نسخه شماره 2.5.1

فرار شش زندانی از زندان مرکزی اصفهان
عکس از آرشیو ایسنا
از میان متن

  • پیش از این در اسفند سال گذشته، مقام‌های رسمی ایران اعلام کردند که «چند» زندانی در فراری ناکام از زندان قزل‌حصار تهران، که قرار بود «از طریق ایجاد حریق در تاسیسات زندان انجام شود»، کشته شدند.
موضوع مرتبط

یکشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۰ - ۰۸:۴۰ | کد خبر: 63264

خبرگزاری‌‌های ایران گزارش کرده‌اند که شش زندانی صبح روز جمعه، ۱۰ تیر از زندان مرکزی اصفهان در منطقه دستگرد با حفر تونلی ۳۲ متری فرار کردند.

غلام‌رضا انصاری، رئیس کل دادگستری اصفهان امروز ۱۲ تیر ماه با تایید این خبر به خبرگزاری ایرنا گفت که بر اساس بررسی‌های اولیه، متهمان از دو ماه قبل اقدام به حفر تونل برای فرار کرده بودند.

این مقام قضایی گفته است: یک زندانی دیگر که در تونل گیر کرده بود، توسط نیروهای آتش‌نشانی نجات یافته است.

به گفته او، دو نفر در زندان با این افراد همکاری داشتند که توسط ماموران شناسایی و بازداشت شدند.

این شش نفر که اتهام یکی از آن‌ها «قتل» و پنج نفر دیگر «سرقت مسلحانه» بیان شده، با حفر ۳۲ متر تونل به محوطه باز راه پیدا کرده و با تهدید یک سرباز در آن محوطه از زندان گریخته‌اند.

براساس گفته‌های رئیس کل دادگستری اصفهان، این زندانیان، شب‌ها با استفاده از آبکش و اجسام تیز اقدام به حفر تونل کرده و خاک آن را با استفاده از کیسه و ملافه به داخل چاه می‌ریختند.

زندان دستگرد اصفهان در منطقه کوهستانی قرار دارد، اما بخشی از زمین آن که به گفته مسئولان زندان، برای کشاورزی استفاده می‌شد، سست بوده است. زندانیان فراری هم در این بخش از زمین تونل حفر کرده‌اند.

به گفته آقای انصاری‌، این اولین بار نیست که زندانیان اصفهان دست به فرار می‌زنند، چرا که در سال ۷۲ نیز تعدادی از زندانیان این زندان اقدام به حفر تونل هشت متری کردند اما قبل از فرار بازداشت شدند.

پیش از این در اسفند سال گذشته، مقام‌های رسمی ایران اعلام کردند که «چند» زندانی در فراری ناکام از زندان قزل‌حصار تهران، که قرار بود «از طریق ایجاد حریق در تاسیسات زندان انجام شود»، کشته شدند.

بنا بر اطلاعیه سازمان زندان‌های کشور، آن‌ها «تعدادی از زندانیان اعدامی» بوند که با ایجاد حریق در تاسیسات و شکستن شیشه‌ها با زندان‌بان‌ها درگیر شدند و سپس حضور عوامل مسئول و همکاری سایر زندانیان «که مخالف اقدام آن‌ها بودند»، موفق به فرار نشدند.

در واکنش به این خبر، سازمان عفو بین‌الملل، روز ۲۷ اسفند ماه با انتشار اطلاعیه‌ای خواستار تحقیق درباره درگیری و کشته شدن دست کم ۹ نفرو مجروح شدن ۳۳ نفر در زندان قزل‌حصار کرج شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به مطالب زیر هم سر بزنید:

آگهی