نسخه شماره 2.5.1

هشدار نماینده مجلس نسبت به فاجعه احتمالی آتشفشان دماوند
قله دماوند / عکس از خبرگزاری مهر
از میان متن

  • مرتضی تمدن استاندار تهران در واکنش به احتمال آتشفشان دماوند خطاب به مردم تهران اعلام کرده است که اگر اقدامات و برنامه‌ریزی‌های استانداری تهران درست باشد وقتی دماوند آتش‌فشانی کرد مردم می ‌توانند با لذت بروند و عکس بگیرند و از چیزی هراس نداشته باشند
مردمک
سه‌شنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۷ | کد خبر: 70414

نایب رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس نسبت به پیامدهای احتمال فعال شدن آتشفشان کوه دماوند هشدار داده و برخورد برخی مسئولان با این پدیده احتمالی را «سطحی نگری» دانسته است.

براساس گزارش خبرگزاری خانه ملت انوشیروان محسنی بندپی در توضیح پیامدهای احتمال فعال شدن دوباره آتشفشان در کوه دماوند گفته است که بروز این اتفاق «به‌طور حتم» موجب افزایش چشمگیر آلودگی تهران و پرتاب مواد مذاب و سنگ‌های کوه خوهد شد.

به گفته این نماینده مجلس ایجاد تشعشعات رادیواکتیو در سطح شهر تهران و شیوع بیماری‌‎های صعب‌العلاج برای چند نسل آینده تهران، یکی دیگر از پیامدهای آتشفشان دماوند است.

آقای محسنی بندپی تاکید کرده است که شهرداری و استانداری باید موضوع فعالیت آتشفشان دماوند را جدی گیرند و با برنامه‌ریزی آثار سوء این گونه اتفاقات را به کم‌ترین میزان برسانند.

آخرین احتمالات درباره فعال شدن آتشفشان دماوند درنتیجه احتمال وقوع زلزله در تهران مطرح شده است؛ قرار گرفتن استان تهران روی دو گسل زمین موجب شده که به گفته کارشناسان همواره زلزله‌ای در کمین این منطقه باشد. موضوعی که نگرانی ساکنان و مقامات ر به دنبال داشته است.

مرتضی تمدن، استاندار تهران، در واکنش به احتمال آتشفشان دماوند خطاب به مردم تهران اعلام کرده است که اگر اقدامات و برنامه‌ریزی‌های استانداری تهران درست باشد وقتی دماوند آتش‌فشانی کرد مردم می ‌توانند با لذت بروند و عکس بگیرند و از چیزی هراس نداشته باشند.

به گفته استاندار تهران پیش از عید نوروز جلسه‌ای در سازمان زمین‌شناسی کشور تشکیل و آخرین فعالیت‌های دماوند ارزیابی شد. نتایج این جلسه اعلام نشده است.

مرتضی تمدن درعین حال گفته است که براساس مشاهدات دماوند همچنان زنده است و ممکن است با وقوع یک زلزله فعال شود اما این موضوع موجب نگرانی نیست.

دماوند کوهی در شمال ایران است که به عنوان بلندترین کوه این کشور و بلندترین آتش‌فشان خاورمیانه شناخته می‌شود. این کوه در قسمت مرکزی رشته کوه البرز در جنوب دریای خزر قرار دارد.

دماوند یک آتش‌فشان خفته است که امکان فعال شدن مجدد آن وجود دارد. در سال ۱۳۸۶، دود و بخارهایی از قله دماوند خارج شد که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعال شدن این آتشفشان پنداشتند.

بر اساس مطالعات کارشناسی، زمین‌لرزه‌ها می‌توانند با به لرزه در آوردن «ماگما» منجر به انفجار آتش‌فشان شوند. ماگما، سنگ‌های گداخته در زیر رویه زمین هستند که درپی انفجار به‌صورت گدازه روی سطح زمین جاری می‌شوند.

دلاور نجفی، زمین‌شناس و معاون سابق سازمان محیط‌زیست ایران، در مورد احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند به خبرگزاری مهر گفته است که کوه دماوند «دو مشخصه فعالیت آتش‌فشان، خروج گاز و چشمه‌های آب گرم را دارد.»

در واکنش به تحرکات آتش‌فشان دماوند رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، گفته است که در جریان حادثه آتش‌فشان اندونزی این سازمان یک گروه سه نفره را برای کسب تجربه به آن کشور اعزام کرد.

محمود مظفر درعین حال تأکید کرده که هلال احمر تجهیزات لازم و لباس ویژه برای مقابله با آتشفشان را ندارد و تنها انبارهای نزدیک دماوند را برای چنین حادثه‌ای آماده کرده است.

این در شرایطی است که مدیریت بحران استان تهران اعلام کرده که زلزله ربطی به آتش‌فشان ندارد و آن را فعال نمی‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

به مطالب زیر هم سر بزنید:

آگهی