی
۲۴. آقای حسین طلا ۲۰۳۷۶۶ رأی
۲۵. آقای الیاس نادران ۲۰۲۰۵۴ رأی

 

وزارت کشور اعلام کرده است که بلافاصله پس از پایان رای گیری کار شمارش آرای ریخته شده به صندوق‌ها را آغاز کرده است و نتایج این آرت تا پایان روز شنبه اعلام خواهد شد. 

۱۵ اردیبهشت - ۱۸:۲۷

محمد اسماعیل کوثری که تنها نام مشترک در میان فهرست‌های چهارگانه اصولگرایان در انتخابات مجلس است پیش از نمایندگی در دوره هشتم مجلس، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله بوده است.

او در گفتگو با روزنامه اعتماد در آبان ماه ۸۸ گفته است که قرارگاه ثارالله دوم تیر ۸۸ برخورد با معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرد. او می‌گوید حدود اختیارات قرارگاه ثارالله تا جایی بود که بتواند امنیت را برقرار کند و بعد ماموریتش تمام شد. به گفته او این قرارگاه در بازجویی‌ها و گرفتن اعترافات هم نقش داشته است و ماموران این قرارگاه بازجویی‌ها و گرفتن اعترافات را در جایگاهی در زندان اوین انجام می‌داده‌اند. او در این مصاحبه گفته است سازمان مجاهدین انقلاب، مشارکت و نهضت آزادی و ملی-مذهبی‌ها همه با هم برای بعد از انتخابات توطئه کرده بودند. آقای موسوی هم به جای این که جلوی آنها را بگیرد خودش در همان مسیر افتاد و دستور اغتشاش و تشنج میداد.

وی در برابر این پرسش خبرنگار که می‌گوید باید پشت این ادعا ادله و سند محکمی باشد می‌گوید یکی از اسنادش برای توطئه‌گر بودن این احزاب و افراد این است که هاشم آغاجری گفته است ما پایه ولایت را در زمان اصلاحات و دوم خرداد زدیم و بقیه پایه های ولایت را با انتخاب آقای موسوی منهدم خواهیم کرد.

۱۵ اردیبهشت - ۱۵:۰۰

بیست و پنج کرسی نمایندگی تهران در مجلس ایران در دور اول انتخابات خالی مانده است و چهار گروه اصولگرا بر سر این کرسی‌ها رقابت می‌کنند. به جز جبهه ایستادگی که تنها بیست نامزد برای این دوره از انتخابات معرفی کرده‌اند باقی گروه‌ها یک فهرست ۲۵ نفره دارند.
در این فهرست‌ها رنگ قرمز تنها نامزدی است که در فهرست هر چهار جبهه حضور دارد. نامزدهایی که نام‌شان با سایر رنگ‌ها مشخص شده در سه فهرست حضور دارند و بقیه در دو فهرست یا کمتر حضور دارند.

این فهرست را این‌جا هم می‌توانید ببینید.

۱۵ اردیبهشت - ۱۴:۴۰

ستاد انتخابات وزارت کشور در حوزه انتخابیه تهران، زمان رای گیری را تا ساعت ۲۱ تمدید کرد. این ستاد تصمیم گیری در مورد این موضوع را در سایر حوزه‌های انتخابیه به استانداری‌ها موکول کرد. 

۱۵ اردیبهشت - ۱۴:۳۶

رئیس ستاد انتخابات مجلس نهم در ایران از تمدید زمان رای گیری دومین مرحله انتخابات تا ساعت هشت شب خبر داد.

صولت مرتضوی گفته است: با نظر وزیر کشور انتخابات یک ساعت دیگر تمدید شد اما این اجازه به استانداران داده شده که اگر در برخی از حوزه ها رای گیری به اتمام رسیده، می توانند نسبت به فک پلمب اقدام و شمارش آرا را آغاز کنند.

عکس‌ها از خبرگزاری فارس 

علی مطهری، از شاخص‌ترین چهره‌های اصولگرای منتقد دولت، در حسینیه ارشاد رای داد و در حاشیه آن گفت: من قاعدتا رای می‌آورم. اگر رای نیاورم باید بررسی شود.

او همچنین در پاسخ به سوالی که به احتمال ریاست مرتضی آقاتهرانی بر مجلس نهم اشاره داشت، گفت: به نظرم ایشان توان و تسلط لازم را ندارد و در مجلس هشتم نیز کم تاثیر ظاهر شدند. برای ریاست مجلس نهم، ابتدا آقای لاریجانی و پس از ایشان آقای مصباحی مقدم را مناسب می‌دانم.

عکس از روح الله وحدتی، ایسنا

روزنامه واشنگتن پست در شماره امروز خود به موضوع دور دوم انتخابات مجلس در ایران پرداخته است. واشنگتن پست نوشته که «در دور اول بیشترین صندلی‌های مجلس نصیب اصولگرایان مخالف محمود احمدی نژاد شد.» به نوشته واشنگتن پست «مجلس تازه روی مسائل عمده ای چون برنامه هسته ای ایران کنترل ندارد اما میتواند روی انتخاب جانشین احمدی نژاد یا دیگر مقامات رده بالای حکومت تاثیر بگذارد.»

۱۵ اردیبهشت - ۰۹:۱۳

در دور دوم انتخابات باید یک پنجم باقی مانده صندلی‌های مجلس ایران پر شوند. صد و سی نامزد برای دستیابی به ۶۵ صندلی رقابت می‌کنند. این انتخابات در ۳۳ حوزه انتخابیه برگزار می‌شود که تهران هم از جمله این شهرهاست. جایی که ۲۵ صندلی نمایندگی آن هنوز خالی است. 

 

رئیس ستاد بحران آبدانان گفته است با وجود زلزله اخیر در این شهرستان و تخریب کامل یک روستا،‌ «همه امکانات برای برگزاری انتخابات باشکوه مهیا است».

پیش از این گزارش شده بود که بر اثر زلزله ۵.۵ ریشتری در شهرستان‌های آبدانان و دهلران استان ایلام، هشت نفر در آبدانان زخمی و ۳۰ واحد مسکونی تخریب شد.

طبق این گزارش این زلزله بعدازظهر دیروز پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت شهرستان دهلران و بخش مورموری آبدانان را لرزاند و شیشه‌های منازل آبدانان شکست.

براثر زلزله ۷۰ درصد از منازل بخش سراب باغ آبدانان دچار خسارت شده و مردم این منطقه دچار فشار روحی شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا تعداد زخمی شدگان در آبدانان را ۱۲ نفر اعلام کرده است.

۱۵ اردیبهشت - ۰۹:۰۲

غلامعلی حدادعادل، علیرضا مرندی، محمدحسن ابوترابی‌فرد، مرتضی آقا‌تهرانی و مسعود میرکاظمی در دور اول انتخابات، پنج کرسی از نمایندگان تهران در مجلس نهم را از آن خود کردند. امروز پنجاه نامزد برای ۲۵ کرسی دیگر رقابت می‌کنند.

بیژن نوباوه، احمد توکلی، اسماعیل کوثری، علی مطهری، روح‌الله حسینیان، علیرضا زاکانی، حسین مظفر، غلامرضا مصباحی‌مقدم، مهدی کوچک‌زاده، مهرداد بذرپاش، حمید رسایی، الیاس نادران، لاله افتخاری، مجتبی رحمان‌دوست، محمدرضا باهنر، حسین فدایی‌آشیانی، پرویز سروری، فاطمه آلیا، فاطمه رهبر، حسین نجابت، زهره الهیان، قاسم روانبخش، محمدناصر سقای بی‌ریا، اسداله بادامچیان، علیرضا محجوب، حسن غفوری‌فرد، حمیدرضا کاتوزیان از جمله چهره‌های عمده از این پنجاه نفر هستند که امروز رقابت می‌کنند.

محمد خاتمی که در دور اول انتخابات مجلس نهم در دماوند رای داد و این رای او خبرساز شد، نمی‌تواند در دور دوم انتخابات رای بدهد.

طبق قانون انتخابات «رأی‌دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه‌ای که در مرحله اول انتخابات رأی داده‌اند شرکت خواهند نمود و کسانی که در‌مرحله اول در هیچ یک از حوزه‌های انتخاباتی رأی نداده باشند در مرحله دوم انتخابات می‌توانند شرکت نمایند.»

انتخابات در حوزه انتخابی دماوند و فیروزکوه به علت وجود تخلفات از سوی شورای نگهبان باطل شد و در این حوزه انتخابات مرحله دوم برگزار نمی‌شود.

بر این اساس آقای خاتمی نمی‌تواند در مرحله دوم انتخابات مجلس نهم رای دهد.

رای این رئیس‌جمهور سابق ایران و از چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان در دور اول انتخابات مجلس نهم، واکنش‌های سریعی را برانگیخت و اصلاح‌طلبان و منتقدانی که دعوت به تحریم انتخابات کرده بودند، از این اقدام آقای خاتمی شگفت‌زده و رنجیده شدند.

محمد خاتمی از یک سال پیش از انتخابات مجلس نهم، شرط‌هایی را برای مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس مطرح کرده بود اما در ماه‌های گذشته با توجه به تداوم سرکوب‌ها و محدودیت‌ها در ایران، گفته بود شرکت در این انتخابات معنا ندارد.

او گفته بود که اصلاح‌طلبان «نمی‌توانند و نباید» در انتخابات مجلس نهم نامزد داشته باشند.

آقای خاتمی ۲۸ آذر گفته بود: وقتی همه نشانه‌ها دلالت بر این دارد که نباید در انتخابات شرکت کنیم، بنابراین شرکت در انتخابات معنایی ندارد.

او گفته بود که انتظار داشته شرایط او برای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات فراهم شود.

تضمین سلامت انتخابات، رفع حصر از رهبران مخالف دولت، آزادی زندانیان سیاسی، ایجاد فضای باز برای احزاب و پایبندی همگان به قانون اساسی، شرایطی بود که آقای خاتمی برای ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس نهم اعلام کرده بود.

در عین حال او گفته بود: حرف بنده همان است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرده که اصلاح طلبان نمی توانند و نباید در انتخابات نامزد و فهرستی داشته باشند؛ البته این به معنای تحریم انتخابات نیست. دل‌بستگان به اصل انقلاب هیچ گاه انتخابات را تحریم نمی‌کنند.

حسن خمینی در دور دوم انتخابات مجلس نهم رای داد اما پس از آن حاضر به مصاحبه با خبرنگاران نشد. او در دور نخست هم رای داده بود.

آقای خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی و رئیس موسسه تنظیم نشر و آثار آیت‌الله خمینی، با اصلاح‌طلبان رابطه نزدیکی دارد و در سال‌های گذشته مواضع انتقادی درباره عملکرد دولت داشته است.

خبرگزاری‌های رسمی در ایران، خبر از مشارکت بالای رای‌دهندگان در مرحله دوم انتخابات مجلس نهم داده‌اند.

از جمله مهر نوشته است: صف‌های طولانی از ابتدای صبح امروز در حسینیه ارشاد تهران برای انداختن رای به صندوق‌ها همچنان ادامه دارد.

طبق این گزارش، «از دقایق اولیه صبح امروز صف های طولانی از اقشار مختلف مردم برای رای دهی دراین شعبه اخذ رای تشکیل شده است و مردم در گروه های سنی مختلف در سه صف ایستاده و در انتظار انداختن رای خود به صندوق ها هستند.»

این خبرگزاری پیش‌تر هم نوشته بود «با وجود شدت باران از دقایق اولیه صبح صف‌های طولانی از رای‌دهنده‌ها در شعب اخذ رای از جمله حسینیه ارشاد در شمال تهران و مسجد الرسول در جنوب تهران تشکیل شده است».

خبرنگار مهر همچنین خبر از تشکیل صف‌های طولانی در مسجد الرسول نازی‌آباد در جنوب تهران داده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز طبق معمول با حضور در حسینیه جماران، رای خود را در دومین مرحله از انتخابات مجلس شورای اسلامی به صندوق انداخت.

اکبر هاشمی رفسنجانی در سخنان کوتاهی با اشاره به شعار امسال برای حمایت از تولید ملی، ابراز امیدواری کرد که مدیران جمهوری اسلامی به این شعار توجه کنند.

او گفت: اگر بتوانیم تولید ملی را تقویت و سرمایه های راکد ایرانیان خارج از کشور را جذب کنیم و همچنین از نیروی کار داخلی حمایت کنیم بخشی از مشکلات موجود از جمله تورم و بیکاری حل می‌شود.

رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله خامنه‌ای، مانند معمول در نخستین ساعت‌های انتخابات، رای خود را به صندوق انداخت.

او بر اهمیت دور دوم انتخابات تاکید کرد و گفت: هرچه آرای نمایندگانی که از طرف مردم به مجلس می روند بیشتر باشد قوت قلب، توانایی و اعتبارشان بیشتر است و هرچه بیشتر رای داشته باشند بهتر می‌توانند کار کنند.

دور دوم انتخابات مجلس نهم در حالی برگزار می‌شود که شماری از گروه‌های منتقد و اصلاح‌طلب، آن را به دليل فقدان شرايط لازم برای برگزاری انتخابات آزاد تحريم کرده‌اند.

در عین حال شماری از چهره‌های اصلاح‌طلب برای این انتخابات نامزد شده‌اند و برخی از آنان هم در مرحله اول انتخابات، به مجلس نهم راه یافته‌اند.

در غیاب اصلاح‌طلبان، رقابت اصلی بين گروه‌های اصولگرا در گرفته که یک جناح از آنان هم حامی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است و هم حامی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران. جناح دیگر، ضمن تاکید بر این‌که حامی وفادارتری برای رهبر ایران است، مواضعی انتقادی نسبت به آقای احمدی‌نژاد و دولت او دارد.

جناح نخست بیش از همه به جبهه پايداری به محوريت محمد تقی مصباح يزدی شناخته می‌شود و جناح دوم، به جبهه متحد اصولگرايان با محوريت محمدرضا مهدوی کنی، رييس مجلس خبرگان، و محمد يزدی، رييس جامعه مدرسين حوزه علمیه قم، شناخته شده است.

شماری دیگر از اصولگرایان منتقد دولت، از جمله علی مطهری، علی عباس‌پور و محمدرضا زاکانی، به شکل مستقل از جبهه متحد اصولگرایان در این انتخابات فعال بوده‌اند.

در جریان انتخابات مجلس نهم، حملات اين دو گروه اصولگرا عليه يکديگر بالا گرفته است.

 
این مطلب را به اشتراک بگذارید


آگهی