نسخه شماره 2.5.1

دعوت کانون نویسندگان برای برگزاری سالگرد پوینده و مختاری
محمد جعفر پوینده - محمد مختاری
از میان متن

  • در این بیانیه به پنهان ماندن نام و مجازات نشدن عاملان قتل‌های زنجیره‌ای اعتراض و درخواست شده است هرگونه سانسور در تمام زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی و تامین آزادی اندیشه و بیان برای همگان حذف شود
روشنک شهابی
جمعه ۱۲ آذر ۱۳۸۹ - ۱۱:۲۹ | کد خبر: 58522

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای از «دوستداران آزادی بیان و اندیشه» دعوت کرد برای بزرگداشت دوازدهمین سالگرد محمد جعفر پوینده و محمد مختاری، دو نفر از اعضای این کانون که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند، بعد از ظهر جمعه آینده بر مزار این دو نویسنده گرد آیند.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای از «دوستداران آزادی بیان و اندیشه» دعوت کرد برای بزرگداشت دوازدهمین سالگرد محمد جعفر پوینده و محمد مختاری، دو نفر از اعضای این کانون که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند، بعد از ظهر جمعه آینده بر مزار این دو نویسنده گرد آیند.

این مراسم روز 19 آذر، ساعت 14 در امام‌زاده طاهر کرج و در کنار مزار این دو نویسنده برگزار می‌شود.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن برای مردمک فرستاده شده است، به پنهان ماندن نام و مجازات نشدن عاملان قتل‌های زنجیره‌ای اعتراض و درخواست شده است هرگونه سانسور در تمام زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی و تامین آزادی اندیشه و بیان برای همگان حذف شود.

برگزاری مراسم یادبود این دو نویسنده در دوسال گذشته با ممانعت همراه بود و بدون سخنرانی، در سکوت و در فضایی بسیار امنیتی برگزارشد.

هرچند عاملان قتل این دو عضو کانون نویسندگان و دیگر کشته‌شدگان «قتل‌های زنجیره‌ای» هنوز معرفی و محاکمه نشده‌اند اما قوه قضائیه این پرونده را مختومه اعلام کرده است.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه خود قتل‌های زنجیره‌ای را «جریانی برای حذف فیزیکی دگراندیشان و آزادی‌خواهان» تعبیر کرد.

کانون نویسندگان ایران در بخشی از بیانیه به شرایط فعلی ایران اشاره کرده و فضای کنونی کشور را فضایی «سربی» خوانده است.

این بیانیه با اشاره به «اعمال فشارهای اخیر»، «اعمال زور و سرکوب» را شیوه‌ رایج در چهارگوشه‌ کشور می‌داند.

مرگ پوینده و مختاری

برخی از روشنفکران و فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در دهه 1370 و در جریانی موسوم به «قتل‌های زنجیره‌ای» کشته شدند.

با خودکشی سعید امامی به عنوان طراح این جریان در زندان، قوه قضائیه پرونده این قتل‌ها را مختومه اعلام کرد.

محمدجعفر پوینده، پروانه اسکندری، داریوش فروهر، محمد مختاری و علی‌اکبر سعیدی‌سیرجانی از جمله افرادی بودند که در این جریان به قتل رسیدند. اما برخی از تحلیل‌گران کشته شدن بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی نظیر کاظم سامی، احمد تفضلی و ابراهیم زال‌زاده را به این جریان نسبت می‌دهند.

آقای پوینده که از اعضای فعال کانون نویسندگان بود و به عنوان نویسنده و مترجم فعالیت‌ می‌کرد، هشتم آذر 1377 از منزل خارج و پیکر بی‌جانش 10 روز بعد در یکی از روستاهای شهریار در اطراف تهران پیدا شد.

محمد مختاری هم که سال‌ها به بررسی شاهنامه مشغول بود، از اعضای فعال کانون نویسندگان و عضو هیئت دبیران آن بود. 

آقای مختاری هم در سال 1377 قربانی قتل‌های زنجیره‌ای شد و در همان سال کتاب «تمرین‌ مدارا» به قلم این نویسنده به عنوان پرفروش‌ترین کتاب سال ایران معرفی شد.

خبرهای مربوط به قتل‌های زنجیره‌ای سال‌ها مهم‌ترین موضوع مطبوعات ایران بود و روزنامه‌های خرداد و صبح امروز اخبار قتل‌های زنجیره‌ای را دنبال می‌کردند. اکبرگنجی و عمادالدین باقی، نویسندگان این دو روزنامه به دلیل پیگیری اخبار این قتل‌ها چندین سال در زندان اوین به سربردند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

kanoun rous

نوری الا طراح کودتا با کمک خارجی به سبک لنین و مصطفا کمال  دوباره روضه خوانی کرده این بار علیه دکتر یزدی :
لازم نبود این همه صغرا کبرا بچینی . بگو عضو فراماسونری مارکسیست های روسی با نقاب سکولار هستی و دشمنی تو فقط با یزدی و کدیور و کروبی و امیر انتظام و زید آبادی و بنی صدر و عماد به آور و توکلی و ملیون نیست . تو همان کسی هستی که حتا  به رضا پهلوی و مشروطه خواهان هم حمله میکنی چون زیادی دموکرات هستند ! یا با طرح کودتا با کمک خارجی تو ( لنین ، دوگل ، مصطفا کمال ) و تصرف قدرت به هر شکل ماکیاولیستی  مخالفند . فراماسونری مارکسیست های روسی با نقاب های مختلف تقسیم کار کرده ، بعضی از آنها زیر بیانیه را امضا کرده اند یعنی که ما آزادی خواه هستیم و با آزادی رهبر نهضت آزادی مشکلی نداریم . بعضی از آنها بیانیه را به عنوان خبر پخش کرده اند ولی با زیر نویس و کامنت به او حمله برده و دروغ اعدام سران رژیم سابق توسط دکتر یزدی  را تکرار کرده اند .
آقای نوری الا :
هر رژیمی عوض شود  سران رژیم قبلی را محاکمه میکند . تو هم اگر مثل لنین و مصطفا به قدرت برسی اگر آنها را زنده زنده نسوزانی در بهترین حالت همانطوریکه بازرگان میگفت  در دادگاه با هیات منصفه و وکیل محاکمه میکنی . قطعا در تلویزیون هم آنها را می آوری و مصاحبه میکنی و از آنها در مورد گذشته شان سوال میکنی . همین حالا با هر کس که ۳۱ سال پیش در این رژیم مسولیت کوچکی هم داشته داری با حب و بغض برخورد میکنی تا چه رسد به اینکه مثل یزدی کاره ای شوی .
اما همه اینها به کنار :
گفتی که سران رژیم قبل بیگناه یا با گناه من کاری ندارم !  آیا تو یک بار در تاریخ نباید تکلیفت را با رژیم  گذشته ( حد اقل با نصیری ریس ساواک از نظر حقوق بشر  ) روشن کنی ؟ بلاخره نصیری بیگناه تر از یزدی است یا نه ؟ حتا شاه سابق هم او را زندانی کرده بود یعنی او بیگناه نبود . اگر هم بگویی بیگناه بود پس مجاهدین و فدائیان و بختیار و .... مجرم بودند .
تو که به رضا پهلوی به وقتش حمله میکنی در حالیکه او کاملا بیگناه است ، این ننه من غریبم بازی چیست که به سبک نما یشنامه های دست ۳ روسی خودت را اینجا هوادار سران فاسد رژیم گذشته نشان میدهی اما وقتی صحبت رژیم آینده است به رضا پهلوی و افراد سالم معتقد به نظام مشروطه حمله میکنی ؟ آیا جز توده ایها با نقاب نو  سکولار  کس دیگری این مو ضع گیری را دارد ؟
آیا مجاهدین و فدائیان و توده ایها در پیدایش و  تثبیت این رژیم نقشی نداشتند ؟ آیا آنها نباید در هیچ دادگاهی محاکمه شوند ؟ چطور در قبال پروژه اتحاد فدایی - مجاهد که تازگی رقم خورده بلبل زبانی نمیکنی ؟ 
آیا مجاهدین هیچ تقصیری ندارند ؟ فدائیان هیچ جرمی مرتکب نشده اند ؟ یزدی اگر همراه  خمینی بود همیشه با او مو ضع متفاوت داشت. برای همین هم الان زندان است و از قدرت بیرون بود . اما چپ ها حد اقل ۶۰ تا ۶۸ توسط خط امام  در حکومت بودند . خلخالی که سران رژیم سابق را اعدام کرد را میستودند . او را کاندید کردند برای رییس جمهور .

kanoun rous | ۱۲ آذر ۱۳۸۹ - ۱۳:۱۱
صفحه 1 از 1 صفحه
آگهی