نسخه شماره 2.5.1

مراسم روز کارگر در غیاب مجوز راهپیمایی در یک سالن برگزار شد
تجمع کارگران در ورزشگاه شهید معتمدی به مناسبت روز کارگر /عکس از ایلنا
از میان متن

  • در یک ماه اخیر بسیاری از فعالین کارگری و مقامات سیاسی حکومت خواستار آن شدند که وزارت کشور اجازه برگزاری راهپیمایی در روز پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت (اول ماه می)، روز جهانی کارگر را صادر کند.
مردمک
دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۵ | کد خبر: 70504

برای پنجمین سال پیاپی، وزارت کشور مجوز برگزاری راهپیمایی و تجمع در خیابان به مناسبت روز کارگر را صادر نکرد.

در همین راستا، معاون دبیر کل خانه کارگر با انتقاد از عدم صدور مجوز راهپیمایی روز كارگر از سوی وزارت کشور گفت که مقامات حتی در سالی که به نام حمایت از كارگر ایرانی نامگذاری شده است هم اجازه برگزاری راهپمایی را صادر نکردند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران ایلنا بعد از عدم موافقت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب برای برگزاری راهپیمایی روز کارگر در یکی از خیابان‌های تهران، شماری از کارگران امروز در ورزشگاه «شهید معتمدی» گردهم جمع شدند.

حسن صادقی، معاون دبیر کل خانه کارگر و علیرضا محجوب، دبیر کل این نهاد در این گردهمایی برای کارگران به سخنرانی پرداختند.

حسن صادقی در این مراسم گفت که مقامات وزارت کشور به احترام نامگذاری امسال نباید از تجمع روز کارگر که هدفی جز بیان مشکلات کارگری ندارد جلوگیری می‌کردند.

به گفته او رسم است که روز کارگر در جهان یا از طرف این قشر جشن گرفته می‌شود یا تجمع اعتراضی برگزار می‌شود. او از مقامات ایران درخواست کرد که با پیگیری وضعیت کارگران دلایل اعتراض کارگران را بررسی کنند.

معاون دبیركل خانه كارگر با انتقاد از وضعیت کارگران ایرانی تصریح کرد که در حال حاضر کارگران با بی‌عزتی و بیکاری مواجه هستند.

این مقام خانه کارگر با مقایسه وضعیت کارگران ایران طی سه دهه بعد از پیروزی انقلاب تصریح کرد: در حالی که کارگران ایرانی در دهه ۶۰ و علی رغم جنگ هشت ساله ایران و عراق از امتیازات مالی خوبی برخوردار بودند اما از دهه ۸۰ مزایای کارگری کمرنگ شد.

آقای صادقی گفت که از این دهه علاوه بر تعطیلی کارخانجات تعداد زیادی از کارگران هم به دلیل تعدیل نیرو بیکار شدند.

مطالبات معوق کارگران، وعده همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، ماده ۱۰ نوسازی صنایع، اجرای بیمه کارگران ساختمانی، قانون سخت و زیان آور و نارسایی‌هایی که در حوزه تامین اجتماعی وجود دارد، واردات و تبیلغات کاهای خارجی از دیگر مشکلات کارگران بود که از سوی این مقام خانه کارگر مورد اشاره قرار گرفت.

علیرضا محجوب، دبیر کل خانه کارگر هم در این مراسم به انتقاد از واردات کالاهای خارجی پرداخت و آن را باعث نابودی فرصت‌های شغلی عنوان کرد.

دبیر کل خانه کارگر همچنین دولت را متهم کرد به دلیل کوتاهی در چگونگی نظارت ورود کارگران خارجی به ایران بدون در نظر گرفتن ظرفیت بازار اشتغال داخلی باعث بیکاری کارگران ایرانی شده است.

او گفت که وقتی واردات با نیازهای ضروری برابری نکند، موجب نابودی کارگران و اشتغال كشور می‌شود.

این نماینده تهران در مجلس همچنین گفت دستمزد کارگران باید به صورتی تعیین شود که معیشت کارگران تامین شود.

خبرگزاری ایلنا همچنین گزارش داده که كارگران شهرستان شوشتر در اعتراض به عدم صدور مجوز راهپیمایی روز کارگر در خانه كارگر  این شهر حضور پیدا کردند. آنها در مراسم روز کارگر به نداشتن امنیت شغلی و دستمزد ناعادلانه برای کارگران اعتراض کردند.

در این ارتباط امروز معصومه ابتکار، عضو شورای شهر تهران گفت که صدای جامعه کارگری در ایران به درستی شنیده نمی‌شود.

این معاون پیشین محمد خاتمی در دولت هفتم اضافه کرد که کارگران ایران بعد از اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه‌ها آسیب‌پذیرتر شده‌اند و به دلیل نداشتن امکانات قادر به بیان مشکلاتشان نیستند.

روز جهانی کارگر در اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) روزی است که در بسیاری از کشور‌ها کارگران به دعوت اتحادیه‌ها، سازمان‌ها، احزاب و تشکل‌های کارگری به خیابان می‌آیند تا اعتراض‌ها و خواست‌های خود را مطرح می‌کنند.

در یک ماه اخیر بسیاری از فعالین کارگری و مقامات سیاسی حکومت خواستار آن شدند که وزارت کشور اجازه برگزاری راهپیمایی در روز پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت (اول ماه می)، روز جهانی کارگر را صادر کند.

در واکنش به این درخواست‌ها، وزارت کشور اعلام کرد که درخواستی از سوی خانه کارگر برای درخواست مجوز راهپیمایی روز کارگر به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ارسال نشده است.

درمقابل، خانه کارگر، تصویر متن ارسال شده به وزارت کشور برای مجوز راهپیمایی روز کارگر را روز یکشنبه، ۱۰ اردیبهشت منتشر کرد. بر اساس این متن، خانه کارگر ایران ۲۱ فروردین‌ماه درخواستی خطاب به معاونت سیاسی وزارت کشور تنظیم کرده و در آن صراحتا درخواست شده بود که به مناسبت ۱۱ اردیبهشت‌ ماه روز کارگر با انجام راهپیمایی در یکی از خیابان‌های اصلی تهران موافقت شود.

اصل ۲۷ قانون اساسی بر «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح و به شرط آنکه مخل مبانی اسلام نباشد»، تاکید دارد و اصل ۲۸ دولت را به امکان اشتغال به کار برای همه افراد موظف می‌کند.

خانه کارگر، تشکلی غیر دولتی است که در سال  ۱۳۳۷ با هدف پیگیری مطالبات و حقوق کارگران و منسجم ساختن آن‌ها از اتحاد چند سندیکای کارگری تشکیل شد.

سال گذشته، هم در روز جهانی کارگر ماموران امنیتی از فعالان کارگری خواسته بودند که از برگزاری هرگونه مراسم در روز کارگر خودداری کنند و در سال ۸۹، تجمع بزرگی از کارگران در تهران با خشونت نیروهای دولتی مواجه و بیش از ۱۰۰ نفر بازداشت شدند.

به گفته علی دهقان‌کیا، عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، بعد از دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی، کارگران به سختی مجوز قانونی برگزاری تجمع گرفته‌اند.

از طرف دیگر، طی سال گذشته اعتصاب‌های کارگری به خاطر نادیده‌گرفتن حقوق اولیه کارگران، مشکلات ناشی از تحریم‌ها و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، در برخی کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی ادامه دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی