نسخه شماره 2.5.1

باراک: مذاکرات هسته‌ای، حمله نظامی به ایران را منتفی نمی‌کند
ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل /AP Photo/Luis M. Alvarez
از میان متن

  • ایهود باراک گفته که ایران به زودی با انتقال تاسیسات هسته‌ا‌ی‌ خود به مخفیگاه‌های زیرزمینی می‌تواند نسبت به حمله اسرائیل در «منطقه امن» قرار گیرد. او گفت این مساله باعث افزایش نگرانی جهانی شده و به این دلیل زمان حمله به ایران نزدیک است
مردمک
سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۲ | کد خبر: 70257

وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید که گزینه حمله نظامی این کشور به ایران، حتی زمانی که مذاکرات هسته‌ای در جریان است، همچنان روی میز قرار دارد.

ایهو باراک روز سه‌شنبه، ۲۹ فروردین در مصاحبه با رادیوی ارتش اسرائیل در پاسخ به این سوال که مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی می‌تواند ایران را وادار به توقف غنی‌سازی اورانیوم کند، گفت: به نظر نمی‌رسد که چنین اتفاقی قرار است بیفتد، نه حالا، بعد از مذاکرات استانبول... نه بعد از بغداد (محل برگزاری دور دوم مذاکرات هسته‌ای).

قرار است آقای باراک پنج‌شنبه این هفته با لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا دیدار کند. رسانه‌های اسرائیلی احتمال می‌دهند که اسرائیل به متحد اصلی‌ خود قول داده تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد، به ایران حمله نکند.

وزیر دفاع اسرائیل در پاسخ به این موضوع که اسرائیل در ارتباط با حمله به ایران به آمریکا قول داده، گفت: ما ملزم به هیچ چیزی نیستیم. چنین قولی در کار نیست، نبوده، نباید باشد و نمی‌تواند باشد.

ایهود باراک گفته که ایران به زودی با انتقال تاسیسات هسته‌ا‌ی‌ خود به مخفیگاه‌های زیرزمینی می‌تواند نسبت به حمله اسرائیل در «منطقه امن» قرار گیرد. او این مساله را موجب افزایش نگرانی جامعه جهانی دانسته و تاکید کرده که به این دلیل زمان حمله به ایران نزدیک است.

وزیر دفاع اسرائیل در این مصاحبه بار دیگر تکرار کرد که اسرائیل نگران است مذاکرات بین ایران و کشورهای ۱+۵ باعث تلف شدن آن‌چه شود که او آن را «وفت گرانبها» می‌خواند.

مذاکرات اتمی ۱+۵ و ایران روز شنبه پس از پانزده ماه توقف گفت‌وگو بار دیگر از سر گرفته شد؛ مذاکراتی که ایران آن را «موفق» دانست و کاخ سفید از آن به عنوان «گامی مثبت» یاد کرد.

طرفین مذاکره در پایان این مذاکرات در استانبول همچنین توافق کردند که دور دوم گفت‌و‌گو‌های خود را سوم خرداد در بغداد ادامه دهند.

در واکنش به این مذاکرات، روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که فاصله پنج هفته‌ای بین نشست استانبول و دور بعدی مذاکرات در بغداد که سوم خردادماه برگزار می شود، «به‌طور رایگان» زمان را برای غنی‌سازی اورانیوم در اختیار ایران می‌گذارد.

باراک اوباما اما پاسخ داد که دولت آمریکا منتظر مشاهده پیشرفت این مذاکرات است، اما زمان در حال گذر است و او به ایران و شرکای مذاکره کننده خود یادآوری می‌کند که قرار نیست این گفت‌وگو‌ها فقط راهی برای خروج از روند راکد کنونی باشد.

کا‌ترین اشتون، رئیس گروه مذاکره‌کننده ۱+۵، مبنای کار مذاکرات را پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی اعلام کرده و از ایران خواسته که به همه تعهدات بین‌المللی خود عمل کند در حالی که باید حق برخورداری از برنامه اتمی غیرنظامی نیز را داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی