نسخه شماره 2.5.1

تلاس سنای آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران
هری رید، سناتور دموکرات سنای آمریکا / Wikimedia Commons
از میان متن

  • وزیر امورخارجه آمریکا دیروز تاکید کرد که این کشور تحریم‌ها و فشارهای دیگر علیه ایران را ادامه خواهد داد تا مشخص شود که ایران چه چیزی را در دور بعد مذاکرات هسته‌ای به میز خواهد آورد.
مردمک
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۲ | کد خبر: 70281

رئیس اکثریت مجلس سنای آمریکا اعلام کرد که کنگره باید تحریم‌های هدفمند نفتی و بانکی جدیدی را علیه ایران اعمال کند تا با حفظ فشار بر تهران، ایران را وادار به توقف برنامه هسته‌ای‌ خود کند.

به گفته هری رید، نماینده دموکرات و رئیس اکثریت سنای آمریکا هر روز که برای ایران بدون احساس فشار بیشتر از سوی غرب می‌گذرد، جهان متضرر و ایران امیدوار شده و نفع می‌برد.

در همین رابطه، سخنگوی هری رید به خبرگزاری رویترز گفت که دستیاران دفتر او روز سه‌شنبه، ۲۹ فروردین با ‌گروه‌های خارج از کنگره برای بحث درباره تحریم‌ها علیه ایران با هم دیدار کردند. در عین حال او این جلسه را «عادی» خواند.

ماه گذشته، آقای رید بر اجرای بدون اتلاف وقت و روند ترمیمی یک بسته تحریمی که کمیته بانکی سنا تعیین کرده بود، پافشاری کرد.

سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه خواهان فرصتی برای تغییر تحریم‌های جدید هستند.

در همین راستا، مایک هرک، سناتور جمهوری‌خواه اعلام کرده که یک بسته ترمیمی دارد که می‌خواهد آن را مطرح کند. این بسته شامل ممنوعیت بیمه‌گذاران برای پوشش حمل و نقل نفت ایران به کشورهایی است که نمی‌توانند به شکلی «معنی‌دار» خرید نفت خود از ایران را متوقف کنند.

مذاکرات هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران در استانبول، قانونگذاران آمریکایی را به فکر وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران واداشته است.

مذاکرات اتمی ۱+۵ و ایران روز شنبه پس از پانزده ماه توقف بار دیگر از سر گرفته شد؛ مذاکراتی که ایران آن را «موفق» دانست و کاخ سفید از آن به عنوان «گامی مثبت» یاد کرد.

در پی این نشست، علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران ۲۸ فروردین گفت که ایران آماده است در دور بعد مذاکرات با قدرت‌های جهانی همه مسایل هسته‌ای را حل کند، با این شرط که غرب لغو تحریم‌ها را آغاز کند.

اما وزیر امورخارجه آمریکا دیروز تاکید کرد که این کشور تحریم‌ها و فشارهای دیگر علیه ایران را ادامه خواهد داد تا مشخص شود که ایران چه چیزی را در دور بعد مذاکرات هسته‌ای به میز خواهد آورد.

علی‌اکبر صالحی اما امروز سخنان دو روز پیش خود را تصحیح و تاکید کرد که منظور از آن سخنان این بوده که «غرب اگر می‌خواهد اعتمادسازی كند بايد اعتمادسازی را در عرصه تحريم آغاز كند.»

پیش از این رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بود اگر مذاکرات اتمی میان غرب و جمهوری اسلامی به شکست بیجامد، تحریم‌های بیشتری در انتظار ایران خواهد بود.

کشورهای غربی می‌گویند که ایران به دنبال ساخت بمب اتمی است. اما ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش صرفاً اهداف صلح‌آمیز دارد.

تاکنون چهار دور تحریم‌های وضع شده توسط شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران اعمال شده است. آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را برای ایران در نظر گرفته‌اند.

دور بعد مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ شامل بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، ایالات متحده و آلمان است که قرار است سوم خردادماه در بغداد برگزار شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی