نسخه شماره 2.5.1
درگیر (۱۴۱)- یک چت تونسی!
درگیر (۱۴۱)- یک چت تونسی!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آیدین

حرفت ارزش جواب نداشت ؛)

آیدین | ۱۳ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۴:۲۱
ali

بابا تو راست میگی.

چون خودت نفهمیدی یا نمی خواهی  بفهمی فکر میکنی همه مثل خودت هستن

ali | ۱۲ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۱:۲۳
آیدین

یک: بله من قویا باور دارم که ما هنوز آماده دموکراسی نیستیم! و چه شما دوست داشته باشین چه نه، خیلی افراد دیگه هم با من هم عقیده هستن. اگه شما فکر میکنین که هستیم، عقیده شما محترم، به نظر من شواهد چیز دیگری رو نشون میده.

دو: شما جوری از تونس و مصر حرف میزنین انگار که الان سالهاست که تو این دو تا کشور قیام شده و دولتشون کاملا تبدیل به دموکراسی شده و همه چی گل و بلبل شده!
الان واسه قضاوت اینکه این جنبش ها تا چه حد در رسیدن به دمکراسی موفق بودن خیلی زود هست دوست عزیز، مصر که اصلا هنوز دولتش سرکار هست، تونس هم که این آینده نامشخص داره! اگه برگردیم به سال ۵۷، میبینیم که ۶ ماه تا یک سال اول- حتی ۲ سال اول -  بعد از انقلاب، خیلی از نشانه های یک جامعه مدنی و دموکراتیک تو کشور ما بود! از جمله آزادی بیان و ...
ولی همون شرایط خیلی زود به شرایط یک دیکتاتوری مذهبی تغیر شکل دادن! (بحث من دلایل این تغییر شکل نیست...اگه بخوایم از زرنگی دار و دسته خمینی تو مصادره کردن این انقلاب از همه گروهای مخالف - بزرگترین و به اعتقاد شخصی من روشنفکر ترین اونها : ملی-مذهبی ها -  بگذریم، اعتقاد دارم به علت عدم  وجود ظرفیت دموکراسی در مردم این اتفاق افتاد!
به همین دلیل هم هست که میشه شرایط الان رو تا ی حدی با شرایط اون زمان شبیه سازی کرد! شکی در اینکه آگاهی و شعور سیاسی ما به طور قابل توجهی بالا رفته نیست، ولی فکر میکنم نیاز به کار بیشتر در این زمینه قبل از هر تغییر اساسی دیگری هست.

اگه دوست داشتی ، این مقاله رو بخون:
http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/-32af42d5ef.html

امیدوارم کمکی کرده باشم...

آیدین | ۱۲ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۰:۵۷
ali

Aydin
یعنی شما میگید مردمه ایران آمادگی دموکراسی ندارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ولی مردم مصر و تونس دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شاید شما نداشته  باشید ولی مطمعن باش مردمه ایران بعد از ۱۵۰ سال میدانند دموکراسی چیست
به نظر من این دلایل فقط مثله ترمز دستی هستند.
تونس پیروز شد گفتیم  اه اسلامی ها میاند بعد دیدیم که نه نیروهای دموکرات آمدند بعد گفتیم کوچیک است رو نقشه نگاه کردی ،،،،،،،
بعد مصر شد گفتیم اسلامی ها میاند دیدیم دموکراتها داران میان ، دیدیم  حکومت مصر بسیار شبیه ایران اداره میشود. در زندانهایش برای سالهای بسیاری به زندانیان تجاوز میکردند و اگر مقاومت میکردند در جلوی چشم زندانی به زن و دخترش تجاوز میکردند تا به حرف بیا،،،،،، ۱۲۰۰،۰۰۰ لباس شخصی و بسیجی دارد ،،،،،،،،
حالا میگیم اصلان این جنبشها از ما یاد گرفتن و پیروز شدن و کسی نیست بگوید شاید ولی آنها به ما نشان دادند چه طوری تمام کنیم.
ما فقط نشستیم دلیلی برای شکست های خودمان پیدا کنیم و حاضر نیستیم واقیت را که در جلویی چشمانمان در aljzeera live میگذرد نگاه کنیم و بفهمیم دلیله شکستمان چی بوده ؟
ما فقط دنباله این هستیم که ببینیم اختلافهای رژیمه دیکیتاتوری در تونس و مصر با دیکتاتور ایران چیست ... ولی دنباله شباهتهای زیاده آنها نیستیم و  چه گونه با آنها مبارزه میشود .
دیکتاتورها هم مانند انقلابهای مردمی دارای شباهتهای زیاد و همچنین اختلافهای زیاد میباشند چه از نظر مذهبی، ناسیونالیستی ، قومی، فرهنگی،،،،،،،،،،،،،،،،
به نظر من ما باید به هدف اصلی فکر کنیم و ان سرنگونی دیکتاتور است و بعد انتخاباته آزاد ... به نظر من ما به تعرفه یک جمهری ملی دموکراتیک در هاله حرکت هستیم و دنباله انقلاب مردمی ۵۷ است.
اگر دقت کنیم بعد از هر انقلابی در دنیا دیکتاتور ها برای مدتی به روی کار آمدند شاید این از خصلت های انقلابات مردمی باشد

ali | ۱۲ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۵
آیدین

آقای ali : لطف کنین تهمت ارتش سایبری بودن رو به هر کس که عقیده متفاوتی از شما داره نچسبونین!
اختلاف من با شما صرفا در این هست که شما اعتقاد دارین ما باید همین الان بریزیم تو خیابون، بنده اعتقاد دارم باید حساب شده تر و پخته تر عمل کنیم!
ما تجربه تلخ هرررررری رفتن تو خیابون رو از سال ۵۷ داریم! تهش چی شد؟ بله پیروز شد جنبش اون زمان، ولی از چاله پریدیم تو چاه!
اصلا بحث من موسوی یا یکی دیگه نیست، که شما جواب من رو با مطرح کردن رای گیری و اینها میدی!
بحث من برخورد شما و امثال شما با کسی که عقیده متفاوت داره هست! وقتی آمادگی دموکراسی نداریم، فرض  کن خامنه ای هم در رفت، یک خر دیگه که بلد چطوری سوار موج بشه میاد جاش، ۳۰ سال دیگه امثال منو تو باید جون بکنن اون رو سرنگون کنن!

آیدین | ۱۲ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۰
ali

چه درسها ای باید از انقلاب مردم مصر برای جنبش سبز بگیریم:
ما به عرب ها نشان دادیم چطوری شرو کنن آنها به ما یاد دادن چطور باید تمام کرد.
- مصر با ۸۰۰۰ نفر شروع کرد.
-مقاومت در خیابانها  باید تا شکست نیروی انتظامی ، بسیج ، و سپاه ادامه پیدا کند.
-مقاومت باید بدونه توقف باشد تا مزدوران هرچه فرسوده  تر شوند.
- اول باید بسیج و نیروی انتظامی شکست بخورند.
-باید در خیابان ها ماند حتا اگر حکومته نظامی ایلام شود.
.احتیاجی نیست که تمام تهران در یک نقطه باشند در محله ها باید مقاومت شود و به مقر های مزدوران حمله شود تا نتوانند نیروی اضافه به مناطق دیگر بفرستند.
- هسته اصلی باید در یک میدان باشد از آنجائی که مردم باید در تمام شهر مقاومت کنن ،هستیه اصلی به  نفراته زیادی احتیاج  ندارد و یک میدان کوچک تر بسیار مناسب است.
-شهید برای ازادیمان خواهیم داد والی اینبار بسیاری از مزدوران هم به درک وصل خواهند شد. این خیلی مهم است چون میدانند کشته خواهند شد اگر گیر بیفتند و این در آنها وحشت ایجاد خواهد کرد.
- با تضاهراته محلی کلانتری های محله را باید زمینگیر کرد و محله ها باید از کنترل آنها در اید .
-آتش سوزی ، و حمله به بانکها و مواسات دولتی باید انجام شود تا کشور حالته بحرانی پیدا کند ” ناراحت نباشید بعدها جبران میشود.”
- ارتش با مردم است اگر قبول کنیم که ۶۰% سپاه هم به خاتمی ترسو رای داده اند پس بدنه سپاه هم مثل ارتش است.
- منتظر رهبر نباشیم هر کس یک رهبر است و رهبران هم خواهند آمد نگران نباشد.
- نماز در خیابان ها فراموش نشود.
-به قدرت مردم یا ” people Power ” ایمان داشته باشیم و در خیابانها بمانیم تا کشور خود را آزاد کنیم و تا آزاد نکردیم به خانه هایمان بر نگردیم.
- فیلم فراموش نشود ، حتمن اینترنت، موبیل، و حتا برق قط خواهد شد مایوس نشوید فقط در خیابان ها بمانید تا پیروز شویم  ، آتش روشن کنید،تخمه بشکنید ..،،،،،،،،،،،،،،،،،و شب را صبح کنید.
- لطفآ اگر چیزی به ذهنتان میرسد اضافه  کنید.
- در نوشتیه بعدی ایمیلی ایلام خواهد شد که شما با ان فقط با یک ایمیل تقلبی مکاتبه کنید.
به امید آزادی ایران.

ali | ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۸:۰۸
ali

البته حکومت مصر بسیار شبیه ایران اداره میشود. در زندانهایش برای سالهای بسیاری به زندانیان تجاوز میکردند و اگر مقاومت میکردند در جلوی چشم زندانی به زن و دخترش تجاوز میکردند تا به حرف بیاد..

ali | ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۴
aloi

فردا قرار است بسیجی های طرفداره مبارک تظاهرات کنن.
والی از مردم شکست خواهند خورد. مردم ترسشان ریخته.
نیروی سازمان امنیت مصر  1,200,000 نفر عضو دارد از ایران هم بیشتر.

aloi | ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۱
ali

شما زیاد ناراحت نباش وقتی پیروز شدیم اگر موسوی رای آورد میتواند قدرت رو در دست بگیرد..... راضی شدی؟
تازه مردم مصر از ما هم عقب تر بودند کسی در مصر جرات حرف زدن نداشت.ولی میداند چی میخواهند شما هم اینقدر سعی نکن مردم را بترسانی وقتی خامنه ای  رفت انتخابات آزاد برگزار میشود.
مردم مصر هم ال برادعی را انتخاب کردن تا دولت موقت را در دست بگیرد.
مزدوران سایبری امروز خط گرفته اند تا مردم را بترسانن.این رژیم از رژیم مبارک هم ضعیف تر است و فقط احتیاج به ی حوله محکم داره.

ali | ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۶
آیدین

آدم واقعا لذت میبره اینجا کامنت میزاره و چند وقت بعد برمیگرده کامنت های بعدش رو میخونه!
روی سخنم با همهٔ اون دوستانی هست که نوشتن باید رفت به خیابون و باید این رژیم رو از بین برد! روی سخنم به همهٔ اون دوستانی هست که هرچی‌ فحش بلد هستن و نیستن نثار موسوی می‌کنن چونکه جنبش رو عقب نگاه دشت و نگذاشت ما هم مثل تونس آزاد بشیم!

دوستان عزیزا ما چند بار باید یه بلا سرمون بیاد تا درس بگیریم؟ چند بار باید قیام کنیم رژیم حاکم رو عوض کنیم، ولی‌ چون ندونیم چی‌ میخواستیم و به کجا میخوستیم بریم بعدش دوباره اون انقلاب خودش تبدیل به یه دیکتاتوری بشه؟ فکر می‌کنم دیگه کافی‌ باشه! این ۳۰ سال دیگه به اندازهٔ کافی‌ پدر همه‌رو درآورد! ما باید بالاخره نشون بدیم به سطحی از شعور و بلوغ سیاسی و اجتماعی رسیدیم که بتونیم یه دولت دمکرات داشته باشیم! یه مطلبی یکی‌ از دوستان شیر کرده بود با عنوان “با موسوی نکنید آنچه با بازرگان کردید” توصیه می‌کنم سرچ کنین حتما بخونین!

وقتی‌ ما هنوز نمیدونیم چی‌ میخوایم، فرض کنین که رفتیم به خیابون و دارو دستهٔ علی‌ گدا و ا.این رو هم فراری دادیم، بعدش چی‌ میشه؟ تازه دعوا و کتک کاری شروع میشه! بین چپ و مذهبی‌ و اصلاح طلب و سلطنت طلب و سکولار و همهٔ اینا..و چون اصولا به خاطر ایرانی‌ بودن محکومیم که عقیده داشته باشیم که “فقط خودمون راس میگیم و باید به زور حرف رو تو کله طرف مقابل فرو کنیم و اگه قبول نکرد مکهش رو از هم بپاشیم” - مشابه آنچه که طرفداران این رژیم امروز مشغول انجام دادن آن هستند - بعد از مدتی‌ درگیری یک گروه بالاخره پیروز می‌شه، و انقلاب ایرانی‌ دگری شکل میگیره...و راه خودش رو به سوی‌ دیکتاتوری در ۳۰ -۵۰ سال با شتاب هرچه بیشتر طی‌ میکنه! و تاریخ تکرار میشود...انگار که ما مردم این مرز و بوم،  محکوم به بدبختی ابدی هستیم!

آیدین | ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۳۴
الهام

درد ما اینه که تو کشورمون چند دستگی زیاده. ملت دارن میمیرن می خوان حکومت تغییر کنه و آخوندهای خون خوار و احمدی نژاد دزد صهیونیست رو برکنار کنند یکهو یک مشت ترک از اون ور، یک مشت کرد از این ور، یک مشت عرب هم از اونور یادشون می افته استقلال می خواد. زهر مار، خاک برسرتون کنن اول بزارین این لاشخورارو کیش کنیم بعد شما برین استقلال بطلبین ببینیم چه غلطی می خواین بکننین. بیا حالا خوبه خرتون کردن گفتین بزاین تا جایزه بگیرین. انقدر بزاین که یک دیگه از بس سرتون شلوغ بشه نفهمین استقلال رو با س می نویسن یا ص!

الهام | ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۲:۱۹
ali

ما به برادران عرب نشان دادیم چه جوری شروع کنان و آنها به ما نشان دادن چه طوری تمام کنیم.
مصر هم سپاه دارد، نیروی انتظامی دارد، لباس شخصی و گرده ویژه  و سازمان امنیت دارد
فقط باید در خیابانها من و با مزدوران جنگید، آتش زاد و وزیت را برای چند روز مسله روزه عاشورا کرد.
این رژیم از رژیم مبارک خیلی ظایف تر است و تمام کشورهای غربی و حتا اسرائل ازش پستیبانی میکنند.
در ضمن چین هم ترسیده ایران که دیگر اددادی نیست.
سپاه هم به مردم خواهد پیوست
به امید روزخشم ملت ایران..

ali | ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۱۶
Maryam

چرا ديگه تو زمتون نميشه كامنت گذاشت ؟! يكي از قسمتاي خيلي خوب زمتون كامنتها و تفاسير بود كه مي‌تونستي تحليلاي مختلف رو بخوني.
ميشه دوباره راه اندازي شه ؟!

Maryam | ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۶
sepanta

دنبال دلیل میگردین ؟
خاک بر سرمون که رهبر جنبشمون نخست وزیر امامه
خاک بر سر مون که خیلی زود یادمون رفت اول ما قیام کردیم بعد واسمون رهبر تراشیدند
رهبری که فراخوان هیچ راهپیمایی رو نداد ولی یه چند تاییشون رو برای حفظ امنیت مسلمین کنسل کرد !
خاک بر سر هممون
این یه نفرین نیست این گویای وضعیت امروز ماست

sepanta | ۰۹ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۴۵
ali

نیم ساعته دیگه حکومت نظامی شرو میشه اگر مردم در خیابانها بماند پیروزند.
به امید پیروزی مرم مصر .

ali | ۰۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۴۵
ali

حکومت نظامی در ۳ شهر اعلام شد.
مردم دارند پیروز میشوند...تا حالش هم پیروزی بزرگی برای ملت مصر است.

ali | ۰۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۳۱
ali

شهر سوئز هم آزاد شد.

پلیس از ارتش تقاضای کمک کرده

ali | ۰۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۱۸
ali

به نظر من باید بلاگ  بازی رو  تمام کنیم و انقلاب مردم مصر را دنبال کنیم تا چیزی درس بگیریم.
الکساندریا آزاد شد.مردم داران مقاومت میکنن و در خیابانها مانده اند. البرادعی هم دستگیر شده است و خواه مندان مردم در خیابان ها است تا خونه مردمش هدر نشود.
http://english.aljazeera.net/

ali | ۰۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۱۰
سبزین تن

آهای برادرای ارتش سایبری که کارتون شده تفرقه انداختن و کامنت منفی دادن!!
خجالت بکشید.دروغ ننویسید.
اگه دارید از فلسفه مصباح که هدف وسیله رو توجیح می کنه استفاده می کنید سخت در اشتباهید.

سبزین تن | ۰۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۲۲
Ali

آقا مجتبا
شما وقتت را هدر ما نکن .من اصلان دیکتاتور هستم و نه سکولار فقط شما میدانید که سکولار چیست.
فرق من با شما اینه که من خواه سرنگونی این رژیم هستم و فکر میکنم که باید از راهه تونس به پیروزی رسید و شما میگید
با بادکنک سبز هوا کردن و الله و اکبر گفتن میشود این رژیم را سرنگون کرد این اختلاف ماست و بهس هم فایده ندارد چون رژیم خواه هان اینست که افکاری نظر  افکار شما قالب گردد.
این رژیم پوسیده است و فقط به یک هل قوی احتیاج داره. با حرفهای امساله شما ما به هیچ جا نخواهیم رسید.

Ali | ۰۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۳:۲۸
مجتبی

علی اقا، شما سکولاریسم داره از سراپات میریزه. حداقل معنی لقب‌هایی رو که از دیکشنری در میاری و روی خودت میزاری بخوان خدانکرده معنی زشت نداشته باشه. بعد سعی کن دیکته نوشته‌هات صحیح باشه یا حداقل اسم مقابلت رو درست بنویس.  بعد هم سعی بکن خیلی آرام دیالوگ بکنی نه داعم توحمت و دری وری چون اونوقت میشه مونولوگ یعنی کاری که شما میکنی. من کی کفتم مجاهدی یا پادشاهی؟ هر چی خواستی باش تا زمانی که انسانیت عضو عظیمی درونشه. شما هر چیزی نوشتی من برات دلیل آوردم که این رو قبول دارم و این رو قبول ندارم یعنی سعی کردم در مورد یک موظوع مشخص باهات بحث بکنم. در مورد یک دونه از نظرات من هم جواب ندادی. خیلی هم دوست داشتم یک چیزی مینوشتی که شاید بتونه یک جرقه‌ای جدید در افکارم باشه. ولی مثل اینکه شما دوست نداری گفتگو بکنی و دوست داری فقط به دیگران تهمت بزنی و متاسفانه فقط بلدی شلوغش بکنی. شاید هم کم آوردی که واکنشت اینجوره. نظرت هم درمورد من کاملا اشتباه چون من الان دقیقا۳۰ سال خارجم. ولی مهم نیست چون خود شخص مهم نبود بلکه نظر شخصی یعنی عقیده و منطق. اگر به کاریکاتور هم دقت بکنی درست در مورد همین موظوع من و شما طراحی شده. فقط لطف بکن قبل از اینکه بحث رو این‌بار بکشی به ناموس بنده یک نفس عمیق بکش و هیچی ننویس چون من هم تصمیم گرفتم وقتت رو بیشتر از این نگیرم.

مجتبی | ۰۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۳:۱۶
Ali

آقا مجتبا
شما در کیهان شریعتمداری کار نمیکنی؟؟؟؟؟؟
ادبیاتد که شبهه کیهانه.......من سکولارام و نه طرفدار رجوی و سلطنت طلبان و سبزی و موساد و MI6 ووا.......
میترسی که این تب  تونسی بالا بگیره و دودمانت رو به باد بده .
به این میگن “قدرت مردم” یا “people power ” وقتی که مردم به این قدرتشان واقف شدن دیگر هیچ چیز جولادارشان نیست شما هم زوره بیخودی نزن .
بزودی در ایران شاهد خواهی بود چون تنها راه است.

Ali | ۰۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۱:۵۴
مجتبی

(ما باید یک شعار متعهد برای سرنگونی رژیم داشته باشیم و ان مرگ بر اصله ولایت فقیه است)
با بادکنک حل نمیشه ولی با شعار؟ حالا اگر میگفتی مرگ بر اصل ولایت فقیه و مرگ بر رجوی و زنده باد دموکراسی آنوقت شکر خدا تازه شعارمون بقول خودتون متعهد میشد. بعدش چی؟ تفاوتهامون رو خانوم رجوی و یا فرصت‌طلبان لوس‌آنجلسی چطوری تصمیم گرفتند حل بکنند؟ راستش با جنایات اپوزیسیون خارج در ۳۲ سال گذشته(همه را نمیگم بلکه آنهایی که میخواستند به هر قیمتی که شده مطرح باشند) که باید بگم قربون بادکنک سبز و اصلاح‌طلبان داخل چون حداقل چهرشون مشخص شده در این ۳۲ سال هرچند که سگ زرد برادر شغاله. ولی مشگل من چیزه دیگه‌ای هست. اونهم اینه که ایرانی در تاریخ همیشه اتحاد در خشم و مخالف با یک سیستم و نظام داشته. همیشه گفته مرگ بر، هیچوقت نگفته درود بر! و هیچوقت هم فکر بعدشو نکرده همانطور که فکر هیچ چیزی رو نمکنه الا مصرف. ولی اون بحصش جداست. ولی من شخصا فکر میکنم که این فرهنگ داره یواش یواش شکل میگیره و بدون داشتن این فرهنگ هر حرکتی فقط خون دادن علکی و تعویض دیکتاتوره. متاسفانه این اعمر را همه نفهمیدند و یا برای رسیدن به اهدافشون ندیده میگیرند. حالا اگر میگی داریم هر روز کشته میدیم، خوب منهم دوست ندارم پس باید این پروسه را زودتر گذراند و قدمها را زودتر برداشت. نمیشه جهالت چندین نسل را یک شبه اونهم با یک جهالت بزرگتر یعنی انقلاب بی حساب و کتاب رفع کرد. اگر حرفهام رو قبول نداری پس چرا ۲ فرصت تاریخ نزدیک رو نتونستیم استفاد کنیم یعنی دولت مصدق و بعدش دولت بختیار؟ مگر یک خلق چند بار فرصت میخواد یا مگر انقلاب و شورش و خون‌ریزی شده نقل و نبات که حضرت عالی اینطوری ازش حرف میزنی؟

مجتبی | ۰۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۱:۱۷
Ali

تا آنجائی کا من میدانم رژیم به تمامه مزدوران سیبری خود دستور داده که مردم را از یک انقلاب دیگر بترسانن تا بتونن ۳۰ ساله دیگر با کار باشند
در ضمن با بادکنکه سبز و بیانیه این رژیم نخواهد رفت و اینقدرمردم را  منتظره  ریزشها نظام نگذارد.
ریزشها شده فقط قیام مردم مانده.
این رژیم از رژیم تونس هم ظایف تره فقط باید باور داشته باشیم.
مردم تونس همین حالا هم به پیروزی رسیده اند.
شما هم اگر میخای بشین هی منفی و مثبت بده تا رژیم سرنگون شهر گرچه من فکر میکنم شما از طرفداران رژیم باشد و این خطی است که فلان دنبال میکنن تا مردم را بترسانن .
ما باید یک شعار متعهد برای سرنگونی رژیم داشته باشیم و ان مرگ بر اصله ولایت فقیه است

Ali | ۰۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۸:۵۸
مجتبی

(بعدش مردم آزاد میشوند و به پیروزی میرسند.)
همانطور که دفعه قبل و قبلها رسیدند؟ به قول خودت تاریخ ۱۵۰ ساله انقلاب داریم پس کو آن ازادی؟ شتر بیند در خواب پنبه دانه....

(شما هم زیاد نگران تونس و یامان و مصر نباش آنها الان هم پیروزند)
آلمانها یک ضرب‌المثل دارند که میگه: آدم در مورد شب قبل از صحر نظر نمیده. این خیلی زوده برای آینده گویی تونس و مصر و غیره. ولی شخصا بهترین آرزوها را برایشان دارم.

(باید به خیابانها بیایم ... ، آتش بزنیم ......  در ضمن موقع ای که رحیم سرنگون شد نیروهای دموکراتیک آماده هستند که قدرت را در دست بگیران ....)
خیلی ببخشید کدام یک از این کارها ۳۲ سال پیش انجام نشد و غلط نبود که حالا بخواهد انجام بشه و درست باشه؟ جسارت نباشه در اوضواع فعلی تنها کسانی دم از اتش و خون میزنند که یا زبانشان خون و خونریزی هست ویا کسانی که دارند از صحنه خارج میشوند و امیدوارند با آشوب بتونند در آب گل‌آلود ماهی بگیرند و یا کسانی که بی تجربه  و ساده هستند.

بلاخره باید ی تری این رژیم را سرنگون کنیم شما بگو چه جوری؟
من کاره‌ای نیستم که بخوام خط بدم. ولی میدونم آزادی ایران بدون هزینه نخواهد بود. هزینه‌اش هم یا خون ایرانی و یا خون غربی‌ها ولی با صورت حساب جانانه انها خواهد بود. صورت حساب غربی‌ها رو که نمتونیم بدیم چون خودمون گرسنه‌ایم. در ضمن آزادیی که غربی‌ها بخواهند بیاورند تا به مشگل بخوره باید دوباره غربی‌ها تعمیرش بکنند. پس باید خودمون تمام حرفه و فن دموکراسی را یاد بگیریم و مراحل آموزشش را قدم به قدم بگذرانیم و سعی نکنیم با حرکتهای ناگهانی و یک شبه یک نوع تقلب بکنیم چون نتیجه‌اش مردودیت بیشتر نیست، همنانطور که بارها دیدیم. پس باید در حال حاظر با مبارزه غیر خیابانی ریزش نظام را سریع تر بکنیم و سعی بکنیم تا به سرنگونی دیکتاتور کمترین خون را بدهیم. ولی من هم میدانم که در انتها متاسفانه کار به کشتار خواهد رسید.

مجتبی | ۰۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۴۳
ali

مجتبا میگوید: ................. وگرنه بیرون کردن دیکتاتور کاری یک شبه هست. ولی بعدش چی؟
بعدش مردم آزاد میشوند و به پیروزی میرسند.
به قول شما ما تجربه ۱۵۰ سال تجربه دموکراسی داریم و مردم هم میداند چه میخواهند.
شما هم زیاد نگران تونس و یامان و مصر نباش آنها الان هم پیروزند
برای شکست هایمان  همیشه به دنباله دلیل میگردیم و نظراته کسانی مسله مجتبا بیشتر در مسیره حفظ نظام است و نه چیز دیگر.
باید به خیابانها بیایم و کشور را حالت اضطراری کنیم یعنی باید مقاومت کنیم ، آتش بزنیم ..شعار دردیوارها بنویسیم ، و اینطوری این رژیم میرود.
در ضمن موقع ای که رحیم سرنگون شد نیروهای دموکراتیک آماده هستند که قدرت را در دست بگیران و مردم بایدمثل  مردم تونس در خیابانها بماند تا به پیروزی نهایی برسند.
و الا باید تا ۳۰ ساله دیگر هم بترسیم و هیچ کار دیگری نکنیم...  وهرروز عدم ، شکنجه و تجاوز شویم
بلاخره باید ی تری این رژیم را سرنگون کنیم شما بگو چه جوری؟

ali | ۰۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۰۳
مجتبی

چندتا حقیقت: هر گردی گردو نیست. ایا اینکه تونس موفق شده به همین راحتی انقلاب بکنه و به خواستهاش برسه ۱۰ها سال دیگه مشخص میشه. من که شخصا بعید میدونم ولی امیدوارم اشتباه بکنم. چرخاندن صحیح هر کشوری کار خیلی سختی هست. مخصوصا کشورهای جهان سوم چون هم نیروهای مدیرت و هم نیروهای  مالی عضیمی لازم داره که اکثرا در اون کشورها موجود نیست چون حاکمان دیکتاتور سعی به نابودی متلق این نیروها دارند. در مقابل اون انقلاب کردن در کشوری دیکتاتوری کار سختی نیست مخصوصا به نوع خونی و خیابانی چون اکثر مردم علیه یک عقلیت بلند میشوند. حالا اگر اون کشور مثل ایران ثروتمند باشه که اوضاع سیاسی بعد از انقلاب خیلی پیچیده تر هم میشه چون نه تنها مردم حقشونو میخواهند بلکه تمام دنیا هم اعلام حضور و درخواستهای مختلف میکنند. حالا کی با کی رو هم میریزه و اخرش چی میشه خدا داند. همانطور که انقلاب خودمون نشان داد. به نظر من به همین خاطر باید قبل از هر شورش و انقلابی تمام خواسته ها و چگونگی رسیدن به انها حل شده باشه تا انقلاب سر از دیکتاتوری بدتری در نیاورد.  وگرنه بیرون کردن دیکتاتور کاری یک شبه هست. ولی بعدش چی؟

مجتبی | ۰۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۹
ali

شما باید موتمن باشد که مردم میداند چی میخواهند.
مردم خواه یک نظام آزاد هستند  و نباید با این صحبتها که مردم نمیدانند چی میخاهاند آنها را سرگرم کنیم.
بهرحال بیاد این رژیم سرنگون شهر تا به آزادی برسیم. این رژیم با مذاکره نخواهد رفت.
مردم تونس همین حالا هم پیروز شد اند به همین راحتی فقط کافی است ۱ ماه مردم در خیابان بمانند .
نباید بر سر  الفاظ بهس  بیهوده کنیم سرنگونی این رژیم باید هدف اصلی باشد حالا هر چی اسمش را بزاریم انقلاب، شورش ،....
انهایکه میگویند انقلاب تونس یعنی ۳۰ ساله پیش ما کاملا از مرحله پارت هستن چون نمیداند که الان ۲۰۱۱ است و نه ۱۹۷۸
آیدین میگوید :ما به عنوان یک جامعه  آمادگی پذیرش مفهومی به اسمه
دموکراسی رو نداریم! ........ یا فعالیت سیاسی هستن، قشر ۲۰ -۳۰ درصد آگاه جامعه هستن
نظر آیدین ما باید ۳۰ ساله دیگر صبر کنیم تا بفهمیم آزادی چیست به نظر من این نظر  برادران بسیجی است نه کسی که دنبال آزادی است.

ali | ۰۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۲۲
محمد

من موندم کجای اتفاقات تونس به یک انقلاب شباهت داره؟
حتی مخالفان پس از فرار رئیس جمهور سابق، از قانون اساسی پیروی کردند و مابقی داستان. الان انقلاب رو یکی بیاد بگه یعنی چی؟

محمد | ۰۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۳:۱۸
آیدین

دوستان لطفا حوصله کنن و همه کامنت رو بخونن :

ایرانیها 32 سال پیش، کاری که امروز تونسیها کردند و تجربه کردند. امروز تونسیها از زور گرسنگی اعتراض ( یا شورش ) کردند، اما ایرانی های 32 سال پیش از روی گرسنگی انقلاب نکردن، بلکه در قاموس آن زمان بدنبال آزادی بودند ( گرچه هیچ تصوری از آزادی نداشتند، و آزادی تنها برایشان یک کلمه بود و دنباله روی از شخص کردند نه یک عقیده، نه یک مفهوم ) و البته هم قصد تحلیل انقلاب 57 رو ندارم. اما به هر روی مردم در آن زمان باور داشتند که پس از انقلاب اوضاع اونها بهبود پیدا میکرد و باصطلاح مدینه منوره حد تصورشون بود.
شرایط حاضر چه بد و چه خوب نتیجه ی انقلاب هست. یعنی درس گرفتیم که انقلاب یک حرکت ویرانگریست که اثرات ویرانی آن در طی زمان بیشتر شده و انقلاب تنها یک مسکن موضعی برای درد جامعه هست. اما نکته ی جالبی که باید توجه کرد اینه که در جامعه افرادی که برای درد، نسخه ی انقلاب تجویز میکنند که خود اونها کمترین درد را دارند. افرادی که بیشترین درد و ویرانی علاج اشتباه و میبینند عاقلانه تصمیم به راه حل اساسی دارند.
ملت ما، نسل گذشته مشکلشون اینه که نمیدونن چی می خوان.به لطف 8 سال اصلاحات خاتمی که بذز شکوفایی و روشنگری و تو جوانها کاشت نسل جوان امروزی آگاه ترند و جهش بسیار بلندی نسبت به قبل و نسل قبلی داشتند. مشکل اینجاست که ما نمیدونیم چه می خواهیم. آیا تغییر نظام کافی است؟ آیا همین که صورت تغییر کند کافیست؟ یعنی جای نگاه کردن به آخوند به یه آدم کت شلواری با کراوات نگاه کنیم مشکل حل خواهد شد؟ بدنبال تغییر نگاه هستیم؟ اگه تنها هدف تغییر نظام باشه، همون طور که شکل شاه تغییر کرد از این به بعد هم دوباره شاهی به یه اسم دیگه و شکلی تازه خواهیم داشت.
اما مشکل ما با این نظام نوع نگاه اونها به مسایل هست. اینکه اونها این ظرفیت رو ندارند که اندیشه ی مقابل رو ببینند، چه برسه به پذیرش. بحث اینجاست که هر طیفی با هر اندیشه ای می بایست توان تحمل نظر مخالف را داشته باشد. وگرنه این نظام تغییر کرد، بطور مثال سلطنت طلبها به قدرت رسیدند باز هم خفقان، باز هم زندان، و در اصل هیچ تغییری در ازی هزینه های هنگفت حاصل نشده. همینطور که از هزینه های هنگفت 57 هیچ ثمره ای بجا نمانده.
نتیجه انقلاب بخصوص در ایران، چیزی جز نابودی و ویرانی بد بختی و دوام اون تا 40 50 سال بعد نخواهد بود.  طرفدار های خشونت همان عده ای هستند که کور کورانه در 57 انقلاب کردند بی آنکه بدانند آزادی چیست، استقلال یعنی چه، و جمهوری چیست. انگار که اون افراد در معرض تغییر زمان نبودند، انگارامروز دوباره چشم گشودند.
وظیفه ی نسل ما تنها نشر آگاهی است. نه مبارزه با چوب و چماق با هزینه های زیاد. هدف: با کمترین هزینه بیشترین آگاهی. و در این راه هم باید مراقب بود که مانند نا آگاهان نباشیم

ما به عنوان یک جامعه  آمادگی پذیرش مفهومی به اسمه دموکراسی رو نداریم! برای اثبات هم جای دوری لازم نیست برین، همین کامنت های اینجا رو مرور کنین میبینین! تحمل نداریم کسی کوچکترین نظر مخالف با ما داشته باشه! خودمون از صدتا آقای خامنه ای و امثالهم بدتریم، ولی همش دم از تغیر نظام میزنیم! شرایط وقتی وخیمتر میشه که فکر کنیم تازه این آدمهایی که در اینترنت به دنبال اطلاعات یا فعالیت سیاسی هستن، قشر ۲۰ -۳۰ درصد آگاه جامعه هستن!

آیدین | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۲:۴۰
حسین

به حامد:
گوسفند خطاب کردن مردم توسط علی کار زشتیه... اما خود شما هم علی رو گوساله خطاب کردی!!! اگه فحاشی زشته، چرا خود شما این کارو تکرار می کنی؟!؟ نمیدونم ما ایرانیا کی قراره یاد بگیریم با احترام و رعایت حقوق متقابل با هم بحث کنیم؟!؟!!! معتقدم مهمترین دلیل بقای استبداد جمهوری اسلامی تو ایران دقیقا همین موضوعه... تهرانی، ترک رو مسخره می کنه.. شهری روستایی رو... سکولارا مذهبی ها رو... غیر آخوندها آخوندها رو (صرفنظر از طرز فکر)... واسه تحقیر ترکها و لرها جک می سازیم... و هزار و یک نوع توهین متقابل دیگه که فرصت نوشتنش نیست...

و اینطور میشه که هیچ وقت یاد نگرفتیم در کنار همدیگه قرار بگیریم و محکم و توفنده به استبداد سید علی واسه همیشه نه بگیم...

به امید پیروزی...

حسین | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۲:۱۶
صبا

آقا دستبند سبز پدربزرگ در دو قسمت آخر کو ؟

صبا | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۲:۰۹
salam

واقعا خیلی جالبه که اونیکه تو مانیتوراست” بعضی ”  زیر کمیک شما کامنت میگذارند دقیقا به همان شکل . این صفحه را با کامنت هایش برای یادگاری ذخیره میکنم

salam | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۱:۵۳
arash

dustan chera dalil miarim v adrese eshtebahi midim.az mast k bar mast.berid aksaye esteghbale mardome rashto az presidentshun bebinin ta in vaghyate talkh bishatr baretun roshan she

arash | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۱:۳۳
Atacama

تا زمانی که آیین و طرز فکر مردم این کشور اسلامی باشه اون هم از نوع شیعیسم وضع از این که هست هم بدتر خواهد شد. اسلام بزرکترین مانع برای پیشرفت و آزادی ایران است اما چه سود که ملت بسیار نادان تر از آن هستند که بفهمند چه کلاه گشادی با این آیین خرافه پرستی بر سرشان رفته و برای حسین تازی سینه چاکی می کنند در حالی که به نقل از تاریخ طبری یعنی منبع مورد قبول مسلمانان همین حسین چه جنایت ها که در طبرستان بر ضد ایرانیان نکرده است.

Atacama | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۰:۵۳
مهدی

من هم با علی موافقم . تا وقتی ما رهبرانمون رو از ملاها و یا وابستگان به اون ها انتخاب کنیم وضعمون فرقی نمیکنه.

مهدی | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۸:۵۱
باران

مانای عزیز خسته نباشی
میبینم که همون چت تونسی اینجا راه افتاده
دقیقن “خاک بر سرتون” رو میشه اینجا دید
راستی چرا نمیشه زیر کارتونات توی زمتون کامنت گذاشت؟

باران | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۸:۳۴
سحر

انقلاب هر کجا حادث بشه مردم به ...میرن! حنی تو تونس...بشینید و تماشا کنین

سحر | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۸:۲۸
hamed

به  آن گوساله ای که گفته مردم 30 سال پیش مثل گوسفند آری گفتند باید عرض کنم گوسفند پدر و مادر و آبا و اجداد است کسی که شعور ندارد که به عقاید 30 سال گذشته پدران خود اهانت میکند دنبال آزادی و دمکراسی نیست همان گوساله است که عرض شد

hamed | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۸:۲۴
hamed

البته واقعیت بر عکس این است که شما فکر میکند انقلاب تونس مثل انقلاب ایران(57) است و آنها میخواهند مثل ایران شوند و شماه برعکس اظهار میکنید

hamed | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۸:۲۰
حسین

چند تفاوت رو بایست در نظر گرفت:
۱- تونس لباس شخصی نداشت ، و اصلان قوای قهریه شون هم به کثیفی پلیس ایران نیست. تو کجای تونس به پسرو دختر مردم تجاوز کردن؟
۲- پلیس تونس دلیل مذهبی نداره. مثل ساندیس خورای ایران فکر نمیکنن که با کشتن هر یک فتنه گر یه قدم به بهشت نزدیکتر میشن.
۳- حرکت کردم تونس رهبری بی عرضه ای مثل جنبش مردم ایران نداره که چپو راست بگن خط امام، خط امام!!! تو اوج تظاهرات میتونستن به مردم فراخوان اعتصاب بدن و رژیم رو فلج کنن... اما چیکار کردن؟!؟
۴- مردم تونس منتظر این نبودن که یه مشت آدم ترسو بیاد رهبرشون شه!
۵- هنوز غیرت مردم تونس از بین نرفته! روی خیلی چیزا هنوز حساسیت دارن!!! وقتی میشنفن که هموطنشون کشته شده، خونشون بیشتر به جوش میاد و محکمتر مبارزه میکنن، نه اینکه بترسن و فرا کنن تو خونه هاشون و بگن که اصلان نخواستیم!!!
۶- گمان نکنم مثل ما ایرانی ها خیلی اهل توجیه باشن!!! ما همه چیو توجیه میکنیم... الان که هیچ کی صداش درنمیاد میگیم که جنبش خیلی زندس و در حال تفکره!!! وقتی مردم در میرن خونهشون، میگیم رژیم جنایات کاره ، وقتی مردم اعتصاب نمیکنن میگیم مردم وضع مالیشون خوب نیس!!! نیازه به پول دارن!!! و ...
۷- مردم تونس اهل عمل هستن... مردم ایران همه نظریه پرداز و تیوریسین!!!! از راننده های تاکسی گرفته تا استاد دانشگاه...

حسین | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۷:۴۰
ali

البته این رو باید به حساب آورد که پلیس و دولت تونس به خونخواری اینها نبود .

-خیر

آنها هم خونخوار بودن و ۲۳ سال خونه مردم را در شیشه کردن

ولی‌ وقتی‌ که مردم در خیابان‌ها بمانند و به خانه‌ها نروند وقتی‌ است که شکاف کلی‌ در تمام بدن می‌افتد و رژیم سرنگون میشود.

مردم تونس حتا وقتی‌ که حکومت نظامی اعلام شد در خیابانها ماندند و پلیس از ارتش تقاضا کرد وارد شود و وقتی‌ که ارتش وارد شد و مردم را دید از فرمان سرپیچی کرد و رژیم سقوط کرد...همینکار هم در ایران ۲۲ بهمن ۵۷ اتفاق افتاد...مردم با وجود حکومت نظامی در خیابانها ماندند و خانه نرفتن و رژیم سرنگون شد.

این تنها راه است چه به قانون اساسی‌ اعتقاد داشته باشید یا نه...پیروزی اصلی‌ کافه خیابان جمهوری بدست میاد نه در میدان آزادی.

ali | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۳۲
علی

واقعا که......جنبشی که رهبرش موسوی خامنه‌ای باشه ( به حسابی‌ برادر رهبر ) تعزیه گردانش کروبی باشه ( یه آخوند دیگه منتها عمامه سفید )..خاتمی  ( کسی‌ که خودش می‌دونه به عنوان رئیس جمهور ؟؟؟؟ ۸ سال چه گهی زده ) با پشتیبانی‌  رفسنجانی‌( یه دزد تمام عیار که ۳۰ ساله همه میدونند چه کرده ) به کجا میرسه ؟؟؟؟ همونجا که رهبر خامنه‌ای میخواد .................پس  ملت را همشون سر کار گذاشته اند ،،،،،،،،،،،،چه باید کرد حد آقل آنکه در توونس اتفاق افتاد................ فقط مردم ...مردمی که ۳۰ سال است همه جا باخته اند ،،،، مردمی که ۳۰ سال مثل  گوسفند به مزخرفات رهبران اسلامی  آری گفته اند ...فقط همین

علی | ۰۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۵۴
صفحه 1 از 1 صفحه
آگهی