نسخه شماره 2.5.1

خوزستان باز هم تعطیل شد؛آلودگی هوا «۵۱ برابر» حد مجاز
عکس از مهر
از میان متن

  • تورج همتی، مدیرکل محیط زیست استان خوزستان با هشدار نسبت به تبعات آلودگی هوا در خوزستان گفت که شدت آلودگی هوا در این منطقه بالاست و همچنان در حال افزایش است.
موضوع مرتبط

مردمک
یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۹:۱۳ | کد خبر: 69796

اهواز و بسیاری از شهرهای استان خوزستان برای چندمین بار طی ۱۰ روز اخیر به دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام شد.

همچنین بر اساس گزارش‌ها به دلیل ۵۱ برابر شدن حد مجاز غلظت آلاینده‌ها، نفس کشیدن در این شهرها به دشواری امکان پذیر است.

به گزارش خبرگزاری مهر افزایش گرد و غبار و شدت غلظت آلاینده‌ها یکی از بدترین روزهای آب و هوایی را در خوزستان رقم زده که در نهایت مقامات دولتی ناچار شدند آخرین روز کاری سال ۹۰ را در خوزستان تعطیل اعلام کنند.

بر اساس اعلام مرکز سنجش آلودگی هوا در ساعات اولیه صبح، غلظت هوا در اهواز چهار هزار و ۳۵۰ میکروگرم بر مترمکعب در شهر آبادان، هفت هزار و۶۵۷ میکروگرم بر مترمکعب، و در شهرستان دزفول سه هزار و ۲۵۵ میکروگرم بر مترمکعب اعلام شده است.

به این ترتیب آلودگی هوا در آبادان ۵۱ برابر حد مجاز طبق استانداردهای جهانی است که نفس کشیدن برای ساکنان آن دشوار شده است. براساس اعلام سازمان‌های جهانی، وقتی غلظت گرد و غبار به ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب برسد وضع هوا به مرز هشدار می‌رسد.

دلیل آلودگی هوا در خوزستان افزایش گرد و غبار در جنوب شرق عربستان و ترکیب شدن آن با غبارهای صحراهای عراق اعلام شده است. این گردو غبار به سمت خوزستان هجوم آورده و باعث آلوده شدن هوای بسیاری از مناطق این استان و زاگرس شده است.

تورج همتی، مدیرکل محیط زیست استان خوزستان با هشدار نسبت به تبعات آلودگی هوا در خوزستان گفت که شدت آلودگی هوا در این منطقه بالاست و همچنان در حال افزایش است.

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان درباره ریزگردهای آلوده موجود در هوا توضیح داد که این ریزگردها بعد از تنفس به شکل گلوله در خون ظاهر می‌شود. این مقام به شهروندان توصیه کرد از آنجایی که این موضوع می‌تواند خطراتی مانند ایست قلبی را به دنبال داشته باشد در هوای آزاد تردد نکنند.

آقای همتی یکی از راهکارهای کاهش میزان آلودگی هوا را نگه داری از گیاهان طبیعی در منازل عنوان کرد.

وزارت بهداشت مرگ و میر سالانه ناشی از آلودگی هوا را در طول سال، چهار هزار نفر اعلام کرده که شماری از کار‌شناسان و نمایندگان مجلس آن را نادرست و رقم کشته شده‌های حاصل از آلودگی را بیش از این تعداد می‌دانند.

خبرگزاری مهر همچنین با انتقاد از تعطیل اعلام نشدن بانک‌ها نوشت از آنجایی که تا پنج روز آینده به دلیل تعطیلات نوروزی در ایران تعطیل رسمی است اگر افراد نسبت به پرداخت اقساط بانکی خود اقدام نکنند مشمول جریمه می‌شوند. این موضوع باعث شده است که شهروندان با وجود شدت آلودگی هوا برای انجام فعالیت‌های بانکی از منازل خود خارج شوند.

وجود ریزگردهای عربی از پنج سال گذشته، مشکلات زیادی را برای ایران به‌وجود آورده‌ و حتا به تهران رسیده و موجب آلودگی هوای این شهر شده‌ است. این ریزگردها که عموما از عراق، اردن، عربستان و سوریه به ایران می‌آیند از سال ۸۸ افزایش پیدا کرده و به دفعات موجب آلودگی شهرهای خوزستان، لرستان، تهران و چند شهر یگر ایران شده است.

محمد سادات ابراهیمی، نماینده شوشتر در مجلس هم روز شنبه، ۲۷ اسفند با انتقاد از بی‌توجهی نسبت به این موضوع در استان خوزستان گفت در حالی که دولت برای حل این مشکل مصوبه داشته و وزارت کشور موظف شده هماهنگی‌های لازم را بین وزارت امور خارجه و جهاد کشاورزی برای حل معضل گرد و غبار ایجاد کند اما هیچ اقدامی برای حل مشکل نشده است.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی هشدار داد که کشاورزی استان خوزستان به دلیل این موضوع با خطر نابودی روبه‌رو است.

به گفته او، بهداشت عمومی به شدت تهدید می‌شود و مراجع ذی‌ربط پاسخ قانع کننده‌ای در این خصوص نمی دهند.

آقای ابراهیمی بی‌توجهی نسبت به افزایش بیابان‌ها، قطع درختان، تخریب تالاب‌ها و انتقال آب  را از جمله عوامل اصلی ایجاد گرد و غبار در استان خوزستان معرفی کرد.

این نماینده مجلس حل این مشکل را با مالچ پاشی در بیابان‌های ایران و عراق و همچنین جنگل‌کاری قابل رفع دانست. مالچ پاشی عملیاتی است که به منظور تثبیت ماسه‌های روان صورت می‌گیرد. در این عملیات مالچ یا همان قیر معطر مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از افزایش گرد و غبار جلوگیری شود.

در این ارتباط چندی پیش اعلام شد که ۶۰ نفر از کارشناسان محیط زیست عراق در اهواز، آموزش‌ دیدند تا با حضور در عراق این فرایند را در بیابان‌های این کشور انجام دهند که این کار تاکنون انجام نشده است.

عبدالعزیز فدعمی، فرماندار اهواز هم بدترین اتفاق سال ۹۰ برای مردم شهرستان اهواز را تداوم پدیده گرد و غبار به خصوص در ایام پایانی سال اعلام کرد و گفت که از دست مقامات برای حل این مشکل کاری بر نمی‌آید.

فرماندار اهواز تصریح کرد که آلودگی هوا به دلیل وجود گرد و خاک در سال‌های گذشته مشکلات زیادی را برای ساکنان این شهر ایجاد کرده است.

هفته گذشته و به‌ویژه روز ۲۳ اسفند گرد و غبار شدید و آلودگی هوا بسیاری از شهرهای خوزستان و لرستان را تعطیل کرد. یک روز پیش از آن هم به دلیل افزایش ذرات گرد و غبار در هوا و دشواری آمد و شد در سطح شهر مدارس، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در خوزستان تعطیل اعلام شده بود.

سازمان بهداشت جهانی در آخرین بررسی خود که چهار مهر ماه منتشر شد اهواز در جنوب ایران را از نظر ذرات معلق در هوا در صدر آلوده‌ترین شهرهای جهان اعلام کرد.

در همین حال ۲۲ اسفند ماه معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست از ابلاغ طرح جامع کاهش آلودگی هوا در هشت کلانشهر به دستگاهای اجرایی خبر داد.

وزارت کشور به عنوان مجری این طرح با همکاری شهرداری‌ها باید از سال ۹۱ زمینه بهبود هوای تهران، اهواز، اراک، تبریز، مشهد، شیراز ، کرج و اصفهان را فراهم کنند. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی