نسخه شماره 2.5.1
درگیر (۱۵۹)- دکترین تف
درگیر (۱۵۹)- دکترین تف

این مطلب را به اشتراک بگذارید

احسان

در جواب كاوه عزيز
من به عنوان كسي كه خود را اصلاح طلب ميدانم و نه انحلال طلب بايد عرض كنم علت اين تفكيك كه شما به درستي به آن اشاره كرديد نه يك تفاوت ايدئولوژيك درباره اهداف مبارزه  بلكه  تفاوت ديدگاه در رسيدن به آن است. با فرض اينكه دموكراسي (كه حتي ممكن است منتهي به يك حكومت غير سكولار شود) هدف مشترك تمامي ماست.
من به عنوان يك اصلاح طلب و نه انحلال طلب معتقدم  راه رسيدن به دموكراسي برداشتن گامهاي كوتاه و كم هزينه براي ملت است زيرا گامهاي بزرگ در اين مسير بسيار پر هزينه و داراي نتايج نامشخص است كه يك نمونه ي آن انقلاب 57 خودمان است.
از طرفي به خوشبيني بيش از حد اصلاح طلبان اشاره كرديد كه هر چند به نظرم صحت ندارد ولي اگر اين خوشبيني مانع از نااميدي و دلسردي مبارزان جنبش شود مطلوب و حتي ضروري است

احسان | ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۲
داریوش

مطمئنن با الان یک عده همان حرف های توی کاریکاتور را توی کامنت ها تکرار کرده اند. انگار اگر جز این لحنی داشته باشند جزئی از اعتبارشان از دست می رود. من هم از خیلی آدم ها و سلیقه هاشان خوشم نیامده و نمی آید. اما اینقدر راحت چسباندن هر برچسبی به همه... مثل خانواده ایست که تا دعوایشان می شود فحش خارو مادر نثار هم می کنند. ادب و مدارا، اولین قدم برای درک یکدیگر است. والا همین تف، برای همه راحت و تا به آخر قابل تکرار خواهد بود

داریوش | ۱۳ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۴:۵۹
کاوه

مشکل دوستان اصلاحطلب به نظر من در اینه که زیادی خوش بین هستند، اگر فکر میکنید تعداد مخالفین نظام ، بدلیل خواستاری اصلاحات، زیاد شده اند ، سخت در اشتباه هستید به این دلیل که شعارهای گفته شده در تظاهرات نشان از افزایش انحلال طلبان هست تا اصلاحطلبان، و قابل درک نیز هم هست چرا که اگر شما به تاریخ ۱۲ سال پیش تا به امروز توجه کنید متوجه میشوید که نشان بارزی از تحول در راستای اصلاحات انجام نگرفته، به این مثال توجه کنید ، کاسه ای از شیر در دست دارید و بطرف خانه در حرکت هستید که ناگهان هوا بادی میشود  ، اگر این باد  چند برگ خشک در شیر شما بیندازد . میتوانید با دست آن برگها را در بیاورید و اتفاقی هم نمیافتد، اما اگر این باد سبب بشود که بشکلی مایع دیگری درون کاسه شیر شما بریذ و با شیر مخلوت شود. ایا به نظر شما باز هم میتوان این شیر را از ناخالصی جدا کرد ؟ انقلاب ایران درست بعد از ورود خمینی به ایران و شروع  رفتار متناقض با گفتارش نشان از مرگ اصلاحات داد، اگر باور کنیم که ما انقلاب کردیم که به اصلاحات ،
به نظر من ما باید کمی از منطق هم کمک بگیریم ،چه گونه اصلاحاتی را شما صحبت میکنید؟..  که به آقای خامنه ای بگویید از این به بعد تو دیگر نماینده خدا نیستی؟ به احمدی نژاد بگویی این خود بزرگ بینی که تو داری نشان از بیماری و توهم گرایی تو است و کشور را به هرج و مرج و بی اعتباری در دنیا میکشاند، یا به آقای موسوی بگویی ،عزیز من دوران طلایی که تو به برگشتنش افتخار میکنی، یعنی روی خون هزاران بی گناه پا گذاشتن،(اگر چه بعضی معتقدند که ایشان حتما به دیگر مسایل خواهند رسید، که باید گفت مگر خاتمی با آن همه پشتوانه کاری کرد ؟ مگر نگفت من یک تدارکچی بیشتر نیستم).....گرچه در این چند خط نمیتوان همه چیز را گفت.اگر اصلاحطلب خواهان حفظ این نظام هست ،که هست .کاملا واضح هست که درک درستی از آزادی ندارد، برای همین هم هست که فریاد میزند “یا حسین میر حسین” چون او در بهترین حالت مقدص پروری میکند، و با توجه به این نگاه خانمان براندوز که از فرهنگ ما نشعت گرفته ، بیایید ثابت کنید که ،اصلاحطلبان خواهان بدنیا آوردن امامی از نوع دیگر نیستند مشکل بزرگ کشور ما حق ویژه مذهب در زندگیمان است(ملایان و نوچه هایشان این حق را به خود میدهند)
دومین مشکل اصلاحطلب این است که دین زدایان از سیاست را (سکولاریست ها ) با همان چشمی مینگرند که متولیان این رژیم مینگرد، این که من مخالف اصلاحطلبی هستم ، به این معنی نیست که خواهان انقلاب هستم تنها بر این تصورم که اصلاحطلبان آب در هاون میکوبند، و این قبر که آنان بر او سوگوارند مرده ای در آن نیست،
در نهایت بجای ناسزا گفتن به هم ، با ادبیات درست سعی در متقاعد کردن هم داشته باشیم ، تا نیروی متغیر را قویتر و کار آمد تر کنیم تا تحول زودتر انجام بگیرد. حال از طریق اصلاحطلبی یا انحلال طلبی. فقط برای احترام به خودمان به همدیگر دروغ نگوییم.
به امید ایرانی سرفراز

کاوه | ۱۰ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۱
Azadeh

شاید تلخ باشه ولی‌ واقعا در اطرافمون کسانی‌ هستند که فقط انتقاد میکنند.هر راهی‌ رو رد میکنند ولی‌ هیچ راه و پیشنهادی ندارند. من معتقد به راه اصلاحات بوده‌ام ولی‌ رخداد‌ها و تجربیات این دو ساله شاید در آینده ما رو به این نتیجه برسونه که اصلاحات راه مؤثری نیست ولی‌ در نظر داشته باشیم که حتا در صورت رسیدن به آن نتیجه ، باز هم کل جامعه به فهم و پختگی سیاسی‌ای رسیده است که حتما در حاصل کار تاثیر می‌‌گذارد.

Azadeh | ۱۰ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۹:۱۲
مسافر

کاش با تف مشکلات حل می شد. مانای عزیز سخن از زبان ما می گویی. اما ما هم یاد گرفتیم حرف دلمون رو بزنیم و فحشش رو هم با لذت نوش جان کنیم. تا گندم آرد نشده می خان خمیرش کنن.  عجله داری بیا زوتر آردش کنیم چرا آرد نشده می خای بزنیش به تنور. اصلا اینا که کلی فحش می دن که اینا ساندیس خورای دهاتی اند اما یه فیلم رو نمی تونن تحریم کنن. نه یه فیلم دیگه رو نمی تونن بالاتر بیارن. یه جوری حرف می زنن انگار اینجا مصره و حکومت فقط طرفدار مزدور داره. انگار همه مردم آماده اند و فقط حکومت مانعه. یه اعتصاب تونستین را بندازین؟ کم کم دارم به این نتیجه می رسم صحبت با بعضی از این آتیشی ها به سختی یه طرفدار مزدور یا خاطرخواه رژیمه، بلکم سخت تر. این حرفا برای نا امیدی نیست. درد رو بهتر بشناسیم به درمان زودتر می رسیم. ما رفتیم سراغ آسیابمون و صحبت با مردم کوچه و بازار. آدمای سر تنور فحش به منم یادتون نره. لابد من یه مزدورم.

مسافر | ۱۰ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۳:۰۵
فرید

با سپاس از کار زیبای مانا
من نمیدانم چه کسی مزدور است، آنکه هست بهتر از هرکسی خودش میداند.
روی سخن با تمام آنهاست که خود را عاشق ایران آزاد میدانند، با زبان “سایه” میگویم:


“. . . ای دریغا که دگر دشمن رفت از یاد
وینک از سینه دوست
خون فرو می ریزد
. . .
این همه با هم بیگانه
این همه دوری و بیزاری
به کجا آیا خواهیم رسید آخر ؟
و چه خواهد آمد بر سر ما ، با این دلهای پرکنده ؟
بنششینیم و بیندیشیم”

فرید | ۰۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۲۰:۱۹
صبا

علی و فریده
جنبش زنان ایران نمونه یک جنبش اصلاح طلبانه است که سالها پیش از جنبش سبز شروع شده بود. این جنبش بر کسب حقوق قانونی تمرکز کرده است . اگر اصلاحات انجام شود خود به خود افراد مجرم حذف میشوند. متاسفانه این حکومت تا کنون ثابت کرده که اصلاح پذیر نیست. ضمنا کاریکاتور مانا نشان میدهد خیلی از افراد هستند که خود را همراه جنبش میدانند ولی با تفکر اولیه جنبش که همان مبارزه مسالمت جویانه است بیگانه میباشند

صبا | ۰۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۹:۱۶
samira kholfi

باید از اینی که به اسم فریده پیغام گذاشته تشکر کنی چون مصداق این کاریکاتور رو نشون داد. نمونه این جور آدم های بی فکر که از تجزیه تحلیل یه کاریکاتور ساده و حرف پشتش عاجزن کم نیست

samira kholfi | ۰۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۴
مانا نیستانی

ببینید فریده عزیز فقط تف خودتان هدر می رود. از من گفتن

مانا نیستانی | ۰۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۱
farideh

ما ناا نیستانی؛ تًف به این رژیم و طرفدارنش، تًف به تو که میخواهی‌ این رژیم بماند ولی‌ تغییر کند، تًف به تو که اسم هنرمند رو خودت میگذاری با این هنر احمقانه در خدمت اصلاح‌طلب رژیم هستی‌، تًف بر جمهوری اسلامی و هنرمندش حال چه اصولگرا چه اصلاح‌طلب، نفرین مادران داغدار همراهتان.

farideh | ۰۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۰:۴۳
احمد

حقیقتا دستمریزاد
نظرات زیبا و متین تو و مبارزانی مثل بازرگان، سحابی، بهنود و ... این امید رو تو دل آدم زنده نگه میداره که بعد از 100 سال این کشور روی آزادی و دموکراسی رو هم در حکومت و هم در خود مردم ببینه.

لطفا ادامه بده و از دشنامها رنجه نشو. شاید که از خواب 100 ساله بیدار شدیم

احمد | ۰۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۹:۳۵
hajiagha

کی....ر....م تو اسلام و قرآن و دهن حضرت محمد کاریکاتوریست  گل آ قا بودم ساکن کانادا هستم هر دیوس حزب الهی و عربی اگر خ...ا...یه دارد بیاید جلوی من تا قرآن را لوله کنم تا ک.....س زن حضرت محمد را جلوی او بگا......یم من جانباز جنگ هستم و برادر شهید کینه دارم چون این حکومت ما را بدبخت کرد رفسنجانی دیوس تا خاتمی و احمقی نژاد

hajiagha | ۰۸ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۰
ali

خطاب به تمام اصلاح طلبان  سبز ، موسوی، خاتمی، ،،،،،،،،
آقای موسوی شما صلاحیت سخن گفتن از «عدل» را ندارید!
عدالت تنها وقتی معنا پیدا می کند که شما به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور که هنوز هم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستید به عنوان یکی از متهمان درجه اول سه دهه کشتار ، جنایت و نقض مستمر و سازمان یافته حقوق بشر توسط رژیم جمهوری اسلامی، در یک دادگاه کاملا عادلانه محاکمه شوید.
آقای موسوی شما از عدل علوی و تقدس نطام جمهوری اسلامی برای چه کسی سخن می گوید؟
برای هزاران هزار مادر عزاداری که نشانی از گور عزیزان خود ندارند؟
برای هزاران هزار پدری که برای هر گلوله ای که جان پاره تن شان را گرفت پنج هزار تومان پرداختند؟
برای هزاران هزار دختر بی گناهی که ساعتی پیش از تیرباران مورد تجاوز پاسداران قرار گرفتند که باکره به «آن دنیا» نروند؟
برای ملتی که هر روز در اخبار ساعت دو بعدازظهر فهرستی از دویست تا پانصد نفر تیرباران شده آن روز را می شنید؟
برای آذر که وقتی مظلومانه جان می داد مشت ش را گره کرده بود و چشم هایش به آینده خیره مانده بود؟
نه آقای موسوی، متهم ردیف اول شما هستید! از عدل برای من سخن نگوید، من شاهد زنده عدل علوی شما در دهه شصت هستم!
در آخر باید بگویم با شورت سبز پا کردن و بادکنک سبز هوا کردن و همچین مبارزات سوسولی ما به هیچ جا نخواهیم رسید و باید ۱۰۰ سال دیگر در جا بزنیم.
هرچه زودتر از اصلاح طلبان عبور کنیم زودتر به مقصد خواهیم رسید. مثل مردم قهرمان مصر، تونس، یمن ،بحرین،لیبی،،،،،،اگر روز ۲۵ خرداد یک هفته در خیابان میماندیم رژیم شکست خورده بود.
منظور از انقلاب این روش انقلاب  است .
انقلابهای جدید بر خلاف انقلابات قرن گذشته با تلفات بسیار کمتری به پیروزی میرسد و به آزادی هم ختم میشود مثل مصر، تونس،،،،،،،،،،،،،،،

ali | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۷:۰۰
nooshin

مثل همیشه عالی:)
مهمترین نقطه ضعف ملت ایران همینه
از این کارشون دست هم بر نمی دارن و انگار نمی خوان از گذشته درس  بگیرن متاسفانه

nooshin | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۷
بهار سبز

مانا جون کارت عالی عالی هست.فقط اینو میشه فهمیدکه نیک آهنگ کوثر مزدور حسین شریعتمداری و کیهان و ... هست.
اینو همه باور کنید

بهار سبز | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۱
افلاطون

من فکر می کنم مانا در اینجا داره جای اهالی جنبش سبز را با اون کسانی که بین اونها تفرقه می اندازند عوض می کنه. این یه جور مغلطه است و از شما بعیده. در بحبوحه تظاهرات و وسط دعوای جنبش با رژیم شاهد بوده و هستیم که عده ای مسائل دهه شصت را وسیله ای برای تفرقه کرده بودند و الان هم هر چه می خواهند در وب پیج یکطرفه خودشان می نویسند تا تفرقه درست کنند. راه انتقاد را هم در سایتشان بسته اند و یک عده انجا مینویسند و به خودشان تبریک می گن و از خودشون تعریف می کنن. انوقت شما با این کاریکاتور می خواهی اونها را مظلوم نشان بدهی. دوباره به پیام این کاریکاتورت فکر کن. جای شاکی و متشاکی علیه را عوض کرده ای.

افلاطون | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۵
آواره

به نظرم اصلاحات اصلا مربود به نظام ج.ا. نیست بلکه مربوط به ملت ایرانه. سبزها خودشون رو نگاه بکنند و ببینند در این  ۲ سال یا بیشتر چــــــــــــــــــقدر معلوماتشون بیشتر شده. انقلاب کردن عقل نمیخواد بلکه فقط از جان گذشتگی و زور بازو. ولی در صلح و آرامش و موفق زندگی کردن، فهم و شعور توده‌ای میخواد.  حالا سوال اینجاست که آیا ملت ایران حداقل ۵۰٪ تا ۶۰٪ به بلوغ سیاسی رسیده تا بتونند نظامی جدید بسازند و  در صورت برکنارکردن  این نظام تمام خطراتی که در کمین هستند بگذرانند؟ انقلاب یاسمن رو نگاه نکنید، عربها تازه اول راهند. ولی ایران باید این‌بار ۱۵۰۰٪ مطمعن به موفقیت باشه وگرنه دیگه ایرانی باقی نخواهد ماند. اندکی صبر صحر نزدیک است.

آواره | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۹:۴۹
نويد

پريشانمان كرده اند كه ند دانيم چه درست است و چه غلط،
يك چيز بخواهيم حاكميت راي اكثريت

نويد | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۵:۳۵
MAX

مثل همیشه عالیست.
مانا نیستانی،
هنرمند یگانه

MAX | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۵:۱۱
مانی نریمانی

من در مورد مردم ایران هیچی نمی دونم. فقط می دونم که خودم تکلیفم با خودم معلوم نیست.  و ترجیحا مثه پدربزرگ همش تز تفی بدم. گاهی فکر می کنم باید باید به همین شکل ادامه داد، گاهی می گم این اصلاح طلبا، ترمز کارند، گاهی می گم بیخیال ؛ حکومت بدیم دست همین طیف احمدی نژاد ، مشایی؛ خودشون جمهوری اسلامی رو برمی اندازند. خلاصه گزینه زیاده که خیلی هاش رو عرض نکردم.  این وسط فقط یه عده آدم از بد روزگار کشته می شند

مانی نریمانی | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۴:۵۸
علی

مانا می خواستم بگم که دو ساله دارم کاریکاتورهات رو جمع می کنم و می بینم، از همشون خیلی مطالب یاد گرفتم. هم هنرمندی و هم اهل مطالعه. سربلند و سلامت باشی.

علی | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۴:۰۲
ali

انقلابات اخیر نشان دادند که میتوان از روش مصر ، تونسی هم به پیروزی رسید. رژیم ایران بسیار ضیف است و با یک هل محکم نابود خواهد شد.
کار اصلاح طلبان این شده که ما را از انقلابی دیگر بترسانند تا بتوانند در قدرت بمانند.
این رژیم با رهبری  یک شورای واقعی ملی در کمتر از یک سال به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست.

ali | ۰۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۲:۲۰
صبا

آفرین. همین حرفها را به من گفتند. اصلاحات عاقلانه ترین روش کسب حقوق مردم میباشد . اگر اصلاحات نمیخواهید  انقلاب کنید و یک خمینی دیگر بشود شاه

صبا | ۰۶ فروردین ۱۳۹۰ - ۲۱:۲۳
ایرانی

@Ali
خودت تنهایی تصمیم گرفتی که جنبش سبز رو دو تیکه کنی؟
یه بار دیگه باید از ردیف اول این کاریکاتور رو نگاه کنی!

ایرانی | ۰۶ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۷:۲۳
ali

با سلام
به نظر من از حالا باید آقایان موسوی و کروبی را نه رهبران جنبش سبز بلکه رهبران جنبش سبز اصلاح طلب خطاب کنیم .
اگر جنبشی در ایران مرده ان  جنبش سبز اصلاح طلب است و نه جنبش سبز مردم ایران.

ali | ۰۶ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۷:۰۲
امیدوار

واقعا دوست دارم که جز اینکه هنرمندی، یک دانشمند فهمیده و دلسوزی. آفرین. تا تو هستی امید دارم که شعور هنوز زندست. یادش بخیر روزهایی که حرف از واقعیت گرایی زدیم ، حتی کسایی که یه اپسیلون هزینه ندادند ما رو که کتها خوردیم چماقدار و ضارب نامیدند.

امیدوار | ۰۶ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۶:۲۹
صفحه 1 از 1 صفحه
آگهی