نسخه شماره 2.5.1

تحریم شرکت‌های ارائه دهنده «فناوری سرکوب» به ایران و سوریه
باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا / AFP
از میان متن

  • شرکت «داتک تلکام»، ارائه دهنده اینترنت در ایران، در این فهرست تحریم قرار گرفته است
مردمک
دوشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۸:۰۶ | کد خبر: 70388

باراک اوباما، رئیسجمهور آمریکا، تحریم‌های تازه‌ و گسترده‌تری را علیه شرکت‌ها و افرادی وضع کرده که به گفته او به دولت‌های ایران و سوریه خدمات اینترنتی برای سرکوب مخالفان و ناراضیان داده‌اند.

آقای اوباما روز دوشنبه ۲۳ آوریل (چهارم اردیبهشت) در واشنگتن گفت: دولت‌های ایران و سوریه و برخی از شرکت‌های مخابراتی که با این دولت‌ها همکاری دارند، از فناوری برای تسهیل نقض فاحش حقوق بشر استفاده کرده‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد که اینترنت باید برای قدرت بخشیدن شهروندان باشد نه این که برای سرکوب آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

باراک اوباما گفت: تهران و دمشق بر ابزارهای رسانه‌ای که به حامیان دموکراسی برای سازماندهی تظاهرات در خاورمیانه کمک می‌کند، نظارت می‌کنند تا از این طریق به گروه‌های مخالف حمله کنند.

شرکت «داتک تلکام»، ارائه دهنده اینترنت در ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، علی مملوک، رئیس اداره امنیت عمومی سوریه که با وزارت اطلاعات ایران همکاری داشته، مؤسسه «سیراتل»، ارائه دهنده خدمات تلفن همراه و اینترنت در سوریه، و شماری از افراد دو کشور در این فهرست جدید تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

به استثنای شرکت داتک تلکام، دیگر شرکت‌ها و نهادهای نام بردشده پیش از این ازسوی آمریکا تحریم شده بودند.

براساس این تحریم‌ها اموال و دارایی افراد و شرکت‌هایی که تجهیزات ماهواره‌ای، کامپیوتری، تلفن همراه و اینترنت در اختیار دولت‌های ایران و سوریه قرار می‌دهند تا مخالفان‌شان را سرکوب کنند، در خاک آمریکا مسدود خواهد شد.

به گفته رئیس‌جمهور آمریکا طبق این تحریم‌های جدید از ورود این افراد به آمریکا جلوگیری خواهد شد.

اینترنت، تلفن همراه و فناوری نقش مهمی در سازماندهی و اطلاع‌رسانی میان گروه‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران داشته و ابزار مهمی در خیزش‌های عربی سال گذشته بود که به سقوط حکومت های سرکوبگر مصر و لیبی منجر شد.

براساس گزارش لس آنجلس تایمز دولت آمریکا اعلام کرد که شرکت «داتک تلکام»، ارائه دهنده اینترنت در ایران، با دولت ایران برای نظارت، ردیابی و هدف قراردادن افرادی همکاری کرده که تلاش کرده‌ بوند به وبسایت‌های فیلتر شده دسترسی پیدا کنند.

طبق این گزارش شرکت داتک تلکام همچنین به حکومت ایران در شناسایی افرادی که از نامه الکترونیکی (ای-میل) استفاده کرده‌اند، کمک کرده و درنظر داشت میلیون‌ها کاربر اینترنت در ایران را ردیابی کند.

علی مملوک، رئیس اداره امنیت عمومی سوریه، نیز با وزارت اطلاعات ایران همکاری داشته تا از طریق این همکاری بتواند نحوه نظارت بر فناوری اینترنت را در اختیار دولت دمشق قرار دهد. به گفته سازمان ملل در اعتراض‌های مردم سوریه علیه بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، بیش از ۹ هزار نفر کشته شده‌اند.

تحریم ایران در آستانه انتخابات آمریکا

طبق گزارش یورونیوز باراک اوباما این تحریم‌ها را در شرایطی اعلام کرده که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحت فشار قرار گرفته «تا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و توقف حکومت دمشق از سرکوب مخالفان اقدام‌های بیشتری انجام دهد».

باراک اوباما که به پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امیدوار است، تاکید کرد که واشنگتن متعهد است ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای بازدارد.

ایران اهداف برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز اعلام کرده و اسرائیل را خطری برای منطقه می‌داند اما آمریکا و اسرائیل، متحد اصلی واشنگتن در خاورمیانه، و گروه‌های یهودی در آمریکا نگران برنامه هسته‌ای ایران هستند.

باراک اوباما که در موزه یادبود هولوکاست (نسل‌کشی یهودیان) در واشنگتن سخنرانی می‌کرد، تأکید کرد: زمانی که آمریکا با حکومتی روبه‌رو است که امنیت جهانی را تهدید، هولوکاست را انکار و اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند، تمام تلاش خود را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای به‌کار خواهد گرفت.

اشاره آقای اوباما به سخنان ضداسرائیلی دولتمردان جمهوری اسلامی است؛ محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، موضوع «نسل‌کشی یهودیان» را «افسانه» خوانده و برخی از رهبران ارشد دینی و نمایندگان مجلس این کشور خواستار محو اسرائیل از روی نقشه جهان شده‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که تحریم‌ها علیه دولت‌های ایران و سوریه تشدید خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی