نسخه شماره 2.5.1

آثار نواندیشندان دینی در «فهرست دولتی کتب‌ ضاله»
خانه امن نوشته ابراهیم نبوی در فهرست «کتب ضاله»
از میان متن

  • برخی از آثار ادبی صادق هدایت، کلیه کتاب‌های ابوالحسن بین‌صدر، نخستین رئیس‌جمهور ایران و کتاب‌های عرفانی نویسندگان خارجی مانند پائولو کوئیلو، کریشنا مورتی و اشو در این فهرست دیده می‌شوند
مردمک
پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۷:۳۴ | کد خبر: 70580

وبسایت کلمه، منبع خبری مخالف دولت، فهرستی از ۲۵۵ عنوان کتاب را منتشر کرده و گفته است که این فهرست با عنوان «کتب ضاله ۱۳۹۰» به نهادهای دولتی ابلاغ شده است.

درمیان این کتاب‌ها که براساس ابلاغ دولت ظاهراً انتشار آن‌ها ممنوع است آثار نواندیشندان دینی و منتقدان حکومت ایران ازجمله عبدالکریم سروش و محسن کدیور دیده می‌شود.

در جمهوری اسلامی ابتدا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب یا ترجمه یک اثر در هر زمینه را تائید و بعد مجوز نشر آن را صادر می‌کند و کتاب‌های ضاله این فهرست پس از کسب مجوز منتشر شده‌اند.

در فهرستی که کلمه منتشر کرده ۱۸ کتاب عبدالکریم سروش و ۱۱ کتاب از محسن کدیور به عنوان کتاب‌های ضاله معرفی شده‌اند.

همچنین ۲۶ کتاب نوشته ابراهیم نبوی، منتقد و طنزنویس، چندین کتاب اکبر گنجی، مسعود بهنود، هاشم آقاجری، ماشاالله آجودانی، مجتهد شبستری، عطاالله مهاجرانی، فاطمه حقیقت‌جو و عبدالله نوری و برخی دیگر از منتقدان حکومت «ضاله» اعلام شده‌اند.

برخی از آثار ادبی صادق هدایت، کلیه کتاب‌های ابوالحسن بین‌صدر، نخستین رئیس‌جمهور ایران و کتاب‌های عرفانی نویسندگان خارجی مانند پائولو کوئیلو، کریشنا مورتی و اشو در این فهرست دیده می‌شوند.

این نخستین بار است که یک فهرست بلندبالا از کتاب‌های ضاله منتشر شده است زیرا پیش از این دولت جمهوری اسلامی ایران آئین‌های عرفانی و بهائیت را ضاله دانسته بود.

پیش از این محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، گفته بود که باید برای تحول در علوم انسانی قیام کنیم تا به گفته او کتاب‌های «ضاله» از دانشگاه‌های کشور برچیده شود.

انتشار فهرست کتاب‌های ضاله با برپایی بیست و پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم‌زمان شده است که برخی ناشران باسابقه از حضور در آن منع شده‌اند.

در نمایشگاه کتاب دو سال پیش نیز کتاب‌های آئین بهایی و بابی، آموزش اصول بودیسم و مدیتشین و تمام کتاب‌های آیت‌الله یوسف صانعی، مرجع تقلید شیعه و منتقد حکومت، از سطح نمایشگاه جمع‌آوری شدند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی