نسخه شماره 2.5.1

تولد دومین نوزاد ایرانی در سزارین با هیپنوتیزم
دومین عمل سزارین با هیپنوتیزم - عکس از فارس
از میان متن

  • حسین الماسیان متخصص هیپنوتراپی و عضو تیم این عمل جراحی گفت هیپنوتیزم می‌تواند بسیار قوی باشد، ولی در مواردی ممکن است بیمار به دلیل فشارهای زیادی مثل جا انداختن رحم، تغییر وضعیت داده و درد را احساس کند، اما این مادر دردی حس نمی‌کند و نوزاد او سالم است.
موضوع مرتبط

مردمک
پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۸۷ - ۱۰:۴۵ | کد خبر: 5986

سارا توسلی به عنوان دومین مادر ایرانی، فرزند خود را با انجام عمل سزارین و با استفاده از هیپنوتیزم بدون بیهوشی در بیمارستانی در تهران به دنیا آورد.

عمل سزارین با هیپنوتیزم برای دومین بار در دنیا در ایران انجام شد.

سارا توسلی به عنوان دومین مادر ایرانی، فرزند خود را با انجام عمل سزارین و با استفاده از هیپنوتیزم بدون بیهوشی در بیمارستان پیامبران تهران به دنیا آورد.

دکتر رویا خدایی متخصص زنان، زایمان و نازایی و جراح این عمل سزارین گفت که وضعیت بالینی مادر و پسرش در حال حاضر مناسب است و آنها در سلامتی کامل به سر می‌برند.

این عمل جراحی با القای بی‌دردی از طریق هیپنوتیزم حدود یک ساعت طول کشید و به گفته پزشک جراح، تنها مشکل آن خونریزی مختصری بود که به علت کنترل خونریزی زیرعروق بیمار، زمان زیادی گرفت، اما با وجود این مادر در هوشیاری کامل به سر می‌برد.

حسین الماسیان متخصص هیپنوتراپی و عضو تیم این عمل جراحی گفت هیپنوتیزم می‌تواند بسیار قوی باشد، ولی در مواردی ممکن است بیمار به دلیل فشارهای زیادی مثل جا انداختن رحم، تغییر وضعیت داده و درد را احساس کند، اما این مادر دردی حس نمی‌کند و نوزاد او سالم است.

سارا توسلی دقایقی پس از تولد نوزادش در یک گفت‌و‌گوی کوتاه با خبرگزاری دانشجویان، از موفقیت این جراحی بدون درد و تولد فرزندش در سلامت و آرامش کامل ابراز خرسندی کرد.

این عمل زایمان ابتدا به علت آرامش مادر و کودک قرار بود که به صورت طبیعی انجام شود، اما به علت سرعت رشد جنین، به عمل سزارین تغییر کرد.

نخستین سزارین به روش هیپنوتیزم

اولین زایمان به کمک هیپنوتیزم در خرداد ماه 1386 در بیمارستان عیوض‌زاده تهران توسط دکتذ رویا خدایی انجام شد.

آیدا حسنلو مادری که داوطلبانه از این عمل جراحی استقبال کرد، از شاگردان حسین الماسیان متخصص هیپنوتراپی و عضو تیم جراحی بوده است.
به گفته دکتر خدایی، همه علائم حیاتی بیمار در طول عمل بررسی می‌شود و متخصص بیهوشی برای مواقع اضطراری در اتاق عمل حضور دارد.

به گفته دکتر خدایی، در برخی از موارد عوارض بیهوشی عمومی به داروهای بیهوشی مربوط می‌شود و ممکن است بیمار بعد از عمل حالت تهوع مکرر داشته باشد یا در ناحیه برش احساس درد شدید ‌کند.

همچنین برای بی‌حسی اگر میزان پلاکت پایین باشد، یا اگر در ناحیه کمر عفونتی وجود داشته باشد یا اگر ناهنجاری‌های سیستم ستون مهره‌ای وجود داشته باشد، ممکن است پزشک جراح نتواند بی‌حسی مناسبی عمل را داشته باشد.

برخی پزشکان متخصص می‌گویند که می‌توان عمل‌های جراحی پوست و نمونه برداری از سینه را که نیازی به شکافتن عمق بافت‌ها نیست، با روش هیپنوتیزم انجام داد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی