نسخه شماره 2.5.1

واکنش آمریکا به محکومیت دو آمریکایی زندانی در ایران
ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا /AP Photo/Boris Grdanoski
از میان متن

  • خبر محکومیت این دو آمریکایی غافلگیرکننده بود، چرا که پیش از این در نیمه مرداد وزیر امور خارجه ایران نسبت به روند محاکمه دو شهروند آمریکایی متهم به «جاسوسی» که در ‌‌نهایت منجر به آزادی آن‌ها شود، ابراز امیدواری کرده بود
مردمک
یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۷:۴۲ | کد خبر: 64483

چند ساعت پس از اعلام خبر محکومیت دو شهروند آمریکایی، هر یک به هشت سال زندان، وزارت امور خارجه آمریکا خواستار آزادی آنان شد.

تلویزیون دولتی ایران دیروز ۲۹ مردادماه به نقل از یک منبع آگاه گزارش کرد که هریک از دو آمریکایی دستگیر شده در مرز ایران و عراق به هشت سال زندان محکوم شدند.

در واکنش به این خبر، ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد که از طریق سفارت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، صحت این خبر را پیگیری خواهد کرد.

در این بیانیه آمده: ما بارها خواستار آزادی شین باوئر و جاش فتال که از دو سال پیش در زندان اوین بوده‌اند، شده‌ایم. شین و جاش مدت طولانی زندانی بوده‌اند و حالا زمان آن رسیده به خانواده‌شان بپیوندند.

خانم شورد و خانواده دو کوهنور محکوم شده از اظهارنظر در این مورد خودداری کردند.

در عین حال، امروز عباس جعفری دولت‌آبادی خبر محکومیت این دو آمریکایی به هشت سال زندان را تائید کرد.

مسعود شفیعی، وکیل سه شهروند آمریکایی نیز پس از اعلام این حکم گفت که پیش‌بینی می‌کرده که این دو نفر صرفاً به ورود غیرقانونی به داخل کشور متهم شده و به همان مدتی که در زندان بوده‌اند، محکوم شوند.

خبر محکومیت این دو آمریکایی غافلگیرکننده بود، چرا که پیش از این در نیمه مرداد وزیر امور خارجه ایران نسبت به روند محاکمه دو شهروند آمریکایی متهم به «جاسوسی» که در ‌‌نهایت منجر به آزادی آن‌ها شود، ابراز امیدواری کرده بود.

دو روز پیش از آن نیز سفیر ایران در عراق گفته بود که احتمال دارد دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران ماه رمضان آزاد شوند.

سارا شورد، شین باوئر و جاشوا فتال مرداد‌ماه سال ۸۸، به اتهام جاسوسی بازداشت شدند که در این میان، سارا شورد، سال گذشته با سپردن وثیقه آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

آخرین جلسه دادگاه این متهمین همزمان با دومین سالروز بازداشت آنها، نهم مردادماه برگزار شد و قرار بود ظرف یک هفته حکم آن‌ها صادر شود که با تاخیر روبه‌رو بوده است.

دولت ایران می‌گوید که این سه نفر به دلیل ورود غیرقانونی از مرز کوهستانی کردستان عراق به خاک ایران، توسط ماموران جمهوری اسلامی بازداشت شدند. هر سه شهروند آمریکایی و دولت آن کشور این اتهام را رد کرده‌اند.

شهروندان بازداشت‌شده آمریکایی می‌گویند در کردستان عراق در نزدیکی مرز ایران در حال کوه‌نوردی بودند که دستگیر شدند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Iranian

مقاله ای از دکتر مير احمدي  و يا تريتا پارسي مزدور در اين رابطه ترجمه کنيد!!!!

Iranian | ۳۰ مرداد ۱۳۹۰ - ۲۱:۱۵
صفحه 1 از 1 صفحه
آگهی