نسخه شماره 2.5.1

یادآوری برخورد قانونی با مجرمان کهریزک پس از یازده ماه
عکس منتسب به بازداشتگاه کهریزک
از میان متن

  • شش جلسه دادگاه کهریزک به دستور قاضی پرونده، در سکوت رسانه‌ای برگزار شد چرا که به گفته وی بخشی از محتویات پرونده دارای اطلاعات و مطالبی است که انتشار آن منافی نظم عمومی جامعه و مخل انتظام مملکتی است
موضوع مرتبط

مردمک
پنج‌شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۷:۴۱ | کد خبر: 51528

رئیس شورای نگهبان بار دیگر بر گفته رهبر جمهوری اسلامی که باید با همه مجرمان جریان انتخابات در کوی دانشگاه و کهریزک برخورد قانونی شود، تاکید کرد.

رئیس شورای نگهبان امروز بار دیگر بر گفته رهبر جمهوری اسلامی که باید با همه مجرمان جریان انتخابات در کوی دانشگاه و کهریزک برخورد قانونی شود، تاکید کرد.

احمد جنتی در همایش یک روزه «ولایت فقیه، استمرار حرکت انبیا» که پنج‌شنبه 26 فروردین در  بوشهر برگزار شد، در حالی پس از 11 ماه به پیگیری حوادث پس از انتخابات، به ویژه پرونده کهریزک اشاره می‌کند که تا به حال سعید مرتضوی، که نمایندگان مجلس در گزارش تحقیقی خود از وی به عنوان متهم اصلی کهریزک نام بردند، محاکمه نشده است.

آیت‌الله خامنه‌ای چهارم شهریور 88 در دیدار با تشکل‌های دانشجویی ضمن اشاره به جریان کوی دانشگاه و کهریزک گفته بود در حوادث پس از انتخابات تخلفات و جنایاتى صورت گرفته است که به طور قطع با آنها برخورد خواهد شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی جرس، یک منبع آگاه در دادستانی تهران گفته است یکی از دلایلی که دادگاه سعید مرتضوی همراه متهمان کنونی پرونده که برگزار نشده این است که این دادگاه مربوط به پرسنل نیروهای مسلح است و پرونده سعید مرتضوی و یک متهم دیگر باید در دادگاه تخلفات کارکنان دولت بررسی شود.

همچنین رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح روز 14 فرودین از بررسی پرونده پزشک بازداشتگاه کهریزک، رامین پوراندرجانی، خبر داد و گفت که این پرونده جدا از پرونده متهمان بازداشتگاه کهریزک در دادگاه در حال بررسی است.

محمد کاظم بهرامی اعلام کرده است که در شش جلسه این دادگاه خانواده های محسن روح الامینی، امیر جوادی فر، محمد کامرانی، سه قربانی بازداشتگاه کهریزک و سایر شاکیان این پرونده شکایت خود را مطرح کرده اند و کیفرخواست صادره علیه دوازده متهم این پرونده خوانده شده است.

به گفته رییس این سازمان ادامه جلسه‌های دادگاه رسیدگی به پرونده کهریزک، در نیمه دوم فروردین 1389 پی گرفته می‌شود.

جسات دادگاه کهریزک ادامه دارد

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان بازداشتگاه کهریزک پس از 8 ماه از زمانی که معترضان به نتایج انتخابات دستگیر شده و به این بازداشتگاه برده شدند، به ریاست قاضی محمد مصدق روز 18 اسفند 88 در محل سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شد.

شش جلسه این دادگاه به دستور قاضی در سکوت رسانه‌ای برگزار شد زیرا به گفته محمد مصدق، بخشی از محتویات پرونده دارای اطلاعات و مطالبی است که انتشار آن منافی نظم عمومی جامعه و مخل انتظام مملکتی است.

اما پیمان حاج محمود عطار، وکیل پایه یک دادگستری، عقیده دارد که کارکنان نیرو انتظامی در مقام ضابط دادگستری عهده دار نگهداری متهمین اعزامی به بازداشتگاه بودند و بررسی اتهامات و محاکمه آنها درصلاحیت دادسرا و دادگاههای عمومی و نه دادگاه نظامی است.

همچنین به گفته پدر محسن روح‌الامینی، کمیته ویژه مجلس درباره اعلام نام رامین آقازاده ‌قهرمانی، چهارمین قربانی بازداشتگاه کهریزک که بر اثر جراحات ناشی از ضرب و شتم در این بازداشتگاه کشته شد، غفلت کرده است، هرچند رئیس این کمیته معتقد است وی پس از آزادی از کهریزک فوت کرده است.

کهریزک چگونه معروف شد

نام بازداشتگاه کهریزک نخستین بار در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری و به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان بر سر زبان‌ها افتاد.

روز 18 تیر 88 در جریان اعتراض‌های خیابانی به نتایج انتخابات، صدها نفر از جوانان و دانشجویان معترض دستگیر و به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند.

این بازداشتگاه به دلیل گزارش‌هایی از رفتار غیر انسانی، تجاوز و آزار جنسی و مرگ چند تن از معترضان بازداشتی، شهرت پیدا کرد.

در پی انتشار گزارش ها و خبرهایی مبنی بر بدرفتاری با زندانیان، آیت‌الله علی خامنه‌ای، در تاریخ 5 مرداد 1388 دستور تعطیلی این بازداشتگاه را به دلیل «غیر استاندارد بودن» شرایط آن صادر کرد.

سازمان قضایی نیروهای مسلح کشور نیز در 21 شهریور اعلام کرد که 90 نفر از بازداشتی‌های کهریزک به دادسرای نظامی تهران شکایت کرده‌اند.

همچنین پس از گزارش‌هایی از ضرب و شتم و بد رفتاری با زندانیان و کشته شدن چند نفر در این بازداشتگاه، مجلس کمیته ویژه‌ای را با هدف بررسی مسائل اتفاق افتاده در کهریزک تشکیل داد.

57 نفر از نمایندگان مجلس دادستان سابق تهران، سعید مرتضوی، همچنین اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی را مسئول وقایع بازداشتگاه کهریزک دانستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی