نسخه شماره 2.5.1

نیویورک‌تایمز: تاسیس سرویس جدید اطلاعاتی پنتاگون برای ایران
ساختمان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون /Wikimedia Commons
از میان متن

  • خبر تاسیس سازمان جاسوسی جدید یک هفته پس از زمانی اعلام می‌شود که وزارت دفاع، ژنرال مایکل فلین را که قبلاً با ستاد مخفی مشترک عملیات ویژه کار می‌کرد، به سمت رئیس واحد اطلاعاتی این وزارتخانه منصوب کرد.
مردمک
سه‌شنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۱ | کد خبر: 70410

به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون قصد دارد مرکز جاسوسی جدیدی ایجاد کند که روی ایران و چین متمرکز خواهد بود.

روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه، چهارم اردیبهشت(۲۳ آوریل) گزارش داد که آمریکا در چرخش از مناطق جنگی افغانستان و عراق، به فکر ایجاد این مرکز جدید افتاده است.

این روزنامه نوشته است: سرویس جاسوسی جدید که حالتی مخفیانه دارد از ماموران، مقامات امنیتی و سرمایه موجود استفاد خواهد کرد و برای مقابله با تهدیدهای تازه با سی‌آی‌ای همکاری نزدیک خواهد داشت.

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام ارشد وزارت دفاع نوشته که این سازمان، حوزه پوششی آمریکا را گسترده‌تر خواهد کرد.

ماموران سازمان اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا تاکنون خارج از مناطق جنگی مرسوم به جمع‌‌آوری اطلاعات مشغول‌ بوده‌اند و این سازمان همکاری بین سی‌آی‌ای و نظامیان آمریکا را مستحکم می‌کند.

مقام ارشد وزارت دفاع به نیویرک تایمز گفته که قرار است در سال‌های پیش رو چند صد نفر دیگر به چندصد پرسنلی که سازمان جاسوسی جدید در آغاز به کار دارد، اضافه شود. این اتفاق با جابه‌جایی پرسنل و بودجه از ماموریت‌های موجود رخ خواهد داد.

مقامات وزارت دفاع به درخواست خبرگزاری فرانسه برای ارائه اطلاعات بیشتر پاسخ ندادند.

خبر تاسیس سازمان جاسوسی جدید یک هفته پس از زمانی اعلام می‌شود که وزارت دفاع، ژنرال مایکل فلین را که قبلاً با ستاد مخفی مشترک عملیات ویژه کار می‌کرد، به سمت رئیس واحد اطلاعاتی این وزارتخانه منصوب کرد.

ستاد فرماندهی عملیات ویژه در سال‌های اخیر پشت کشتار عده زیادی از مظنونان شورشی در عراق و افغانستان بوده که در نهایت به کشتن اسامه بن لادن در یک سال پیش انجامید.

سازمان جدید اطلاعاتی وزارت دفاع در حالی تاسیس خواهد شد که ایران چندین بار از دستگیری جاسوس‌های آمریکا خبر داده است.

در همین رابطه، وزارت اطلاعات ایران اردیبهشت ماه سال گذشته با صدور اطلاعیه‌ای از دستگیری ۳۰ «جاسوس آمریکا» و متلاشی کردن یک «شبکه پیچیده جاسوسی و خرابکاری» وابسته به سازمان اطلاعاتی آمریکا، سی‌.آی‌.ای خبر داد.

این وزارتخانه آذرماه ۹۰ هم اعلام کرد که یک «جاسوس ایرانی‌تبار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که قصد نفود در تشکیلات این وزارتخانه را داشته» بازداشت کرده است.

خبر بازداشت این «جاسوس» پس از آن منتشر شد که یک شبکه خبری آمریکا آبان‌ماه همان سال از بازداشت بیش از دوازده جاسوس که در ایران و لبنان برای سازمان اطلاعاتی آمریکا، «سی.آی.ای»، کار می‌کرده‌اند خبر داد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی