نسخه شماره 2.5.1

روابط ایران و القاعده «خصومت‌آمیز» بوده است
عکس از AP
از میان متن

  • مرکز مبارزه با تروریسم آکادمی ارتش بر اساس اسناد، احتمال داده که برخی بازداشت‌ها به منظور چانه‌زنی با دولت ایالات‌متحده در مسائل مربوط به افغانستان صورت گرفته باشد.
مردمک
جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۷ | کد خبر: 70595

مرکز مبارزه با تروریسم آکادمی ارتش آمریکا اعلام کرده بر اساس اسنادی که از محل سکونت رهبر پیشین القاعده کشف شده، روابط ایران با این گروه در بهترین حالت به طور آشکار خصومت‌آمیز بوده است. آمریکا پیش‌تر ایران را به هم‌دستی با القاعده متهم کرده بود.

خبرگزاری رویترز دیروز ۱۴ اردیبهشت در گزارشی نوشت که این مرکز می‌گوید ایران احتمالا برای اینکه القاعده را از اقدام نظامی علیه این کشور بازدارد، اعضای آن را بازداشت می‌کرده است.

بررسی‌های این اسناد نشان می‌‎دهد که پس از حمله ایالات متحده به افغانستان در سال ۲۰۰۱، گروه القاعده، ایران را به عنوان پایگاه جایگزین برای ادامه فعالیت‌های خود قرار داده بود.

به گفته لیام کالینز، مدیر این مرکز، بیشتر این اسناد پیرامون گفت‌وگوهایی برای آزادی تعدادی از اعضای گروه القاعده است که همراه برخی از اعضای خانواده‌ها خود بازداشت شده بودند.

مرکز مبارزه با تروریسم آکادمی ارتش بر اساس اسناد، احتمال داده که برخی بازداشت‌ها به منظور چانه‌زنی با دولت ایالات‌متحده در مسائل مربوط به افغانستان صورت گرفته باشد.

بنا بر یک سند سال ۲۰۰۹ یک فرمانده القاعده خطاب به بن لادن نوشته، مقام‌های ایرانی‌ «ماه گذشته تعدادی از برادران» را آزاد کرده‌ و می‌خواهند «در عرض یک هفته» تعدادی دیگر آزاد کنند.

به نوشته رویترز در این سند‌ها آمده که سعد، یکی از پسران بن لادن که در ایران نگهداری می‌شد، سال ۲۰۰۹ کشته شده است هر چند برخی دیگر از اعضای خانواده او آزاد شدند.

پیش‌تر ایران اعلام کرده که سعد بن لادن، پسر ۲۹ ساله او تحت نظر رسمی و زندانی است اما این یکی از دلایل بدگمانی غربی‌ها به ایران درباره حضور فعال عضو القاعده در این کشور بود.

در یک سند دیگر، بن لادن در نامه‌ای از یکی از اعضای القاعده خواسته است تا نامه‌ای از سعد را که حاوی اطلاعات مهمی درباره ماهیت حقیقی حکومت ایران است، در آرشیو نگهداری کند.

این خبرگزاری می‌نویسد که حتی بعد از آزاد شدن یک دیپلمات ایرانی که پیش‌تر در پاکستان در کنسولگری ایران کار می‌کرد و توسط القاعده بازداشت شده بود، ایران همچنان یکی از دختران بن‌لادن را به همراه همسرش را در حصر داشت.

بن‌لادن در نامه‌ای طی سال ۲۰۱۰ به یکی از اعضای القاعده این اقدام ایران را منصفانه ندانسته و نوشته است که جمهوری اسلامی نباید زنان را از همسران‌ آن‌ها جدا کند و «باید دخترم و همسرش را با هم آزاد کند.»

بر اساس بررسی‌های مرکز مبارزه با تروریسم آکادمی ارتش آمریکا، هنوز به درستی مشخص نیست که ایران از چه منطقی برای بازداشت اعضای پیروی و بدون طی ردن راه‌های قانونی آن را عملی می‌کرده است.

از جمله به نظر می‌رسد که آزادی سیف‌العدل، عضو این گروه واکنش به تهدیدهای القاعده و همچنین به دلیل ربوده شدن یک دیپلمات ایرانی در پاکستان بوده است.

تابستان سال گذشته نخستین‌بار آمریکا رسما ایران را به هم پیمانی با القاعده متهم کرد. بنابر این اتهام، القاعده از خاک ایران به عنوان گذرگاهی برای انتقال پول، تسلیحات و جنگجویانش به پایگاه‌هایی که در پاکستان و افغانستان دارد، استفاده می‌کند.

در همین رابطه، وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که برای دستگیری فردی که به گفته دولت آمریکا از طریق ایران برای القاعده پول و نیرو می‌فرستد، ۱۰ میلیون دلار پاداش درنظر گرفته است.

در واکنش به این اتهام، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران با تکذیب حضور یکی از اعضای القاعده در این کشور، آمریکا را متهم کرد که با وارد ساختن این «اتهامات» به ایران، صلح و امنیت بین‌المللی را به خطر می‌اندازد.

هم‌زمان، فرمانده انتظامی کرمان از دستگیری پنج عضو القاعده در این استان خبر داد و گفت که قصد این افراد «ورود مقادیر زیادی سلاح، مهمات و مواد منفجره» به ایران بوده است.

هرچند ایران بار‌ها اعلام کرده القاعده را یک «گروه تروریستی» می‌داند، اما وزارت خزانه‌داری آمریکا در بهمن ماه وزارت اطلاعات ایران، از جمله به دلیل اتهام حمایت از تروریسم از جمله حمایت از القاعده، حزب‌الله و حماس تحریم کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی