نسخه شماره 2.5.1

ایران می‌گوید پنج عضو القاعده را دستگیر کرده است
حسین چناریان، فرمانده انتظامی کرمان /عکس از ایرنا
از میان متن

  • رئیس پلیس کرمان در حالی از دستگیری پنج عضو القاعده در کرمان خبر می‌دهد که یک ماه پیش برای نخستین بار آمریکا رسما ایران را به هم پیمانی با القاعده متهم کرد.
مردمک
سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۳:۵۰ | کد خبر: 64809

فرمانده انتظامی کرمان امروز ۱۵ شهریورماه از دستگیری پنج عضو القاعده در این استان خبر داد.

حسین چناریان که در جمع خبرنگاران استان کرمان صحبت می‌کرد، از قصد این افراد برای «ورود مقادیر زیادی سلاح، مهمات و مواد منفجره» به کشور خبر داد.

فرمانده انتظامی کرمان همچنین گفت که با دستگیری آنها، تعدادی اسلحه، مهمات و تعدادی اسناد و مدارک از آن‌ها کشف و ضبط شد.

به گفته او، دو تن از این افراد غیرایرانی و متعلق به «همسایه غربی» ایران هستند.

این مقام نظامی درمورد علت ورود آنها به ایران گفت که قصد انجام «‌اقدامات خرابکارانه» داشتند.

او از ارجاع پرونده این افراد به اداره اطلاعات خبر داد و گفت که با اطلاعات به دست آمده از این افراد، در استان سیستان و بلوچستان نیز اسلحه، مهمات و چاشنی‌های انفجاری کشف شده است.

رئیس پلیس کرمان در حالی از دستگیری پنج عضو القاعده در کرمان خبر می‌دهد که یک ماه پیش برای نخستین بار آمریکا رسما ایران را به هم پیمانی با القاعده متهم کرد.

بنابر این اتهام، القاعده از خاک ایران به عنوان گذرگاهی برای انتقال پول، تسلیحات و جنگجویانش به پایگاه‌هایی که در پاکستان و افغانستان دارد استفاده کند.

در همین رابطه، وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده بود که عملیات گسترده‌ای برای حمایت مالی القاعده توسط ماموران مقیم ایران القاعده در جریان است تا کمک‌های مالی‌شان را از کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل کویت و قطر جمع آوری کنند.

این وزارت‌خانه اوایل مردادماه از تحریم شش نفر از افراد اصلی این شبکه خبر داد.

محافل غربی بارها جمهوری اسلامی را به همکاری و کمک به سازمان القاعده متهم ساخته‌اند.

در سال ۲۰۰۱ چنین نتیجه‌گیری شد که ایران معبر امنی برای بسیاری از متهمان ۱۱ سپتامبر که پیش از حمله به برج‌های تجارت جهانی در شهر نیویورک بین افغانستان و عربستان سعودی رفت و آمد می‌کردند، بوده است.

یکی از دلایل این بدگمانی غربی‌ها به ایران حضور فعال سابق القاعده، سعد بن لادن در ایران بوده است.

با این وجود ایران همواره اعلام کرده که سعد بن لادن ۲۹ ساله تحت نظر رسمی و زندانی است.

کشورهای غربی در حالی ایران را به همکاری با القاعده متهم کرده‌اند که از آن سو، این سازمان نیز جمهوری اسلامی را به همدستی با آمریکا متهم کرده است.

در شهریور ماه ۸۷، ایمن الظواهری مرد شماره دو القاعده در نوار ویدئویی «هفت سال جنگ صلیبی» ادعا کرد که تهران با نیروهای آمریکایی برای اشغال عراق و افغانستان همکاری کرده است.

یک سال بعد، در اولین روزهای زمستان سال ۸۸ خبرگزاری‌ها خبر دادند که تعدادی از اعضای خانواده اسامه بن‌لادن در ایران زندانی هستند.

این خبر زمانی درز پیدا کرد که ایمان، دختر 17 ساله بن‌لادن که همراه ماموران ایرانی برای خرید به بازار رفته بود، گریخت و در سفارت عربستان سعودی پناه گرفت.

با پخش این خبر عمر، دیگر فرزند بن‌لادن در گفت و گو با شبکه تلویزیونی العربیه گفت که آن‌ها بازدا‌شت نشده‌اند، بلکه «مهمان» حکومت ایران هستند.

او ضمن تشکر از حکومت ایران برای «محافظت» از خانواده بن‌لادن، تاکید کرد که حکومت ایران به او گفته است که به خانواده او مجوز خروج از کشور را خواهد داد.

پسر بن‌لادن هرگونه ارتباط تشکیلاتی ۲۵ عضو خانواده بن‌لادن را که در ایرانی هستند، رد کرد.

همزمان با فاش شدن خبر حضور خانواده بن‌لادن در تهران، منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران گفت که نمی‌دانیم چگونه به سفارت عربستان رفته و چگونه وارد کشور شده است.

اگرچه آقای متکی، هویت دختر بن‌لادن را تایید نکرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی