نسخه شماره 2.5.1
فیلم و سینما
صفحه ویژه:
فیلم و سینما

فیلم «زندگی خصوصی» به دستور وزارت ارشاد توقیف شد
بازیگران فیلم «زندگی خصوصی» در کنار کارگردان آن، حسین فرح‌بخش /عکس از سینما خبر
از میان متن

  • علیرضا سجادپور مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی هم می‌گوید قرار نیست حواشی به وجود آمده در اكران نوروزی درباره اکران سایذ فیلم‌ها هم تکرار شود.
مردمک
یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۴:۲۵ | کد خبر: 70052

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شورای صنفی نمایش دستور داد اکران فیلم سینمایی «زندگی خصوصی» ساخته حسین فرحبخش را متوقف کند.

خبرگزاری‌های ایران روز یکشنبه، ۲۰ فروردین گزارش دادند که نمایش این فیلم به دستور وزارت ارشاد از ۱۹ فرودین ماه در سینماهای ایران متوقف شده است.

در این ارتباط حبیب كاوش، سخنگوی شورای صنفی نمایش گفته است که این شورا در نهایت تسلیم فشارهایی شد که نسبت به جدول نوروزی بعضی از فیلم‌ها وجود داشت.

حبیب كاوش تصریح کرد که جو سنگینی در برابر اکران دو فیلم «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» ایجاد شد که در نهایت از روی اجبار تصمیم گرفته شد نمایش «زندگی خصوصی» متوقف شود و از روز چهارشنبه، ۲۳ فرودین فیلم «نارنجی‌پوش» جایگزین این فیلم در گروه «قدس» ‌شود.

سخنگوی شورای صنفی نمایش همچنین از احتمال پایان زودهنگام نمایش فیلم «گشت ارشاد» خبر داد و گفت شورای صنفی نمایش به دنبال جایگزین برای این فیلم است.

به گفته او هیچ فیلمی حاضر نمی‌شود بدون برنامه‌ریزی مهلت اكران خود را بسوزاند.

در پی اعتراض در نماز جمعه تهران، اکران دو فیلم «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» از ششم فروردین ماه در برخی سینما‌ها متوقف شد.

واکنش‌ها نسبت به این فیلم‌ها از ۲۷ اسفند و همزمان با مهلت ۴۸ ساعته انصار حزب‌الله به وزارت ارشاد آغاز شد.

انصار حزب‌الله تهدید کرده بود در غیر این صورت، «کار را یکسره خواهد کرد. این گروه در آخرین جمعه اسفند هم تظاهرات اعتراض‌آمیزی در این ارتباط در خیابان انقلاب تهران برگزار کرد.

احمد خاتمی، خطیب تهران هم از تریبون نماز جمعه این دو فیلم را «مستهجن» خواند و از وزارت ارشاد به خاطر نمایش آن‌ها انتقاد کرده بود.

موضوعی که ۱۶ فروردین واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به دنبال داشت. او گفت درباره دو فیلم «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» اغراق و پیشداوری شده است.

ادامه انتقادات اصولگرایان منتقد دولت به اکران این فیلم‌ها باعث شد که امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بگوید: در صدور مجوز اكران باید دقت بیشتری شود تا حساسیت‌ها كمتر باشد.

محمدحسینی با دفاع از کارنامه مجموعه تحت مدیریتش تاکید کرد که تعداد قابل توجهی از فیلم‌هایی كه در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد قابل قبول هستند.

او این فیلم‌ها را محصول بخش خصوصی خواند و در عین حال گفت که قرار نیست هر چه در جشنواره ارائه شد عینا به سالن سینما بیاید و اگر لازم است مضامین بعضی از فیلم‌هایی که در جشنواره مورد نقد بودند، اصلاح شود.

علیرضا سجادپور، مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی هم می‌گوید قرار نیست حواشی به وجود آمده در اكران نوروزی درباره اکران سایر فیلم‌ها هم تکرار شود.

او بخشی از ماجراهای ایجاد شده را به دلیل قرار داشتن در تعطیلات نوروزی و عدم دسترسی به لابراتورها و افراد مختلف اعلام کرد.

این مقام در همین حال دلیل متوقف شدن اکران فیلم‌های «خصوصی» و «گشت ارشاد» را اتمام زمان نمایش آنها اعلام کرد.

پیش از این، توقف اکران این دو فیلم در برخی شهرها و سینماها با اعتراض شدید سازندگان آن‌ها و همچنین دست‌اندرکاران سینما مواجه شد.

مجمع فیلمسازان ایران، اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران، انجمن سینماداران ایران و کانون پخش‌کنندگان فیلم ایران در بیانیه‌هایی نسبت به توقف اکران این دو فیلم اعتراض کردند.

سعید سهیلی کارگردان «خصوصی»در بیانیه‌ای درباره توقف اکران فیلمش خطاب به «ملت ایران» نوشت که آغاز سال ۹۱، برای سینمای ایران با سوگ و عزا همراه بود. چرا که به گفته او «فیلمی را که در معتبرترین جشنواره سینمایی کشور، کاندیدای دریافت چهار سیمرغ بلورین شده بود امروز مانند گوسفندی بی‌صاحب ذبح کردند».

کارگردان فیلم «گشت ارشاد» هم گفت که در نظر دارد‌ در واکنش به توقف اکران فیلمش ‌تمامی کپی‌های فیلم ‌گشت ارشاد‌ و پول‌هایی را که از این راه کسب شده، مقابل وزارت ارشاد به آتش بکشد، ‌تا شاید این آتش، به «خونخواهی» فیلم‌های دیگری به پاخیزد که در آینده ممکن است به این سرنوشت دچار شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی