نسخه شماره 2.5.1

گزارشگران بدون مرز بازداشت نرگس محمدی را محکوم کرد
از میان متن

  • تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی و فعال ملی مذهبی به گزارشگران بدون مرز گفته است که وضعیت سلامت همسرش «بسیار وخیم» است
مردمک
چهارشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۱ | کد خبر: 70425

سازمان گزارشگران بدون مرز بازداشت نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران را محکوم کرده است.

این سازمان غیردولتی مدافع حقوق بشر و رسانه‌ها با انتشار بیانیه‌ای در محکوم کردن بازداشت خانم محمدی گفته است که او همکار شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران است که پیش از این بارها احضار شده بود.

کانون مدافعان حقوق بشر ایران در سال ۸۱ توسط شماری از وکلا ازجمله شیرین عبادی دایر شد اما پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، شماری از اعضای آن بازداشت و زندانی شدند. دفتر این کانون در سال ۸۷ پلمب شده بود.

خانم محمدی روز دوم اردیبهشت توسط ماموران وزارت اطلاعات زنجان بازداشت و برای اجرای شش سال حکم زندان خود به زندان اوین در تهران منتقل شد.

این فعال حقوق بشر طبق قانون مجازات اسلامی در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود اما مدتی بعد در دادگاه تجدیدنظر به شش سال زندان محکوم شد. او اردیبهشت سال ۸۸ شبانه در منزل خود بازداشت و تیرماه سال ۹۰ در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه شد.

اتهام‌های خانم محمدی «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «عضویت در گروه‌ها یا جمعیت‌ها با هدف برهم زدن امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» اعلام شد.

گزارشگران بدون مرز در این بیانیه اعلام کرده است که خانم محمدی براثر بازداشت‌ها «دچار شوک عصبی شده و به‌شدت بیمار است».

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی و فعال ملی مذهبی به گزارشگران بدون مرز گفته است که وضعیت سلامت همسرش «بسیار وخیم» است.

آقای رحمانی، مشاور مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته، چند روز پیش به وبسایت کلمه گفته بود که خانم محمدی به خاطر فشارهایی که به او وارد شده، دچار «فلج عضلانی» شده است.

براساس گزارش گزارشگران بدون مرز آقای رحمانی که از سال ۱۹۸۱ با رسانه‌ها و مطبوعات ایران همکاری داشته، همواره مورد آزار و اذیت ماموران امنیتی ایران قرار گرفته و ۱۴ سال از عمر خود را در زندان گذرانده است. آقای رحمانی چندماه پیش مجبور به ترک ایران شد و در اکنون در پاریس زندگی می‌کند.

طبق گزارش‌های منابع خبری مخالف دولت ایران نرگس محمدی ابتدا به بند زنان زندان اوین برده شد اما از این بند منتقل شده و از محل بازداشت او خبری نیست.

خانم محمدی که دو فرزند دارد مرداد سال ۸۹ پس از آزادی موقت از زندان اوین، به دلیل «حمله‌های عصبی ناشی از دوره بازداشت و بازجویی در زندان»، در بیمارستان بستری شد. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی