نسخه شماره 2.5.1

گزارش «رسیدگی به حوادث انتخابات ۸۸» در مجلس خوانده شد
عکس از مهر
از میان متن

  • پس از قرائت این گزارش، مصطفی کواکبیان با انتقاد از آن، گفت که کمیسیون اصل نود صرفا باید به شکایاتی که از روش کار مجلس یا قوای دیگر می‌شود، رسیدگی کند و این گزارش نیز باید چاپ و در اختیار نمایندگان قرار می‌گرفت.
مردمک
چهارشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۷ | کد خبر: 67702

نائب‌رئیس کمیسیون اصل نود مجلس چکیده‎ای از گزارش «رسیدگی به حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۸۸» را در صحن‌‎علنی قرائت کرد.

در این گزارش که چهارشنبه، هفتم دی قرائت شد، رویدادهای انتخابات ۸۸ را «فرصتی» دانسته که غرب از سال‌ها قبل با برنامه‌ریزی مدون و با همکاری «عناصر داخلی فریب‌خورده برای کودتای مخملی» فراهم آورده بود.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، نائب‌رئیس کمیسیون اصل نود در این باره گفته است که پس از دولت اصلاحات، غرب با تصویب بودجه برای حمایت از اپوزیسیون و تقویت آشوب‌های داخلی، زمینه کودتای مخملی را آماده می‌کرد که به «فتنه داخلی» منجر شد «فتنه‌ای» که به زعم او از سال ۸۴ آغاز شده است.

«فتنه« اصطلاحی است که حکومت ایران درمورد رویدادهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم به کار می‌برد.

به گفته آقای فدائی، غرب پی برده بود که هر سناریوی ضد ایرانی باید از داخل ایران دنبال شود و گام اول پروژه آن‌ها تغییر رفتار حاکمیت بود تا مانند انتخابات دوم خرداد سال ۷۶ شود که جرج بوش، رئیس‌جمهوری آمریکا آن را دوره‌ای خوش نامید.

بر اساس این گزارش، غرب انتخابات را که مهم‌ترین نقاط قوت نظام بود، نشانه رفت و با سرمایه‌گذاری روی جریان ساختارشکن غرب‌گرا، برقراری ارتباطات پنهان، کمک مالی، فشار بر ایران برای ایجاد مانور جریان غرب‌گرا، در داخل زمینه‌های «فتنه» ۸۸ را فراهم کرد.

نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری دهم با اعتراض‌های مردمی و دو نامزد انتخابات همراه بود و جمهوری اسلامی به سرکوب گسترده مردم، بازداشت فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران و حبس خانگی میر حسین موسوی و مهدی کروبی دست زد.

بر اساس این گزارش اظهارات دو رهبر معترضان «برآمده از تئوری مبارزات در آمریکا و رژیم صهیونیستی» بوده است و محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران برای متقاعد کردن طرف‌ خارجی درباره مناسب‌بودن میرحسین موسوی، مسافرت‌هایی به خارج انجام داده است.

همچنین در این گزارش آمده است که مهدی هاشمی، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نقشی عمده در فرستادن پیام سران‌ «فتنه» به خارج داشت و صد‌ها نفر از اعضای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب، دوره‌های براندازی را خارج از کشور گذرانده بودند.

حسین فدایی همچنین افزود که در پی زمینه‌سازی فتنه ۸۸، بسیاری مراکز تولید فتنه خارج از ایران مانند بنیاد سورس، خانه آزادی، صندوق اعانه ملی برای دموکراسی با افرادی نظیر محسن سازگارا، فرج سرکوهی، مهرانگیز کار و... تعداد پژوهش‌‌ها علیه ایران را افزایش دادند.

به گفته نائب‌رئیس کمیسیون اصل نود، گزارش حوادث پس از انتخابات ۸۸، «در دو لایه یکی جهت قرائت در صحن و دیگری در ۷۰۰ صفحه» تهیه شده که در گزارش مفصل آن بیش از پنج هزار سند نیز دارد.

پس از قرائت این گزارش، مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون اقلیت مجلس با انتقاد از آن، گفت که کمیسیون اصل نود صرفا باید به شکایاتی که از روش کار مجلس یا قوای دیگر می‌شود، رسیدگی کند و این گزارش نیز باید چاپ و در اختیار نمایندگان قرار می‌گرفت.

محمدرضا باهنر، نائب رئیس اول مجلس در پاسخ به تذکر کواکبیان آن را «کمی تا قسمتی ابری» وارد دانست و با رد ایراد اول او گفت که پیگیری رویدادهای پس از انتخابات به کمیسیون اصل نود سپرده شده بود.

او همچنین تذکر دوم را وارد دانست و افزود که طبق آئین‌نامه باید این گزارش تکثیر و به نمایندگان داده می‌شد و در دستور کار صحن علنی نیز قرار می‌گرفت، اما «از آنجا که در آستانه ۹ دی قرار داریم، حیف بود که این گزارش قرائت ‌نشود».

هواداران جمهوری اسلامی در ۹ دی ۱۳۸۸ تظاهرات کردند چراکه تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم را در تاسوعا و عاشورای آن سال، «هتک حرمت» به اسلام و نظام می‌دانستند.

گزارش «رسیدگی به حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۸۸» در حالی در صحن علنی مجلس قرائت شده است که این روز‌ها، داوطلبان نمایندگی مجس در حال ثبت‌نام برای انتخابات اسفند ماه مجلس نهم هستند.

مقام‌های جمهوری اسلای، معتقدند که در آستانه این انتخابات مانند انتخابات سال ۸۸، کشورهای غربی در تلاش‌اند تا در فضای کشور را ملتهب کنند و با ایجاد چالش‌های امنیتی، به دنبال براندازی جمهوری اسلامی از طریق «سناریوی انتخابات» هستند.

از طرف دیگر، مهدی کروبی به تازگی انتخابات آتی را «فرمایشی» ‌خوانده و گفته است که از موضع‌گیری‌های دبیر شورای نگهبان، وزیر اطلاعات و برخی از مسئولان و به ویژه صدا و سیما برمی‌آید که قرار است انتخابات مجلس را «فرمایشی» و «دستوری» کنند.

برای انتخابات مجلس نهم ۱۲ اسفند امسال برگزار می‌شود، تاکنون «جبهه متحد اصولگرایان» و «جبهه پایداری» دو گروه عمده اصوگرایان، نامزدی خود را اعلام کرده‌اند اما تاکنون درمیان اصلاح‌طلبان به‌جز حزب مردم‌سالاری که دبیرکلی آن را مصطفی کواکبیان برعهده دارد، احزاب دیگری حاضر به شرکت در آن نشده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی