نسخه شماره 2.5.1

احمدی‌نژاد همراه مشایی و بقایی به نیویورک رفت
محمود احمدی‌نژاد در راس يک هيئت بلندپايه و با بدرقه رسميمحمدرضا رحيمی، معاون اول رئيس‌جمهوری عازم نيويورک شد /عکس از ایرنا
از میان متن

  • از حضور رئیس‌جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل امسال در داخل ایران هم تاکنون به سردی استقبال شده است.
مردمک
دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۰ - ۰۸:۱۰ | کد خبر: 65117

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، دوشنبه، ۲۸ شهریورماه همراه با اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و چند وزیر کابینه‌اش برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفت.

آقای احمدی‌نژاد که برای ششمین بار در این مجمع حاضر می‌شود، پیش از سفر به نیویورک گفت که هدف از این سفر، «تلاش برای اصلاح مدیریت جهان است.»

ديدار دوجانبه با روسای كشورهای مختلف، تبادل نظر و گفت‌و‌گو با گروه‌های مختلف مردم آمريكا و ديدار با ايرانيان مقيم اين كشور از برنامه‌های محمود احمدی‌نژاد در این سفر است.

شرکت در نشست خبری، دیدار با دانشجویان و دانشگاهیان چند دانشگاه آمریکایی از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهوری ایران در سفر امسال او به نیویورک است.

خبرگزاری ایرنا، جزئیات این دیدارها را منتشر نکرده است، اما دیدار با دانشگاهیان در شرایطی انجام می‌شود که حضور احمدی‌نژاد در دانشگاه کلمبیا در سال ۸۶ با مخالفت تند دانشجویان این دانشگاه و منتقدان وضعیت حقوق بشر در ایران روبه‌رو شد. 

در حالی که این روزها در ایران، اختلاس بزرگ بانکی و احتمال دست داشتن عواملی در دولت در این تخلف بانکی و به‌طور مشخص اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر خود در صدر خبرها قرار گرفته، رئیس‌جمهوری، او و دیگر دوست نزدیکش حمید بقایی، معاون اجرایی دولت را نیز با خود به نیویورک برده است.

اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی برجسته‌ترین چهره‌های «جریان انحرافی» هستند.

اصولگرایان نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای جریان انحرافی را برای اشاره به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی‌نژاد، به‌کار می‌برند؛ جریانی که به گفته آن‌ها درصدد حذف ولایت فقیه و دورکردن رئیس دولت از رهبر ایران هستند.

اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی در شرایطی محمود احمدی‌نژاد را در این سفر همراهی می‌کنند که در چند روز گذشته، رسانه‌های خبری در ایران همراهی این دو را با تردید تلقی کرده بودند.

حضور آقای احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل همواره با جنجال همراه بوده است.

سال گذشته محمود احمدی‌نژاد، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرضیه‌های مختلفی را در مورد حادثه ۱۱ سپتامبر مطرح کرد و گفت «اکثریت مردم آمریکا و ملت‌ها و سیاستمداران» بر این باورند که آمریکا خود این حادثه را ایجاد کرده است.

آقای احمدی‌نژاد در اظهارات خود بار دیگر به دولت آمریکا تاخت و گفت که «ادعا شد که در ۱۱ سپتامبر حدود سه هزار نفر کشته شده‌اند که همه از آن متاسفیم اما در افغانستان و عراق تا کنون صدها هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر مجروح و آواره شده‌اند و درگیری به طور روزافزون توسعه پیدا کرده است.»

در هنگام طرح این مواضع از سوی محمود احمدی‌نژاد،​ هیئت‌های آمریکا، اسرائیل، سوئد و بریتانیا سالن اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل را ترک کردند.

رئیس جمهوری ایران به سازمان ملل متحد پیشنهاد کرد تا کمیته ویژه‌ای را برای تحقیق در مورد واقعه ۱۱ سپتامبر در نظر گیرد «تا بعدها عده‌ای اظهار نظر درباره آن را ممنوع نکنند.»

از حضور رئیس‌جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل امسال در داخل ایران هم تاکنون به سردی استقبال شده است.

در شرایطی که در سال‌های گذشته، رسانه‌های نزدیک به دولت و اصولگرایان از مدت‌ها پیش از سفر آقای احمدی‌نژاد، تبلیغات گسترده‌ای می‌کردند، امسال این تبلیغات به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

علی‌اکبر صالحی، وزیر امورخارجه، مجيد نامجو، وزير نيرو، مهدی غضنفری، وزير صنعت‌، معدن و تجارت و عبدالرضا شيخ‌الاسلامی، وزير تعاون‌، كار و رفاه اجتماعی از دیگر همراهان رئيس‌جمهوری ایران در سفر به نيويورک هستند.

از دیگر همراهان محمود احمدی‌نژاد در این سفر می‌توان به علی سعيدلو، معاون بين‌الملل رئيس‌جمهوری و مريم مجتهدزاده، مشاور رئيس جمهوری و رئيس مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوری اشاره کرد.

در مراسم بدرقه محمود احمدی‌نژاد، علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از طرف آیت‌الله خامنه‌ای در فرودگاه حاضر شد.

در همین حال، هفته گذشته، مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب خبر داد که رئیس‌جمهوری ایران در سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ترجمه انگلیسی کتاب «اسناد اشغال ایران توسط متفقین در جنگ‌جهانی دوم» را به عنوان «هدیه ویژه» برای هیئت‌های سیاسی شرکت‌کننده می‌برد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی