نسخه شماره 2.5.1
ویژه سد سازی و آثار باستانی

بناهای تخت جمشید ترک برداشته است
رطوبت، مرور زمان، رانش و یا شرایط فیزیکی و خشکسالی موجب به وجود آمدن ترک‌هایی در تخت‌جمشید شده است /عکس از مهر
از میان متن

  • آقای کاظمی که کارشناس مرمت بناهای تاریخی است، با تاکید بر این‌که سازه‌های کهن نیاز به حفاظت و مرمت دائم و روزانه دارند، کاهش چشمگیر بودجه عمرانی و حفاظتی در تخت‌جمشید را شاهدی می‌داند بر خطری که این مجموعه ثبت شده در فهرست میراث جهانی را تهدید می‌کند.
مردمک
شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۳ | کد خبر: 66508

یک خبرگزاری داخلی ایران از ترک برداشتن بناهای تخت جمشید خبر داده است.

خبرگزاری مهر، شنبه، ۲۱ آبان ماه در گزارشی اعلام کرد که ترک‌های ایجاد شده در تخت جمشید این اثر تاریخی را در معرض خطر ریزش قرار داده است.

مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی مرودشت می‌گوید که این ترک‌ها به راحتی ایجاد می‌شود و با مشاهده ترک‌های مختلف در این بنا می‌توان متوجه شد که بیشتر آن‌ها مربوط به زمان حال است.

به گفته محمد اسدپور، ترک‌های این بخش به حدی شدید است که هنگام ورورد به موزه از سمت چپ کاخ، این ترک‌ها را مردم عادی نیز به راحتی می‌توانند مشاهده کنند.

این کارشناس میراث فرهنگی هشدار می‌دهد که اگر این روند ادامه داشته باشد، در آینده‌ای نه چندان دور با فروپاشی نمای کنونی رو به رو خواهیم بود، زیرا هر لحظه بر ترک‌های سنگ یا دیواره‌ها افزوده می‌شود.

او با انتقاد از این‌که در تخت جمشید مدیریت بحران وجود ندارد، گفت که  اگر این ترک‌ها به صورت گسل و شکاف باشد و یکی از کاخ‌ها تخریب شود دیگر نمی‌توان کاری انجام داد،. از این رو ضروری است کارشناسان راهکارهای اساسی را ارائه دهند.

این اتفاق در شرایطی روی داده است که از بهمن ماه سال گذشته اعلام شد بازدید از چهار کاخ هخامنشی «سه‌دروازه»، «تچر»، «هدیش» و بقایای کاخی موسوم به «ج» مقدور نیست و گردشگران نمی‌توانند به ایوان غربی کاخ آپادانا نزدیک شوند.

یکی از نگهبانان تخت جمشید دلیل این کار را «ناتوانی مجموعه برای جلوگیری از یادگاری‌نویسی بر دیواره‌ها و ستون‌ها» ذکر کرد و گفت که فرسودگی سنگ‌ها در کاخ هدیش به حدی است که هرگونه تردد در این قسمت به متلاشی شدن سنگ‌ها می‌انجامد.

اوضاع میراث ‌فرهنگی و بناهای باستانی و تاریخی و موزه‌ها در ایران چندان رو به راه نبوده است. تخریب‌ خانه چندصدساله نواب‌صفوی در اصفهان، رانش تالار اصلی قلعه سه هزار ساله زیویه، تخریب آب‌انبار ۲۰۰ ساله سپهداری اراک، عبور مترو از زیر چهارباغ اصفهان و تخریب سرای قاجاری دلگشا در بازار تهران تنها تعدادی از خبرهایی است که با موضوع تخریب و تهدید آثار تاریخی به گوش‌ می‌رسد.

مازیار کاظمی، مدیر داخلی پیشین مجموعه تاریخی تخت‌جمشید پیش از این گفته بود که خطراتی که این مجموعه را تهدید می‌کند، طی دو سال اخیر به شکل فزاینده‌ای رشد داشته است.

آقای کاظمی که کارشناس مرمت بناهای تاریخی است، با تاکید بر این‌که سازه‌های کهن نیاز به حفاظت و مرمت دائم و روزانه دارند، کاهش چشمگیر بودجه عمرانی و حفاظتی در تخت‌جمشید را شاهدی می‌داند بر خطری که این مجموعه ثبت شده در فهرست میراث جهانی را تهدید می‌کند.

آنچه در تخت‌جمشید کنونی به جای مانده بقایای کاخ‌ها و بناهایی است که ساخت آن‌ها در زمان داریوش اول، پادشاه هخامنشی آغاز شد و در دوره‌های بعدی تکمیل شد. این مجموعه، پایتخت تشریفاتی هخامنشیان بود و بارعام نوروزی در آن برگزار می‌شد.

تخت‌جمشید که در سال ۱۹۷۹ میلادی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید، بقایای کاخ‌های آپادانا، تچر، هدیش، ملکه، صدستون و شورا، آرامگاه تعدادی از شاهان هخامنشی، ساختمان خزانه و سنگ نوشته داریوش و خشایارشاه را شامل می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی