نسخه شماره 2.5.1

«تذکر به اعضای شورای نگهبان به‌دلیل دخالت در انتخابات ۸۸»
طیف وسیعی از شرکت‌کنندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸، دولت محمود احمدی‌نژاد را به دخالت در انتخابات و تقلب در نتیجه آن متهم کردند /عکس ار فارس
از میان متن

  • ادعای «دخالت» برخی از اعضای شورای نگهبان در حالی مطرح می‌شود که اوایل خردادماه، شماری از نمایندگان محافظه‌‌کار مجلس ایران خواستار تحقیق و تفحص در مورد «توزیع غیرقانونی پول در میان ۹ میلیون نفر از شهروندان» توسط محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم شدند.
مردمک
سه‌شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۸ | کد خبر: 63320

یک نماینده مجلس گفته است که «یکی، دو مورد دخالت» شماری از اعضای شورای نگهبان در انتخابات سال ۸۸، موجب تذکراتی به آنها شد.

حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان و عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در گفت‌وگویی که امروز، ۱۴ تیرماه با وب‌سایت خبر آنلاین داشته، «حمایت از یکی از نامزدهای انتخابات» را دلیل تذکر به آنها عنوان کرده است.

آقای فولادگر گفته است: «ا ین آقایان در حمایت از یکی از نامزدها در آن انتخابات موضع‌گیری کرد بودند که به آنها تذکر داده شد.»

این نماینده مجلس البته نگفته است که این تذکر چگونه بوده و چه شخص یا اشخاصی تذکر داده‌اند. او در جواب به سوالی در مورد احتمال تذکر مقامات عالی‌رتبه نظام تنها به جمله «دقیقا یادم نیست» اکتفا کرده است.

به گفته او، بعد از این تذکر، آنها دیگر موضع‌گیری علنی نکردند و برای سخنرانی در مجامع انتخاباتی حاضر نشدند.

عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اشاره نکرده است که کدام یک از اعضای شورای نگهبان چنین تذکری را دریافت کرده‌اند. اما احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان بارها به‌صورت علنی از محمود احمدی‌نژاد حمایت کرده است.

حمایت‌های علنی آقای جنتی تا آنجا پیش رفت که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ و اعتراض‌های پس از آن، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات بارها نسبت به بی‌طرفی شورای نگهبان اعتراض کردند.

همچنین در اولین روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محسن رضایی نامزدهای معترض با انتشار بیانيه‌هایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را شعبده‌بازی، مضحک، بهت‌آور و غیرقانونی خوانده بودند.

با همه این‌ها، آقای فولادگر گفته است که خود شورای نگهبان «به بهترین نحو» می‌تواند بر خودش نظارت داشته باشد.

او راه حل‌هایی مثل صیانت از آرا و... را درست ندانسته و آن را بحثی فرعی به شمار آورده است.

اشاره این نماینده مجلس به تشکیل کمیته صیانت از آرا در انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۸ است. در آن انتخابات، رقبای آقای احمدی‌نژاد، با متهم کردن شورای نگهبان به طرفداری از محمود احمدی‌نژاد، کمیته صیانت از آرا را برای تهیه گزارش از چگونگی برگزاری انتخابات تشکیل دادند.

ادعای «دخالت» برخی از اعضای شورای نگهبان در حالی مطرح می‌شود که اوایل خردادماه، شماری از نمایندگان محافظه‌‌کار مجلس ایران خواستار تحقیق و تفحص در مورد «توزیع غیرقانونی پول در میان ۹ میلیون نفر از شهروندان» توسط محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم شدند.

آنها به طرحی رای دادند که موضوع آن درمورد نحوه واگذاری سهام عدالت در خرداد ۸۸ است.

اگرچه با گذشت دو سال از انتخابات، رهبران مخالف دولت، بارها موضوع دخالت و تقلب در انتخابات را مطرح کردند، اما نمایندگان گفته‌اند که به دلیل حساسیت موضوع، بررسی این طرح را دو سال عقب انداخته‌اند.

پیشتر علی لاریجانی، نماینده مجلس ایران در اولین روزهای پس از انتخابات ۸۸، با انتقاد از موضع‌گیری برخی اعضای شورای نگهبان در انتخابات گفته بود که برخی از مناقشات به موضع‌گیری برخی از اعضای این شورا درخصوص نامزدها برمی‌گردد که اگر چنین نبود، بهتر بود.

طیف وسیعی از شرکت‌کنندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸، دولت محمود احمدی‌نژاد را به دخالت در انتخابات و تقلب در نتیجه آن متهم کردند که منجر به شکل‌گیری ناآرامی‌های گسترده‌ای در خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای کشور شد.

در این درگیری‌های، ده‌ها نفر کشته‌ شدند، و بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی و معترضان زندانی شدند و محدودیت‌های بسیاری برای فعالان سیاسی و اجتماعی و روزنامه‌نگاران ایجاد شد.

در همین رابطه از بهمن ‌ماه سال گذشته، میرحسین موسوی، زهرا رهنور، مهدی و فاطمه کروبی در حصر خانگی به‌سر می‌برند و کلیه ارتباطات آنها با جهان خارج قطع شده است.  

از وظایف شورای نگهبان، نظارت بر کلیه انتخابات کشور است. همچنین شورای نگهبان موظف است صلاحیت همه نامزدهایی را که برای شرکت در هر انتخابات به جز انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در وزارت کشور ثبت نام می‌کنند، بررسی کرده و پس از آن اجازه شرکت در انتخابات را به آن کاندیدا بدهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی