نسخه شماره 2.5.1

حکم پرونده کوی دانشگاه؛ «محکومیت ۱۴ دانشجو»
اعتراض یک دانشجو به واقعه حمله به کوی دانشگاه تهران / عکس از دانشجونیوز
از میان متن

  • دانشجونیوز نوشته است که این «جدیدترین حکم قضایی» در ارتباط با پرونده حمله به کوی دانشگاه تهران است که ازسوی «نهادهای قضایی» جمهوری اسلامی صادر شده است
مردمک
چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۰ - ۱۶:۵۴ | کد خبر: 63205

با‌ گذشت بیش از دوسال از حمله به کوی دانشگاه تهران و در شرایطی که برخی تشکل‌های دانشجویی خواستار محاکمه «عاملان و آمران» این واقعه شده بودند، گزارش شده است که در جریان بررسی این پرونده برای ۱۴ دانشجو احکام قضایی مانند حبس، جریمه و شلاق صادر شده است.

وب‌سایت دانشجو نیوز، منبع خبری مخالف دولت، روز چهارشنبه هشتم تیرماه با اعلام این خبر اسامی ۱۴ دانشجوی محکوم و احکام صادر شده برای آنان را در ارتباط با پرونده حمله به کوی دانشگاه منتشر کرد.

دانشجونیوز نوشته است که این «جدیدترین حکم قضایی» در ارتباط با پرونده حمله به کوی دانشگاه تهران است که ازسوی «نهادهای قضایی» جمهوری اسلامی صادر شده است.

براساس این گزارش مهیم امیر محمدی، علی رفاهی، کمال رضوی، رسول محسن‌زاده، امیرحسین فضلی، کاوه اکبری، یدالله نعمتی، حبیب فرحزادی، نعیم آقایی، دوست محمدی هست، ایوب نعمتی، آوات رضانیا، وحید قیصری و علی سحر وکیلی دانشجویانی هستند که برای آن‌ها احکام قضایی شلاق، پرداخت جریمه نقدی و حبس صادر شده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، ۱۹ اردیبهشت در یک نشست خبری اعلام کرده بود که پرونده حادثه کوی دانشگاه ۵۰ متهم داشته که ۴۰ نفر از آن‌ها به «حبس، جزای نقدی و پرداخت خسارت وارده» محکوم شدند.

آقای اژه‌ای اطلاع‌رسانی بیشتر و نام بردن اسامی ۴۰ متهم کوی دانشگاه را به بعد از آن‌که حکم قطعی شود، موکول کرده بود.

سه روز پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری دوره دهم که به برپایی تظاهرات گسترده‌ بی‌سابقه‌ای در اعتراض به نتیجه انتخابات منجر شد، شمار زیادی از ماموران نیروی انتظامی و لباس شخصی در بامداد ۲۵ خرداد ۸۸ وارد کوی دانشگاه تهران شدند و به ضرب و شتم شدید دانشجویان پرداختند.

تشکل دانشجویی دفتر تحکیم وحدت، از کشته شدن پنج نفر در بامداد 25 خرداد خبرداد اما دولت با تکذیب این خبر اعلام کرد که در این شب تنها 100 تا 120 نفر زخمی شدند.

فیلم حمله به کوی دانشگاه تهران اسفند سال ۸۸ در اختیار بی.بی.سی فارسی قرار گرفت و از تلویزیون بی.بی.سی فارسی پخش شد.

این حمله حتی به بروز واکنش برخی از مقام‌های حکومت منجر شد تا جایی که علی لاریجانی، رئیس مجلس، درخواست کرد کمیته حقیقت‌یابی از میان نمایندگان برای رسیدگی به این پرونده تشکیل شود. اما گزارش این کمیته تاکنون در صحن علنی مجلس خوانده نشده است.

صدور احکام حبس، جریمه نقدی و شلاق برای دانشجویان، که خود از شاکیان پرونده حمله‌کنندگان به کوی دانشگاه بوده‌اند در شرایطی است که برخی تشکل‌های دانشجویی خواستار محاکمه «آمران و عاملان» حمله به کوی دانشگاه شده‌ بودند.

ماه گذشته انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با نوشتن یک نامه‌ سرگشاده‌ خطاب به رئیس قوه قضائیه، صدور حکم دستگاه قضایی علیه دانشجویان را «ظلمی بزرگ» دانسته و خواستار محاکمه «آمران و عاملان» حمله به کوی دانشگاه شده‌ بودند.

در گزارش دانشجونیوز نام دیگر متهمان پرونده که به گفته آقای اژه‌ای ۵۰ نفر هستند، اعلام نشده است.

هیچ‌یک از منابع خبری دولتی و نزدیک به دولت و همچنین هیچ مقام قوه قضائیه درمورد صدور احکام برای ۱۴ دانشجو در ارتباط با پرونده کوی دانشگاه تهران اظهارنظر نکرده‌اند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی