نسخه شماره 2.5.1

«توقف خرید نفت ایران توسط یونان در پی تحریم و مشکلات مالی»
ایران اعلام کرده که توقف صادرات نفت به دیگر کشورهای اروپایی را نیز دنبال خواهد کرد /عکس از پرس تی‌وی
از میان متن

  • این اخبار در حالی منتشر می‌شود که یونان به شدت با بحران مالی و اقتصادی مواجه است و از طرف دیگر، اتحادیه اروپا خرید نفت از این کشور را از ابتدای ماه ژوئیه ممنوع کرده و آمریکا اعلام کرده در صورت عدم کاهش خرید نفت از ایران، خریداران را مجازات می‌کند.
جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۷ | کد خبر: 70002

درحالی که یونان اعلام کرده به دلیل تحریم ایران، پرداخت پول نفت «غیرممکن» و واردات نفت از این کشور متوقف شده، جمهوری اسلامی می‌گوید که صادرات نفت به یونان به دلیل عدم توانایی مالی این کشور در پراخت پول نفت متوقف شده است.

خبرگزاری رویترز، پنج‌شنبه، ۱۷ فروردین گزارش داد که دو شرکت یونانی واردکننده نفت از ایران گفته‌اند بازپرداخت پول نفت خریداری شده به دلیل تحریم‌های گسترده علیه ایران، غیرممکن شده و آن‌ها خرید نفت از این کشور را متوقف کرده‌اند.

اما پرس‌تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان ایران نوشت که «بدقولی یونانی‌ها در پرداخت پول نفت وارداتی» منجر شده ایران به شرکت‌های «هلنیک پترلیوم» و «موتور اویل هلاس» دیگر نفت نفروشد.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که یونان به شدت با بحران مالی و اقتصادی مواجه است و از طرف دیگر، اتحادیه اروپا خرید نفت از ایران را از ابتدای ماه ژوئیه ممنوع کرده و آمریکا اعلام کرده در صورت عدم کاهش خرید نفت از ایران، خریداران را مجازات می‌کند.

در همین حال، خبرگزاری مهر خبر داده است که بدهی نفتی شرکت رویال داچ شل به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافته که ایران در پی آن خواستار وصول این بدهی‌ شده و در صورت عدم وصول آن، ممکن است فروش نفت به این شرکت متوقف شود.

مهر به نقل از منابع غیر رسمی، نوشته است که شرکت بریتانیایی-هلندی شل که پیش از تحریم‌ها، به طور متوسط روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران می‌خرید، اکنون خرید آن را به ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است.

به دلیل تحریم‌ها ایران و عدم دسترسی به سیستم پرداخت‌های بین‌بانکی بین‌المللی، شرکت شل برای پرداخت بدهی خود دچار مشکل شده و در حال حاضر مذاکراتی بین شرکت ملی نفت ایران، بانک مرکزی و شل برای وصول این بدهی در حال انجام است.

شرکت ملی نفت ایران، به تازگی امضای قراردادهای بلند مدت سه تا پنج ساله، حذف هرگونه پیش شرط از قراردادهای فروش و پرداخت به موقع منابع مالی حاصل از فروش نفت از مهم‌ترین شروط جدید برای صادرات نفت قرار داده است.

اوایل فروردین ماه نیز، رویترز اعلام کرده بود که در پی تحریم‌های مالی اتحادیه اروپا و آمریکا، پرداخت بدهی یک میلیارد دلاری شرکت نفتی «رویال داچ شل» بابت خرید هشت میلیون بشکه نفت ایران «بسیار مشکل» شده است.

این خبرگزاری همچنین به نقل از یک منبع صنعت نفت نوشته بود شرکت شل، با وجود حساسیت‌های بسیار در این پرداخت‌ها که درگیر تحریم‌ها است، به شدت تلاش می‌کند تا راهی بیابد.

شرکت‌های اروپایی تا آخر ژوئن ۲۰۱۲ فرصت دارند تا قراردادهای نفتی خود را با ایران تمام کنند و از اول ژوئیه اجازه ندارند از ایران نفت وارد کنند یا با این کشور قرارداد نفتی جدید امضا کنند.

اکنون خریداران اروپایی از جمله شرکت فرانسوی توتال خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند و یک مقام رسمی یک شرکت بزرگ نفتی اروپایی گفته است که «روز به روز خرید خود را از ایران کاهش می‌دهیم.»

با وجود این اخبار، وزیر نفت روز پنج‌شنبه در حاشیه سفر به مازندران از ایران به عنوان صادرکننده شایسته فرآورده‌های نفتی در جهان یاد کرده و از ادامه صادرات نفت ایران به برخی کشورهای اروپایی طی امسال خبر داده است.

رستم قاسمی گفته است میزان درآمدهای نفتی ایران در سال گذشته قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌توان آن را به طور دقیق محاسبه کرد.

ایران ۲۰ درصد از نفت خود را به کشورهای اتحادیه اروپا می‌فروشد که در بین آن‌ها، یونان، اسپانیا و ایتالیا خریداران اصلی محسوب می‌شوند.

وزارت نفت ایران اواخر بهمن ماه اعلام کرد که صادرات نفت را به شرکت‌های نفتی انگلیسی و فرانسوی متوقف کرده است.

همچنین مدیرعامل شرکت ملی نفت گفته بود اگر «اقدام‌های خصمانه» برخی کشورهای اروپایی ادامه یابد، صادرات نفت به اسپانیا، یونان، ایتالیا، پرتغال و هلند نیز متوقف خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی