نسخه شماره 2.5.1

آسوشیتدپرس: رضایی‌نژاد احتمالا با برنامه هسته‌ای ایران کار می کرد
مراسم تشییع پیکر داریوش رضایی‌نژاد از دانشگاه خواجه نصیر تهران / عکس از خبرگزاری فارس
از میان متن

  • «طراحی، ساخت و آزمایش یك سوئیچ انفجاری بسته شونده» عنوان مقاله مشترک داریوش رضایی‌نژاد و مجتبی داداش‌نژاد است
مردمک
پنج‌شنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۹:۴۲ | کد خبر: 63916

یک مقام پیشین یک کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و یک بازرس هسته‌ای پیشین سازمان ملل در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس از احتمال همکاری داریوش رضایی‌نژاد در «پروژه ساخت سلاح هسته‌ای» در ایران خبرداده‌اند.

براساس گزارش آسوشیتدپرس یک مقام پیشین یک کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۲۸ جولای (ششم مرداد) به این خبرگزاری گفته است: موضوع تحقیق داریوش رضایی درمورد «سوئیچ‌های ولتاژ بالا» بوده که قطعه مهمی در ساخت کلاهک‌های هسته‌ای است.

عصر روز اول مرداد داریوش رضایی‌نژاد در خیابان بنی‌هاشم تهران هدف شلیک گلوله فرد یا افراد موتورسوار قرار گرفت و کشته شد.

پس از این حادثه ترور، هویت آقای رضایی‌نژاد، یک «دانشمند هسته‌ای» و «استاد فیزیک» معرفی شد. اما روز بعد از تروراعلام شد که او دانشجوی دوره فوق‌لیسانس در گرایش قدرت در دانشگاه خواجه نصیر طوسی بوده است. خبرگزاری فارس نیز او را از «همکاران وزارت دفاع» معرفی کرده است.

وب‌سایت آینده نیوز آقای رضایی‌نژاد را دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی مالک اشتر معرفی کرده که «در موضوعات مربوط به انرژی هسته‌ای فعالیت داشته و به یکی از مقاله‌های او در چهاردهمین کنفرانس مهندسی برق ایران اشاره کرده بود.

دانشگاه صنعتی مالک اشتر، زیر نظر وزارت دفاع جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند و با پروژه‌های موشکی و هسته‌ای ایران در ارتباط است. این دانشگاه تحت تحریم قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

شورای امنیت سازمان ملل با صدور قعطنامه‌هایی علیه برنامه هسته‌ای  ایران، فروش فن‌آوری‌های حساس هسته‌ای به این کشور را ممنوع کرده که براساس تحلیل آسوشیتدپرس «ایران تلاش کرده مخفیانه این‌گونه قطعات ازجمله سوئیچ‌ها با ولتاژ بالا را بسازد».

آسوشیتدپرس در مورد ارتباط داریوش رضایی‌نژاد با برنامه هسته‌ای ایران ابتدا به اخبار ضدونقیض رسانه‌های ایران درمورد نام اصلی فرد ترور شده اشاره کرده و نوشته است: رسانه‌های دولتی (مهر و ایسنا) ابتدا او را داریوش رضایی، استاد فیزیک و دانشمند هسته‌ای نام برده بودند اما چند ساعت بعد برخی رسانه‌ها (فارس) او را داریوش رضایی‌نژاد و دانشجوی مهندسی برق معرفی کردند.

براساس گزارش این خبرگزاری عضو پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که خواسته نامش فاش نشود، هویت این قربانی را با نام داریوش رضایی‌نژاد تائید کرده و گفته است که او در برنامه ساخت سوئیچ‌ها با ولتاژ بالا همکاری داشته است.

طبق این گزارش این عضو پیشین آژانس مقاله‌‌ای را در اختیار  آسوشیتدپرس قرار داده که حوزه تحقیق داریوش رضایی‌نژاد را در زمینه ساخت سوئیچ با ولتاژ بالا، مورد استفاده در ساخت کلاهک هسته‌ای، تائید می‌کند. 

براساس این مقاله که آسوشتیدپرس می‌گوید در اختیار دارد «این سوئیچ‌ها ساخته شده و نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد که این سوئیچ‌ها به‌درستی کار کرده و انتظارات را برآورده کرده است.»

براساس این گزارش چنین سوئیچ‌هایی کاربردهای پزشکی و غیرنظامی نیز دارند اما یک بازرس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز که خواسته نامش فاش نشود گفته است که عنوان موضوع تحقیق روی مقاله مشترک داریوش رضایی‌نژاد و مجتبی داداش‌نژاد، «کاربرد انفجاری» آن را نشان می‌دهد.

«طراحی، ساخت و آزمایش یك سوئیچ انفجاری بسته شونده» عنوان مقاله مشترک داریوش رضایی‌نژاد و مجتبی داداش‌نژاد است.

در ایران یک روز پس از ترور داریوش رضایی‌نژاد وب‌سایت آینده نیوز نام چند مقاله نوشته شده توسط او را بدون ارائه محتوا منتشر کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی