نسخه شماره 2.5.1

فرمانده ارتش اسرائیل: ایران به دنبال سلاح اتمی نیست
ژنرال بنی گنتس، فرمانده ارتش اسرائیل / Sebastian Scheiner/AP
از میان متن

  • پیش از اظهارات فرمانده ارتش اسرائیل نیز گزارش‌هایی منتشر شده بود که بر اساس آن اغلب مقام‌های اسرائیلی معتقدند ایران هنوز تصمیمی برای ساخت بمب را نگرفته و صرفا در حال فراهم‌کردن مقدمات است.
پنج‌شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۰۷:۴۸ | کد خبر: 70430

فرمانده ارتش اسرائیل گفته که به نظر او ایران هنوز تصمیمی برای ساخت سلاح اتمی نگرفته است. ژنرال بنی گنتس رهبران جمهوری اسلامی را «بسیار منطقی» توصیف کرده است.

این فرمانده ستاد کل ارتش اسرائیل در مصاحبه‌ای که ششم اردیبهشت در روزنامه اسرائیلی هاآرتص منتشر شده، حدس زده است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، تصمیمی قاطع برای برداشتن قدم نهایی در چنین راهی که به ساخت سلاح اتمی ختم شود، نخواهد گرفت.

بنی گنتس در حالی این سخنان را گفته است که همواره مقام‌های ارشد دولت اسرائیل تاکید کرده‌اند که ایران قصد دستیابی به سلاح اتمی را دارد و به هدف خود نزدیک شده تا اسرائیل را نابود کند.

او روز یکشنبه نیز در یک مصاحبه دیگر گفته بود نیروهای ارتش اسرائیل آمادگی دارند اگر لازم باشد، علیه ایران اقدام نظامی کنند و ایران ظرفیت تهدید موجودیت اسرائیل را در آینده دارد اما بر اساس برآورد او اکنون این‌طور نیست.

به گفته فرمانده ارتش اسرائیل، رهبران ایران از افرادی بسیار منطقی هستند و جمهوری اسلامی از تحریم‌های شدید بین‌المللی ضربه سختی خورده است.

در همین حال روز سه‌شنبه نخست‌وزیر اسرائیل بار دیگر با تاکید بر خطرات برنامه‌ اتمی ایران، گفته بود غنی‌سازی اورانیوم ۳.۵ درصد توسط ایران برای برنامه‌های صلح‌آمیز اتمی قابل قبول نیست.

بنیامین نتانیاهو در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان افزوده بود که باید تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو در قم برچیده و لازم است که همه اورانیوم ۲۰ درصدی ایران نیز از این کشور خارج شود.

از طرف دیگر، پیش‌تر ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گفته بود که گزینه حمله نظامی این کشور به ایران، حتی زمانی که مذاکرات هسته‌ای در جریان است، همچنان روی میز قرار دارد.

به گفته ژنرال گانتس، جامعه جهانی اکنون در شرایطی است که باید در آن تغییری اتفاق بیفتد و یا ایران باید برنامه اتمی‌ خود را کاملا غیرنظامی کند، یا اینکه جامعه جهانی همراه با اسرائیل این کار را درباره ایران انجام خواهد داد.

پیش از اظهارات فرمانده ارتش اسرائیل نیز گزارش‌هایی منتشر شده بود که بر اساس آن اغلب مقام‌های اسرائیلی معتقدند ایران هنوز تصمیمی برای ساخت بمب را نگرفته و در حال فراهم‌کردن مقدمات است.

طبق این گزارش‌ها، گفته می‌شود سرویس اطلاعاتی اسرائیل موساد با ارزیابی‌های آمریکا مبنی بر این‌که تهران هنوز تصمیم به تولید و توسعه بمب اتمی نگرفته٬ موافق‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس٬ به نقل از یک مقام ارشد دولتی در اسرائیل و برخی از مسئولان دفاعی این کشور که نخواسته‌اند هویتشان فاش شود٬ این اطلاعات را منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش٬ در عین حال دست‌یابی ایران به بمب اتمی همچنان از بزرگ‌ترین نگرانی‌های مقام‌های اسرائیلی است و به همین خاطر است که آن‌ها مدام از آغاز سریع‌تر حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران سخن می‌گویند.

حملات لفظی و تهدیدهای مقام‌های نظامی ایران در مقابل تهدید‌های غرب و اسرائیل به حمله نظامی که با توجه به گزارش آژانس انرژی اتمی درباره اهداف نظامی برنامه اتمی ایران، در ماه‌های گذشته شدت گرفته است.

آمریکا و اروپا تا کنون بر حل و فصل مسئله اتمی ایران از راه گفت‌وگو تاکید کرده و از اسرائیل نیز خواسته‌اند که به ایران حمله نکند چرا که وضعیت منطقه خاورمیانه بی‌ثبات خواهد شد و تبعات سیاسی و اقتصادی گسترده‌ای خواهد داشت.

از طرف دیگر، رهبر ایران گفته است که جمهوری اسلامی «از لحاظ فکری، نظری و فقهی داشتن سلاح هسته‌ای را گناه بزرگ می‌داند و اعتقاد دارد نگهداری چنین سلاحی نیز بیهوده، پرضرر و پرخطر است.»

مقام‌های ارشد آمریکایی از ایران خواسته‌اند که این اعتقاد را در عملکرد خود به جامعه جهانی نشان دهند و اطمینان بدهند که در پی ساخت سلاح اتمی نیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی