نسخه شماره 2.5.1

«اطلاعات محرمانه صنعت نفت در پی حمله سایبری اخیر لو نرفت»
وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران/عکس از پایگاه شرکت ملی گاز
از میان متن

  • هنوز مشخص نشده است که حمله صورت گرفته از داخل ایران بوده یا از خارج کشور مدیریت شده است.
مردمک
چهارشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۰۹:۵۴ | کد خبر: 70418

معاون وزیر نفت در امور مهندسی می‌گوید در جریان حمله سایبری به شبکه مخابراتی و اینترنتی وزارتخانه نفت ضمن آنکه خسارت وارد شده ناچیز بود هیچ اطلاعات محرمانه و طبقه‌بندی شده‌ای لو نرفت و کارهای این وزارتخانه بدون مشکل در حال انجام است.

حمدالله محمدنژاد روز چهارشنبه، ششم اردیبهشت در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر دستیابی مهاجمان به اطلاعات مشتریان خارجی نفت ایران را رد کرد و آن را ادعا دانست.

او گفت که تعدادی از سرورهای اصلی شرکت ملی نفت ایران از طرف یک «بد افزار» هدف حمله قرار گرفتند.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی و ساخت داخل تاکید کرد که با گذشت سه روز از این حمله اینترنتی کارشناسان فناوری و اطلاعات وزارتخانه نفت توانسته‌اند جلوی گسترش این حمله را بگیرند و آن را کنترل کنند.

آقای محمد‌نژاد توضیح داد از آنجایی که ساختار وزات نفت از نظر امنیتی در سطح مطلوبی قرار دارد امکان دستیابی به داده‌ها و اطلاعات وزارت نفت در این حملات ممکن نیست.

به گفته این مقام وزارت نفت در حال حاضر فعالیت‌های وزارت نفت در حال انجام است و وقفه‌ای در آن به‌وجود نیامده است. 

هنوز مشخص نشده است که حمله صورت گرفته از داخل ایران بوده یا از خارج کشور مدیریت شده است.

در عین حال خبرگزاری مهر روز گذشته پنجم اردیبهشت ماه خبر داد با گذشت دو روز از حمله اینترنتی به سامانه اصلی اینترنتی، اینترانتی و مخابراتی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، هنوز شبکه اینترنتی و اینترانی در ساختمان‌های اصلی و ستادی وزارت نفت، شرکت ملی نفت و برخی از مناطق عملیاتی قطع است.

بر این اساس اعلام شد ستاد ویژه مقابله با بحران سایبری با حضور وزیر نفت، اعضای شورای ستاد پدافند غیر عامل، حراست و مدیران فناوری و اطلاعات صنعت نفت، ستاد ویژه مقابله با بحران سایبری در وزارت نفت برگزار شد.

هنوز خبری از نتایج این نشست که قرار بود به وضعیت خسارات‌های وارد شده هم پرداخت شود اعلام نشده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در خبرگزاری‌های ایران سامانه‌های اصلی اینترنتی، اینترانتی و مخابراتی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران،سوم اردیبهشت با حملات سایبری مواجه شد.

یک روز بعد رئیس پدافند غیر عامل وزارت نفت اعلام کرد با توجه به افزایش حملات سایبری به سامانه مخابرات و اینترنت از دوشنبه شب، برای مقابله با این حملات در این وزارتخانه ستاد بحران تشکیل شده است.

گفته شد که وزارت نفت برای کنترل وضعیت به‌وجود آمده از سوم اردیبهشت اینترنت کارکنان وزارت نفت، شرکت ملی نفت، پالایش و پخش نفتی و پتروشیمی در تهران و بعضی از مناطق عملیاتی را قطع کرده است. به این ترتیب اینترنت در مناطق عملیاتی خارگ، بهرگان، سیری، لاوان، قشم و کیش قطع شده است.

علیرضا نیکزاد، سخنگوی وزارت نفت هم با تایید حملات سایبری صورت گرفته به وزارت نفت به خبرگزاری فارس گفت که حمله صورت گرفته با نفوذ یک ویروس با هدف پاک کردن اطلاعات کامپیوترهای وزارت نفت انجام شده است.

علیرضا نیکزاد توضیح داد که این حمله موجب از کار افتادن مادربرد‌های کامپیوتر‌های وزارت نفت شده است. او البته تاکید کرد که اطلاعات اساسی وزارت نفت در اثر این حملات صدمه ندیده است.

این اولین با نیست که تاسیسات ایران با حملات ویروسی مواجه می‌شود، تیرماه ۸۹ ویروسی به نام استاکس نت وارد ایران شد، ویروسی که گفته شد موجب تخریب یکی از تاسیسات اتمی ایران در شهر نطنز شده است.

در همین رابطه غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل دی‌ماه سال گذشته اعلام کرد که در دو سال گذشته، ایران هدف حملات سایبری زیادی بوده و در این مدت بیشترین حملات سایبری روی حوزه انرژی متمرکز بوده است.

کارشناسان دولتی ایران معتقد هستند که این ویروس‌ها محصول مشترک سازمان‌های جاسوسی اسرائیل و آمریکاست؛ اتهام‌هایی که مقامات امنیتی این دو کشور نه آن را تکذیب و نه تایید کرده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی