نسخه شماره 2.5.1

اصغر فرهادی انتقاد کرد؛ پروانه فیلمش لغو شد
عکس از ایسنا
از میان متن

  • معاون سینمای وزارت ارشاد: حرف‌های اصغر فرهادی در جشن خانه سینما، حرف‌های جالبی نبود و حرف‌های بسیار ناجوری بود و حتی او پس از یک هفته فرصت برای اصلاح حرف‌هایش، این کار را انجام نداد و منجر به لغو پروانه ساخت فیلم او شد
مردمک
شنبه ۰۳ مهر ۱۳۸۹ - ۰۷:۱۸ | کد خبر: 56371

درپی سخنان انتقادی اصغر فرهادی در مراسم جشن خانه سینما، علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد گفت که مجوز ساخت فيلم سينمايی «جدايی نادر از سيمين»، به کارگردانی اصغر فرهادی لغو شده است.

درپی سخنان انتقادی اصغر فرهادی در مراسم جشن خانه سینما، علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد گفت که مجوز ساخت فيلم سينمايی «جدايی نادر از سيمين»، به کارگردانی اصغر فرهادی لغو شده است.

علیرضا سجادپور به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفته است که تمایلی به رسانه‌ای کردن دلايل آن ندارد و دراین باره فقط با تهیه‌کننده فیلم که همان آقای فرهادی است، صحبت می‌کند.

آقای سجادپور درحالی این سخنان را می‌گوید که به گفته جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد، لغو پروانه‌ ساخت فیلم اصغر فرهادی، به دلیل سخنانی است که او در مراسم جشن خانه‌ سینما گفته بود.

اصغر فرهادی، کارگردان فیلم پرجایزه «درباره الی»، چند روز پیش در چهاردهمین دوره جشن خانه سینما همزمان با روز ملی سینما، علیه وضعیت سینمای امروز ایران و فضای پلیسی و امنیتی حاکم بر آن انتقاد کرد.

آقای فرهادی در سخنان خود گفته بود «اميدوارم وضع مملکت به صورتی شود که گلشيفته فراهانی و بسياری از فيلم‌سازان همچون امير نادری و بهرام بيضايی بتوانند بازگردند و جعفر پناهی نيز بتواند فيلم بسازد».

به گفته معاون سینمای وزارت ارشاد، حرف‌های اصغر فرهادی در جشن خانه سینما «حرف‌های جالبی نبود و حرف‌های بسیار ناجوری بود» و حتی او «پس از یک هفته فرصت برای اصلاح حرف‌هایش»، این کار را انجام نداد و همین منجر به لغو پروانه ساخت فیلم او شد.

پروانه فیلم «جدایی نادر از سیمین» در حالی لغو شده که بخشی از فیلمبرداری این کار انجام شده است. آقای شمقدری دراین باره می‌گوید: ما به‌طور کلی به سمتی می‌رویم که روش‌های‌مان کاملا آشکار و شفاف باشد و سعی می‌کنیم پنهان‌کاری نداشته باشیم. یعنی ملت بدانند که دلیل تشویق یک فیلم‌ساز و دلیل منعی که برای یک فیلم‌ساز ایجاد می‌شود، چیست.

در فيلم سينمايی «جدایی نادر از سیمین»، قرار بود بازیگرانی چون ليلا حاتمی، شهاب حسينی، پيمان معادی، ساره بيات، سارينا فرهادی، بابک کريمی، علی‌اصغر شهبازی، شيرين يزدان بخش، كيميا حسينی و مريلا زارعی ایفای نقش کنند.

واکنش‌های رسانه‌های حامی دولت به سخنان اصغر فرهادی

روزنامه کیهان در واکنش به سخنان آقای فرهادی، در یادداشتی با عنوان «عقده‌گشایی سياسی در جشن خانه سينما»، نوشت: چهاردهمين جشن خانه سينما در حالی به کار خود پايان داد که اين کانون صنفی به جايگاه محفلی برای عقده گشايی سياسی و حمايت از مخالفان نظام و تقدير از پياده نظام شناخته شده آمريکا و اسرائيل سقوط کرد. در اين جشن برخی حاضران سخنانی، مشابه نظرات شبکه‌های ماهواره‌ای بيگانه بر زبان آوردند.

کیهان همچنین با اشاره به سخنان اصغر فرهادی نوشت: یکی از حاضران، از نبودن هنرمندان ضدانقلاب فراری در اين جشن انتقاد کرد و آرزو نمود تا وضعيت کشور هرچه سريع‌تر تغيير کند. آرزو برای بازگشت فيلمسازی که فيلم‌هايی غيراخلاقی می‌سازد و برای خوشايند دولت‌های غربی، عليه جمهوری اسلامی فعاليت می‌کند، از ديگر رويدادهای اين دوره از جشن خانه سينما بود.

پايگاه خبری هيئت اسلامی هنرمندان (هنر نيوز) هم چند روز پیش از این‌که وزارت ارشاد مجوز ساخت فیلم آقای فرهادی را لغو کند، خبرداده بود که پروانه ساخت فيلم «جدايی نادر و سيمين، در حالی‌که مدتی است فيلمبرداری آن آغاز شده و حدود بيست درصد از صحنه‌های فيلم جلوی دوربين رفته و گروه در لوکيشن داخلی مشغول به‌کارند، با دستور مستقيم عليرضا سجاد‌پور، مدير کل اداره کل نظارت و ارزشيابی سينمای حرفه‌ای لغو شد».

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی