نسخه شماره 2.5.1

«هشت عضو سپاه در حمله پژاک در پاوه کشته و زخمی شدند»
از میان متن

  • درگیری میان پژاک و سپاه در شرایطی گزارش شده که مهرماه سال گذشته خبر توافق دو طرف برسر آتش‌بس گزارش شد
مردمک
چهارشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۴ | کد خبر: 70422

خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام انتظامی کرمانشاه گزارش داد که در درگیری میان افراد مسلح گروه پژاک و سپاه پاسداران در شهر پاوه، چهار عضو سپاه کشته و چهار عضو دیگر زخمی شدند.

براساس این گزارش شهریار حیدری، مدیرکل امنیتی، انتظامی کرمانشاه روز چهارشنبه ششم اردی‌بهشت گفت که اعضای پژاک «با سوءاستفاده از وضعیت توپوگرافی (مکان‌نگاری) منطقه»، به اعضای سپاه حمله کردند.

این مقام انتظامی کرمانشاه به زمان وقوع درگیری میان اعضای سپاه و پژاک اشاره نکرده است.

به گفته او چند عضو پژاک در این درگیری کشته شدند. آمار کشته شدگان پژاک اعلام نشده است.

حزب حیات آزاد کردستان، پژاک، از احزاب مسلح مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران است و هدف مبارزه‌ خود را «حمایت از حقوق ایرانیان کرد در چارچوب یک نظام دموکراتیک در کشور» اعلام کرده است.

حمله اعضای پژاک به سپاه در شرایطی گزارش شده که مهرماه سال گذشته خبر توافق دو طرف برسر آتش‌بس گزارش شد.

دو روز پس از درگیری میان پژاک و سپاه که ۱۱ شهریور ماه سال گذشته در مناطق غربی و شمال غربی ایران روی داد پژاک در وبسایت خود «آتش‌بس» اعلام کرد و دلیل آن را «توقف جنگ و با میانجی‌گری برخی از شخصیت‌های دوست میان این گروه و دولت ایران» دانست.

مهرماه همان سال مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که «اعضای پژاک خود را به سپاه تسلیم کرده و براساس شرایط سپاه، باید یک کیلومتر از مرز ایران عقب‌نشینی کنند.» 

براساس گزارش‌ها در درگیری‌هایی که تیرماه سال گذشته میان پژاک و سپاه پاسداران ایران در اقلیم کردستان عراق روی داد، خسارات و تلفات سنگینی به جا گذاشته شد و طبق گزارش‌ها صدها خانواده کرد در این منطقه آواره شدند.

برخی از اعضای پژاک و فعالان کرد مخالف جمهوری اسلامی به اتهام «محاربه» یا «اقدام علیه امنیت ملی ایران» اعدام شده یا زندانی هستند. حسین خضری، عضو پژاک و فرزاد کمانگر، عضو حزب کارگران کردستان در دو سال گذشته در ایران اعدام شدند. محمدصدیق کبودوند نیز در زندان دوران حبس ۱۱ ساله را می‌گذارند.

گروه پژاک از سوی ایران، شماری از کشورهای هم‌پیمان ناتو و آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارد. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی