نسخه شماره 2.5.1
فیلم و سینما
صفحه ویژه:
فیلم و سینما

وزارت ارشاد: منعی برای ساخت فیلم اصغر فرهادی وجود ندارد
اصغر فرهادی، کارگردان/ مهر
از میان متن

  • مدیر روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت ارشاد گفت: پس از رایزنی‌های اصغر فرهادی با وزیر ارشاد و گفت‌وگوی اخیر وی با خبرگزاری ایسنا، لغو مجوز ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین، به طور رسمی منتفی شد
مردمک
شنبه ۱۰ مهر ۱۳۸۹ - ۰۹:۲۱ | کد خبر: 56616

مدیر روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام کرد که منعی برای ادامه ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» وجود ندارد و عوامل فیلم می‌توانند از صبح روز شنبه دهم مهر، کار تولید را ادامه دهند.

پس از حاشیه‌های خبری درباره لغو پروانه ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی، مدیر روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد شامگاه جمعه نهم مهرماه، در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد که منعی برای ادامه ساخت این فیلم وجود ندارد.

حمیدرضا دیبایی در این برنامه تلویزیونی تاکید کرد که عوامل فیلم می‌توانند از صبح روز شنبه دهم مهر، کار تولید را ادامه دهند.

اصغر فرهادی یک هفته پیش در جشن خانه سینما در سخنانی گفت که آرزو دارد «وضع مملکت به صورتی شود که گلشيفته فراهانی و بسياری از فيلم‌سازان همچون امير نادری و بهرام بيضايی بتوانند بازگردند و جعفر پناهی نيز بتواند فيلم بسازد»؛ سخنانی که به دنبال آن وزارت ارشاد اعلام کرد که پروانه ساخت فیلم آقای فرهادی لغو شده است.

به گزارش خبرآنلاین، اصغر فرهادی، پنجشنبه شب با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار داشته و درباره مسائل پیش آمده برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» گفت‌وگو کرده است.

آقای دیبایی، مدیر روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت ارشاد هم تایید کرده که آقای فرهادی با معاونت سینمایی و وزیر ارشاد رایزنی‌هایی داشته و همچنین با یک خبرگزاری گفت‌وگو کرده و گفته که «برخی از سخنان او در جشن خانه سینما تحت تاثیر از فضای جشن بوده است».

اصغر فرهادی در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به حاشیه‌سازی‌ها گفته بود که سخنان وی بد تعبير شده است. وی همچنین گفته بود: «از صحبت‌‌ها متوجه شدم تصميم گرفته شده ناشی از يک سوء تعبير است و تمام تلاشم هم از همان روز اين بود که به اين ماجرا دامن زده نشود و فيلم قربانی حاشيه‌ها نشود.»

وی به خبرگزاری ایسنا گفته بود: «فکر می‌کنم در اين چند سال با کارهايی که ساخته‌ام خودم را از حاشيه‌سازی بی‌نياز کرده‌ام».

به گفته مدیر روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت ارشاد، درپی این سخنان و رایزنی‌های انجام شده، لغو مجوز ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین، به طور رسمی منتفی شد.

داستان لغو پروانه ساخت فیلم و واکنش‌ها

پس از سخنرانی اصغر فرهادی در جشن خانه سینما، علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد گفت که مجوز ساخت فيلم سينمايی «جدايی نادر از سيمين» لغو شده است

پس از آن جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد هم در نامه‌ای که در خبرگزاری‌ها منتشر شد به دلیل سخنان اصغر فرهادی در جشن خانه‌سینما از مردم عذرخواهی کرد.

در همین حال محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به سخنان آقای فرهادی، درباره لغو پروانه ساخت فیلم او به خبرگزاری ایسنا گفت «قضیه اصلی، در این حاشیه‌سازی‌ها، موضوع فرهادی و فیلمش نیست. ما با صحنه‌گردانان این مسئله کار داریم و معتقدیم که گروه‌های فرهنگی و هنری باید دست از سیاسی‌کاری بردارند».

آقای شمقدری هم گفته بود حرف‌های اصغر فرهادی در جشن خانه سینما «حرف‌های جالبی نبود و حرف‌های بسیار ناجوری بود». وی تاکید کرده بود که آقای فرهادی با اینکه یک هفته فرصت داشت تا حرف‌هایش را اصلاح کند، این کار را نکرد و همین منجر به لغو پروانه ساخت فیلم او شد.

تاکنون حدود 20 درصد از فیلم «جدایی نادر از سیمین» فیلمبرداری شده است. در این فيلم سينمايی، بازیگرانی چون لیلا حاتمی، شهاب حسینی، پیمان معادی، ساره بیات، سارینا فرهادی، بابک کریمی، علی‌اصغر شهبازی، شیرین یزدان بخش، کیمیا حسینی و مریلا زارعی ایفای نقش می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی