نسخه شماره 2.5.1

مداحان صاحب «گواهینامه، مدرک دانشگاهی و رادیو» می‌شوند
عکس از cgtasnim
از میان متن

  • «ادبیات عرب»، «تاریخ صدر اسلام»، «قرآن و حدیث» و «ردیف‌های موسیقی آواز ایرانی» درس‌هایی است که برای تاسیس این رشته دانشگاهی پیشنهاد شده است.
موضوع مرتبط

مردمک
شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۷:۲۳ | کد خبر: 70176

عضو هیئت مدیره و هیئت امنای خانه مداحان کشور از صدور گواهینامه برای مداحان خبر داد و گفت افرادی که با گذراند کلاس‌های آموزشی گواهینامه دریافت می‌کنند امکان راهیابی به دانشگاه دارند و همچنین قرار است شبکه رادیویی مخصوص این گروه هم تاسیس شود.

حسن غفوری‌فرد نماینده تهران در مجلس روز شنبه، ۲۶ فرودین‌ماه به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که این تصمیمات بعد از آن گرفته شد که آزمون تعیین سطح مداحان تهران و کرج روز جمعه و با استقبال «بسیار خوب» برگزار شد.

آقای غفوری‌فرد درمورد چگونگی برگزاری این آزمون توضیح داد: با وجود آنکه خانه مداحان حدود ۱۰۰ عضو دارد اما در این آزمون بیش از ۶۰۰ نفر شرکت کردند و قرار است این آزمون در سراسر ایران هم برگزار شود.

برای مداحان شرکت کننده در این آزمون ۴۰ سوال در ارتباط با احکام، تاریخ، محل قتل امامان شیعه، شعر و ادب و ادبیات در نظر گرفته شده بود که باید در زمانی ۱۵۰ دقیقه‌ای به صورت تشریحی به آن پاسخ گفته می‌شد.

قرار است مداحان بر اساس نتایج این آزمون طبقه‌بندی شوند و افرادی که قادر به کسب نمره بالاتر شده‌اند برای آموزش به مداحان دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

عضو هیئت مدیره و هیئت امنای خانه مداحان کشور همچنین می‌گوید به دلیل آنکه پاسخ سوالات آزمون برگزار شده در تهران و کرج تشریحی بوده به حداقل سه هفته زمان برای تصحیح نیاز است.

او در عین حال تاکید کرده است که هدف مجریان طرح، قبول شدن یا نشدن مداحان در آزمون نیست و قرار است در این پروسه با نظم بخشیدن به فعالیت‌های این قشر برای علمی‌تر شدن این کار آنها آموزش‌های دایمی در نظر گرفت شود.

راه‌اندازی رشته دانشگاهی و شبکه رادیویی هم از دیگر خبرها در این ارتباط بود که از سوی آقای غفوری فرد اعلام شد.

به این ترتیب که وزارت علوم در قالب دانشگاه علمی کاربردی دوره‌هایی در حد کاردانی و بعد از آن کار‌شناسی برای مداحان در نظر بگیرد. قرار است که مدرک اخذ شده در این دانشگاه برای استخدام مداحان در دستگاه‌های دولتی هم موثر باشد.

در شبکه رادیویی وعده داده شده مخصوص مداحان هم قرار است به تواشیح، شعر و ادب پرداخته شود.

دو روز پیش محسن طاهری، مدیرعامل «خانه مداحان اهل بيت رسول‌الله» تهران به روزنامه اعتماد گفت که با محمد حسینی، وزیر ارشاد و فرهاد دانشجو، وزیر علوم درباره تدریس رشته مداحی در دانشگاه‌ها رایزنی کرده و آنها از این موضوع استقبال کرده‌اند.

او در عین حال گفت که هنوز با دانشگاه خاصی برای این موضوع مذاکره نشده است. اما دانشگاه‌های جامع علمی و كاربردی و دانشگاه امام صادق برای این کار مد نظر است كه هر كدام موافقت كردند، رشته را در آنجا برگزار می‌كنیم.

«ادبیات عرب»، «تاریخ صدر اسلام»، «قرآن و حدیث» و «ردیف‌های موسیقی آواز ایرانی» درس‌هایی است که برای تاسیس این رشته دانشگاهی پیشنهاد شده است.

پیش از این و در آذر ماه گذشته هم نایب رئیس خانه مداحان تهران از راه‌اندازی دانشکده «علوم و فنون مداحی» در آینده نزدیک خبر داده بود.

حسن آهی همچنین گفته بود که در ایام ماه محرم ۲۰ مداح به کشورهای خارجی اعزام شده‌اند.

او دلیل این کار را «ایجاد وحدت میان شیعه و سنی و برقراری ارتباط بیشتر با مداحان در خارج از کشور » اعلام کرد. خانه مداحان تهران که در سال ۸۸ تشکیل شده ۷۰۰ عضو مداح دارد.

چهارم آذر هم یک عضو هیئت مدیره کانون شاعران و مداحان قم خبر داد که مداحان قم بعد از گذراندن دوره‌هایی که با همکاری جامعه المصطفی برگزار می‌شود مدرک تحصیلی لیسانس می‌گیرند.

عباس حیدرزاده دلیل این تصمیم را رسیدن به «اهداف و رسالت» مداحی عنوان کرد و گفت  اگر سواد مداح و شاعر پایین باشد تحقق این هدف ممکن نیست.

بر اساس اعلام اداره هیئت مذهبی و مداحان سازمان تبلیغات اسلامی تاکنون ۴۸ هزار و ۶۴ مداح در ایران شناسایی شده‌اند که پنج هزار و ۵۹۵ نفر در تهران فعال هستند.

سازمان تبلیغات اسلامی همچنین در این زمینه به ۵۱ آموزشگاه مداحی به صورت خصوصی مجوز فعالیت داده است که ۴۸ آموزشگاه در شهرستان‌ها فعالیت دارند. در این میان، یزد به تنهایی با ۲۱ آموزشگاه در صدر است و  چهار آموزشگاه هم در تهران مشغول به کار هستند.

شیعیان همزمان با فرا رسیدن ایام درگذشت امامان خود به برگزاری مجالس عزاداری می‌پردازند که در آن فردی به عنوان مداح به ذکر مصایب و ظلم‌های رفته بر امامان در قالب شعر و نثر می‌پردازد.

مداحان همچنین برای برگزاری ولادت امامان و مراسم عزاداری افراد مختلف جامعه هم در مجالس حاضر شده و مبالغی دریافت می‌کنند.

همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی این مجالس فراگیر‌تر شده است. در سال‌های اخیر علمای مذهبی نسبت به استفاده از اشعار سطحی و ترویج عقاید خرافی از طرف بعضی از مداحان هشدار داده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی