نسخه شماره 2.5.1

ایران: با دیپلمات متهم به «تعدی جنسی» در برزیل برخورد می‌شود
رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران /عکس از مهر
از میان متن

  • امروز سه نماینده مجلس در ایران خواستار برخورد با این دیپلمات و محاکمه او از سوی قوه قضاییه شدند
مردمک
سه‌شنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۳ | کد خبر: 70409

سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد دیپلمات متهم به «تعدی جنسی» در برزیل برای برخورد انضباطی به تهران فراخوانده شده و پرونده‌اش در این وزارتخانه در حال بررسی است.

رامین مهمانپرست با «کارشناس» خواندن فرد متهم شده به تعدی جنسی در برزیل روز سه‌شنبه، پنجم اردیبهشت گفت: از نظر ایران اصل حضور افرادی از سفارت ایران در استخرهای مختلط تخلف انضباطی محسوب می‌شود.

آقای مهمانپرست تصریح کرد به فاصله کمی بعد از انتشار خبر، این «کارشناس سفارت» به تهران فراخوانده شد و در حال حاضر هم پرونده‌اش بر اساس قوانین وزارت امور خارجه در دست بررسی است.

خبرگزاری‌های برزیل هفته گذشته گزارش دادند که یک دیپلمات ایران در استخری در برزیلیا، پایتخت این کشور به اتهام اینکه چند دختر نوجوان ۹ تا ۱۵ ساله را «لمس کرده» توسط پلیس بازداشت شده است.

این فرد به دلیل مصونیت قضایی دیپلماتیک آزاد شده و سفارت ایران در برزیل طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد آنچه رخ داده، «حاصل سوء تفاهم ناشی از تفاوت در رفتارهای فرهنگی» بوده است.

این در حالی بود که وزیر خارجه برزیل آن را بسیار نگران‌کننده و اتهامی جدی شمرده است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی پیش از این اتهام را «ادعاهای برخی رسانه‌های خارجی علیه ایران» نامیده و آن را رد کرده بود.

رامین مهمانپرست در نخستین واکنش به این خبر گفته بود که بررسی‌ها نشان می‌دهد مطالب منتشر شده توسط این‌گونه رسانه‌ها، خلاف واقع و فاقد صحت است و این‌گونه اتهام‌ها مغایر با سوابق این عضو سفارت ایران در برزیل است.

روزنامه‌نگاران برزیلی نام این دیپلمات را حکمت‌الله قربانی عنوان کرده و گفته‌اند ۵۰ سال سن دارد و مشاور حقوقی در سفارت ایران در برزیل است.

گفته شده است پس از رفتار این دیپلمات ایرانی، والدین تعدادی از کودکان و حاضران در محل این استخر به منظور ضرب و شتم او به سویش حمله کردند اما ماموران پلیس حاضر در محل، مانع از اقدام آنان شدند.

به گفته پدر یکی از این دختران که مورد آزار دیپلمات ایران قرار گرفته، در روز حادثه والدین دختران به قدری خشمگین بودند که اگر نیروهای امنیتی باشگاه دخالت نمی‌کردند، او کشته می‌شد.

«قوه قضاییه دیپلمات خاطی را محاکمه کند»

در همین رابطه امروز سه‌شنبه، سه نماینده مجلس در ایران خواستار برخورد با این دیپلمات و محاکمه او از سوی قوه قضاییه شدند.

مصطفی کواکبیان، نماینده سمنان، علی اکبر اولیا و جلال یحیی‌زاده نمایندگان یزد و تفت و میبد در تذکری به علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران از او خواستند که دیپلمات متهم شده را به قوه قضاییه معرفی کند.

این نمایندگان همچنین درخواست کردند که وزارت امور خارجه از خانواده‌های برزیلی که در این ارتباط شکایت‌ کرده‌اند و همچنین افکار عمومی عذرخواهی کند.

براساس قوانین کیفری برزیل، سوء رفتار جنسی از نوجوانان زیر سن قانونی جرم محسوب می‌شود و برای آن مجازات هشت تا پانزده سال زندان پیش‌بینی شده است.

وزارت امور خارجه برزیل رفتار دیپلمات ایرانی در استخر را بسیار نگران‌کننده دانسته و اعلام کرده است که مقام‌های دولتی در حال بررسی این موضوع هستند.

آنتونیو پاتریوتا وزیر امور خارجه برزیل هم پنج روز پیش گفت اتهام آزار جنسی بسیار جدی است و برزیل پیش از تصمیم‌گیری و عمل به آن در واکنش به این رویداد، از سفارت ایران خواهد خواست تا موضوع را کاملا روشن کند.

روابط ایران و برزیل در سال‌های اخیر نزدیک شده است. ایناسیو لولا دو سیلوا، رئیس جمهوری سابق برزیل، در نقش میانجی و واسطه بین کشورهای توسعه نیافته و پیشرفته، روابط نزدیکی را با دولت جمهوری اسلامی برقرار کرد و در سال ۲۰۱۰ همراه با نخست وزیر ترکیه برای حل بحران هسته‌ای ایران تلاش کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی