نسخه شماره 2.5.1

نخست‌وزیر عراق در سفری دو روزه به ایران آمد
استقبال محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری از نوری المالكی، نخست وزير عراق /عکس از ایرنا
از میان متن

  • سفر نخست‌وزیر عراق، یک ماه پیش از برگزاری دور دوم مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در مورد برنامه هسته‌ای در بغداد انجام می‌شود.
مردمک
یکشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۴ | کد خبر: 70366

نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق به همراه یک هیئت سیاسی و اقتصادی روز یکشنبه، سوم اردیبهشت برای سفری دو روزه وارد تهران شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای نوری المالکی قرار است در سفر دو روزه خود با رئیس‌جمهوری ایران، رئیس مجلس و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کند.

او در اولین ساعات ورود خود به ایران با محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران خصوصی دیدار کرد.

خبرگزاری ایرنا نوشته است که سفر نخست‌وزیر عراق به منظور «عزم و اراده تهران و بغداد در زمینه توسعه و تقویت روابط دو كشور و رایزنی درباره تحولات منطقه» انجام شده است.

سفر نخست‌وزیر عراق، یک ماه پیش از برگزاری دور دوم مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در مورد برنامه هسته‌ای در بغداد انجام می‌شود.

۲۵ فروردین ماه، پس از وقفه‌ای ۱۴ ماهه، ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران را در استانبول از سر گرفته شد.

اما ۱۲ روز پیش از برگزاری این نشست، اجلاس «دوستان سوریه» با حضور وزیران امور خارجه بیش از ۷۰ کشور جهان در استانبول برگزار و راه‌های افزایش فشار بر دولت بشار اسد برای اجرای طرح صلح پیشنهادی مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب بررسی شد.

در واکنش به این اقدام، مقام‌های ایرانی برگزاری اجلاس «دوستان سوریه» در استانبول را تبعیت از سیاست آمریکا و اسرائیل برشمردند و بغداد را به عنوان محل احتمالی مذاکرات اتمی پیشنهاد کردند، سفیر ایران توسط وزارت خارجه ترکیه احضار شد.

جمهوری اسلامی همسایه ترکیه و متحد و حامی سوریه در منطقه، پیش‌تر مخالفت خود را با اهدف این کنفرانس اعلام کرده و در این ارتباط به عربستان هم که آمادگی خود را برای تامین پول و اسلحه مخالفان دولت بشار اسد اعلام کرده بود، اخطار داده بود.

اما نخست‌وزیر ترکیه در واکنش به اظهارات انتقادی برخی مقام‎های ایران و بی‌میلی آن‌ها برای برگزاری مذاکرات اتمی در استانبول، گفت که جمهوری اسلامی با عدم صداقت، وجهه بین‌المللی خود را از دست می‌دهد.

کشورهای غربی نیز درباره توقف مذاکرات به ایران هشدار دادند. این مسایل باعث شد که دور اول مذاکرات در همان استانبول برگزار شود. با توافق طرفین مقرر شد که دور دوم مذاکرات سوم خردادماه در بغداد برگزار شود.

اما این فقط ایران نیست که روابطش با ترکیه تیره شده است. روابط عراق و ترکیه نیز این روزها روشن نیست. نوری المالکی، اخیراً ترکیه را دشمن عراق خوانده و ترکیه نیز دولت او را متهم به دامن زدن به اختلافات قومی کرده است.

آقای المالکی رابطه نزدیکی با حکومت ایران دارد و حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال ۹۰ با ۵۰ درصد افزایش به ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی