نسخه شماره 2.5.1

تخریب محیط‌زیست ادامه دارد؛ «چهار میلیون هکتار جنگل‌های تهران نابود شد»
پارک جنگلی سرخه حصار تهران/ عکس از خبرگزاری فارس
از میان متن

  • براساس گزارش «شاخص عملکرد محیط‌زیست» در سال ۲۰۱۲، ایران از میان ۱۳۲ کشور جهان در رتبه ۱۱۴ قرار گرفته است
مردمک
جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۷ | کد خبر: 69832

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست گفته است که طی ۵۰ سال گذشته ۱۸ میلیون هکتار جنگل در تهران وجود داشت اما میزان این جنگل‌ها به ۱۴ میلیون هکتار رسیده است.

به گزارش ایسنا محمدجواد محمدی‌زاده با تأکید بر این که وظیفه دولت و مجلس حفاظت از محیط‌زیست و جنگل‌ها است، ابراز امیدواری کرده که منابع طبیعی در برنامه پنجم توسعه مدیریت شود.

براساس ماده ۱۸۷ قانون برنامه پنجم توسعه دولت موظف به حفاظت، احیا و بهره‌برداری پایدار از محیط‌زیست، منابع طبیعی و تنوع زیستی تا پایان سال دوم اجرای این برنامه است.

طبق این قانون دولت باید تا پایان سال ۹۲ نسبت به حفاظت از منابع طبیعی و پایداری محیط‌زیست اقدام کند.

این در شرایطی است که نابودی چندین هزار جنگل در استان‌های کشور تنها در یک سال گذشته و از زمان اجرای قانون برنامه پنجم توسعه گزارش شده است.

اسفند ماه سال گذشته گزارش شد که سالانه چندین هزار هکتار از جنگل‌های استان لرستان در منطقه زاگرس به دلایل «آتش‌سوزی‌، ریزگردهای عربی، کانال کشی، عبور لوله‌های گاز و نفت، مخابرات و احداث بزرگراه و جاده» نابود می‌شود.

یک مقام حفاظت از جنگل‌ها هشدار داده بود که اگر روند تخریب جنگل‌های زاگرس ادامه یابد، تا ۱۰ سال آینده زاگرس به بیابان تبدیل خواهد شد.

پیش از آن نیز مدیرکل دفتر امور منابع جنگلی هشدار داده بود که تردد كشتی‌های بزرگ نفتی و ایجاد آلودگی‌های نفتی در اطراف جنگل‌های حرا واقع در جزیره قشم می‌تواند به این جنگل‌ها آسیب‌های جدی وارد کند.

این در شرایطی است که جنگل‌های حرا به دلیل داشتن تنوع گونه‌های گیاهی، اثرات جزر و مد آب روی درختان و گیاهان در طول شب و روز و گونه‌های نادر پرندگان، در دنیا بی‌نظیر است.

نورالدین مونا، نماینده سازمان خوابار کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، هشدار داده بود که روند تخریب جنگل‌ها در ایران سریع‌تر از سایر نقاط جهان است.

او گفته بود: ایران یکی از ۷۰ کشور در حال توسعه است که پوشش جنگلی اندک دارد، این میزان کمتر از ۱۰ درصد مساحت کشور است، اما همین میزان جنگل نیز سریع‌تر از سایر نقاط جهان، در حال نابودی است.

به گواه کارشناسان در ایران سالانه ۱۰۰ هزار هکتار از جنگل‌ها تخریب می‌شود یا کیفیت خود را از دست می‌دهد.

براساس گزارش «شاخص عملکرد محیط‌زیست» در سال ۲۰۱۲، ایران از میان ۱۳۲ کشور جهان در رتبه ۱۱۴ قرار گرفته است.

حفاظت از جنگل‌ها و گونه‌های جانوری و گیاهی و اثرات آلودگی هوا روی اکوسیستم ازجمله فاکتورهای مهمی است که رتبه کشورها را در «شاخص عملکرد محیط‌زیست» تعیین می‌کند. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به مطالب زیر هم سر بزنید:

آگهی