نسخه شماره 2.5.1

«تور گردشگری ایران برای بازدید از جزایر سه‌گانه»
مناقشه جزایر سه‌گانه میان ایران و امارات ار سال ۱۳۵۴ آغاز شد /googleMaps
از میان متن

  • کشورهای عربی حوزه خلیج فارس قصد دارند روز چهارشنبه درباره اختلاف ایران و امارات بر سر جزیره ابوموسی که پس از سفر رئیس‌جمهوری ایران به آن مناقشه‌برانگیز شد، جلسه اضطراری برگزار کنند.
مردمک
یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۴ | کد خبر: 70204

یک شرکت توریستی ایران چند روز پس از بالا گرفتن مناقشه بین این کشور و امارات بر سر مالکیت جزایر سه‌گانه اعلام کرد که تور بازدید از این جزایر را راه می‌اندازد.

مدیرعامل شرکت هتل‌های پارس روز یکشنبه، ۲۷ فروردین‌ماه به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا گفت که جزایر تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی متعلق به ایران است و به همین دلیل قرار است برای گردشگران جزیره کیش، تور بازدبد از این سه جزیره راه‌اندازی شود.

کیش، یکی از جزایر گردشگرپذیر ایران در خلیج فارس است که منطقه آزاد اقتصادی نیز اعلام شده و به همین دلیل افرادی زیادی به این جزیره رفت و آمد می‌کنند.

تنب کوچک، تنب بزرگ و اوبوموسی جمعیت محدودی دارند که بومیان جزیره و گروهی از نظامیان ایران در آن‌جا سکونت دارند. اما این سه جزیره از نظر تسلط بر آب‌های خلیج فارس، اهمیت استراتژیک دارند.

جمشید حمزه‌زاده تاکید کرد که برای برقراری تورهای بازدیدی به این جزایر، این شرکت سه کشتی‌ کروز را خریده که هر کدام ظرفیت حمل ۱۷۲ مسافر را دارند. تاکنون دو کشتی خریداری شده به شرکت هتل‌های پارس تحویل داده شده است.

این اقدام احتمالاً اولین نمونه از دور جدید تلاش‌های ایران برای حفظ جزایر سه‌گانه است.

هفته گذشته در پی سفر محمود احمدی‌نژاد به جزیره ابوموسی که مالکیت آن میان ایران و امارات متحده عربی مورد مناقشه است، وزیر خارجه امارات از این سفر انتقاد کرد و آن را «نقض آشکار حاکمیت» این کشور بر قلمرو خود دانست.

امارات همچنین در اعتراض به حضور آقای احمدی‌نژاد در ابوموسی، سفیرش را از تهران فراخواند و بازی فوتبال دوستانه دو کشور را لغو کرد.

قرار بود بازی دوستانه میان تیم‌های فوتبال امارات متحده عربی و ایران روز ۲۹ فروردین در استادیوم ورزشی فجیریه برگزار شود.

اعتراض دولت امارات به سفر رئیس‌جمهوری ایران به جزیره ابوموسی که دو کشور بر سر مالکیت آن اختلاف دارند، با واکنش‌های تند مقامات ایرانی مواجه شد.

حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به اعتراض امارات متحده عربی به سفر  آقای احمدی‌نژاد به جزیره ابوموسی، این سفر را «یک موضوع داخلی ایران در چارچوب سفرهای استانی رئیس‌جمهور» اعلام کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز که پیش از این در این زمینه اظهارنظر کرده بود، امروز از اماراتی‌ها خواست از ایران عذرخواهی کنند و به گفته او «به مسیری که اسرائیلی‌ها حرکت می‌کنند کشیده نشوند.»

محسن رضایی همچنین گفت: بهتر است دولت امارات رابطه‌ای صادقانه و دوستانه با ایران داشته باشد و اشتباه خود را در همراهی با صدام حسین یکبار دیگر تکرار نکنند.

در همین راستا کشورهای عربی حوزه خلیج فارس قصد دارند روز چهارشنبه درباره اختلاف ایران و امارات بر سر جزیره ابوموسی که پس از سفر رئیس‌جمهوری ایران به آن مناقشه‌برانگیز شد، جلسه اضطراری برگزار کنند.

خبرگزاری رویترز دیروز، شنبه به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که نشست چهارشنبه وزرای امورخارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض برگزار می‌شود. این نشست به درخواست امارات برگزار خواهد شد.‌

مناقشه میان ایران و امارات بر سر مالکیت جزایر سه‌گانه از سال ۱۳۵۴ با خروج نیروهای انگلیسی از این جزایر و ورود نیروهای نظامی ایران به این سه جزیره بر اساس توافق‌های صورت گرفته میان دو کشور آغاز شد.

در اوایل دهه هفتاد میلادی چند روز پیش از استقلال امارات از بریتانیا، بر اساس توافقنامه‌ای تنب بزرگ و تنب کوچک به ایران بازپس داده شد و در مورد جزیره ابوموسى مقرر شد که «حاکمیت مشترک ایرانى- شارجه‌اى» برای آن در نظر گرفته شود.

اما به گفته دولت امارات این توافق در آن دوره به زور به آن‌ها تحمیل شده و از نظر حقوق بین‌الملل معتبر نیست و ایران نیز با مستندات تاریخی، سه جزیره را جزو خاک خود می‌داند و می‌گوید هنگام توافق با بریتانیا، دولت مستقلی در خلیج فارس جز ایران وجود نداشته است.

ایران می‌گوید که مالکیتش بر این سه جزیره قابل مذاکره نیست و تنها سوءتفاهمی جزئی درمورد ابوموسی وجود دارد که با گفت‌وگو قابل حل است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی