نسخه شماره 2.5.1

از «پارگی کابل» تا «آزمایش اینترانت»؛ قطعی اینترنت در ایران
از میان متن

  • به گفته آقای تقی‌پور، وزارت ارتباطات تلاش کرده در نصف‌روز پارگی کابلی که توسط کشتی در خلیج‌فارس ایجاد شده و در طی یک روز، مشکل ایستگاه ورودی اینترنت از روسیه را برطرف کنند.
مردمک
چهارشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۰ - ۰۹:۵۰ | کد خبر: 67851

در پی چند روز اختلال در سرعت اینترنت ایران، وزیر ارتباطات و فناوری می‌گوید که پاره‌شدن کابل اینترنت در خلیج‌فارس و آتش‌سوزی یک ایستگاه ورودی اینترنت از روسیه موجب قطع یا کندی آن شده است.

اما با قطعی روزهای گذشته بار دیگر گمانه‌زنی‌ها از راه‌اندازی آنچه مسئولان ایرانی «اینترنت پاک» یا «شبکه ملی اینترنت» (اینترانت) می‌نامند بالا گرفته است؛ آنچه مقام‌های رسمی ایرانی، با وجود تاکید بر آن، گاهی نیز آن را رد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری، امروز، ۱۴ دی ماه، گفت که برای «قانع‌کردن رسانه‎‌ها»، عکس کابل‌های پاره‌شده اینترنت را در اختیار آن‌ها قرار داده است.

از هفته گذشته، کاربران اینترنت در ایران نه تنها از قطع یا کندی اینترنت خود خبر داده‌اند بلکه به گفته آن‌ها، راه اتصال به وی‌پی‌ان و انواع نرم‌افزارهای فیلترشکن نیز قطع یا با مشکل مواجه است.

به گفته آقای تقی‌پور، وزارت ارتباطات تلاش کرده در نصف‌روز پارگی کابلی که توسط «کشتی در خلیج‌فارس» ایجاد شده و  طی یک روز، مشکل «ایستگاه ورودی اینترنت از روسیه» را برطرف کنند.

او با تاکید بر اینکه در زیرساخت‌های اینترنت مشکلی وجود ندارد، افزود که ایران بیش از ۱۳ درگاه ورودی پهنای باند دارد و در صورت بروز مشکل، از درگاه‌های دیگر این مشکل را برطرف می‌کند.

اما در همین زمان پیام کرباسی، سخنگوی انجمن نظام صنفی رایانه‌ای، در گفت‌وگو با روزنامه «روزگار» از آزمایش اینترانت در ایران طی روزهای گذشته سخن به میان آورده و گفته است که با راه‌اندازی اینترانت، دسترسی به برخی از وب‌سایت‌های جهانی مسدود خواهد شد.

«اینترانت» یا اینترنت ملی یک شبکه داخلی است که راه به شبکه جهانی اینترنت ندارد.

روزگار همچنین به نقل از یک عضو دیگر این انجمن که نام او فاش نشده، نوشته است که «دلیل اختلال شبکه‌ اینترنت آزمایش‌ اینترنت ملی است و تا دو هفته دیگر راه‌اندازی می‌شود».

ظاهرا آنچه وزیر ارتباطات نشان دادن عکس کابل‌های پاره برای «قانع کردن رسانه‌ها» عنوان کرده است، بی‌ارتباط به این گفته‌ها و شنیده‌ها نیست.

با این همه خود وزیر ارتباطات در همین روز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت «شبکه ملی اطلاعات تا پایان برنامه پنجم توسعه عملیاتی خواهد شد».

اختلال اینترنتی در ایران موضوع تازه‌ای نیست و وزارت ارتباطات گاهی دلیل آن را پارگی کابل‌های دریایی و زمینی با «لنگر کشتی»، توسط «کوسه‌ها» و یا «حفاری وزارتخانه ‌ای راه و نیرو» اعلام کرده است.

در مهر ماه نیز کلیه سرویس‌های وی‌.پی‌.ان در ایران قطع و گمانه‌زنی کاربران، کار‌شناسان و رسانه‌ها برای راه‌اندازی اینترنت ملی آغاز شد اما آقای تقی‌پور، این موضوع‌ها را مرتبط ندانسته بود.

به گفته او، همه‌ کشور‌ها برای استفاده از اینترنت مقررات خاصی دارند؛ «استفاده از وی‌پی‌ان در ایران خلاف قانون است و بحث پالایش و فیلترینگ نیز از طرف نهادهای خاصی اعمال می‌شود».

در جریان رویدادهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، سرعت اینترنت بار‌ها با اختلال روبه‌رو شد و معترضین که از وی‌پی‌ان ونرم‌‌افزارهای فیلترشکن‌ برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توئیتر به‌منظور خبررسانی استفاده می‌کردند، دچار مشکلاتی شدند.

مقام‌های ایرانی، فعالیت‌های مخالفان دولت در فضای اینترنت را مصداق «جنگ نرم» با نظام جمهوری اسلامی و نوعی تلاش برای براندازی حکومت می‌دانند.

 وزیر ارتباطات پبشتر شبکه جهانی اینترنت را برای جوامع «خطرناک» نامیده و گفته بود که در همین راستا «اینترنت پاک» طراحی شده است.

در دو سال گذشته در مورد راه‌اندازی «جست‌وجوگر پاک» و «شبکه ملی اینترنت» چندین بار سخن به میان آمده است. ایده «اینترنت پاک» برای اولین بار توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال گذشته مطرح شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی