نسخه شماره 2.5.1

اقامت دائم برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی
عکس از مهر
از میان متن

  • پیش‌تر در ۱۸ بهمن ماه، کلیات طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در مجلس تصویب شد که در صورت تصویب نهایی آن، فرزندان متولد از مادر ایرانی و پدر خارجی ایرانی محسوب می‌شوند.
مردمک
یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۸ | کد خبر: 70653

نمایندگان مجلس ایران طرحی یک فوریتی را به تصویب رساندند که بر اساس آن، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، حق اقامت دائم در ایران را خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی همچنین مانند شهروندان ایرانی از حق تحصیل، بهداشت و درمان رایگان، کار، تامین اجتماعی و یارانه برخوردار می‌شوند.

در بخش دیگری از این طرح که روز یکشنبه، ۱۷ اردیبهشت با ۱۲۴ رای موافق، یک رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به تصویب رسیده، آمده است که این افراد تا سن ۱۹ سالگی از پرداخت تعرفه اقامت نیز معاف هستند.

این بخشی از روند اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی است که در دستور کار مجلس قرار گرفته بود.

پیش‌تر در ۱۸ بهمن ماه، کلیات طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در مجلس تصویب شد که در صورت تصویب نهایی آن، فرزندان متولد از مادر ایرانی و پدر خارجی ایرانی محسوب می‌شوند.

در این راستا، آئین‌نامه‌ای درباره نحوه اشتغال به مشاغل دولتی این افراد طی شش ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط وزارت کشور و با همکاری وزارت خارجه، وزارت اطلاعات و قوه قضاییه تدوین خواهد شد تا به تصویب هیئت وزیران برسد.

کلیات اصلاح این قانون در حالی با رای موافق ۱۵۱ نماینده به تصویب مجلس رسید که پیش‌تر کلیات این طرح در کمیسیون قضائی به عنوان کمیسیون اصلی این طرح به دلیل ملاحظات سیاسی و امنیتی رد شده بود.

پیش از این و در شهریور سال گذشته هیئت دولت تصویب کرد فرزندان زنان ایرانی که همسرانشان تابعیت خارجی دارند، از بدو تولد تابعیت ایرانی می‌گیرند و از تمام مزایای ایرانی‌بودن بهره‌مند می‌شوند.

نمایندگان موافق این طرح، هدف خود از اصرار برای تصویب این طرح را حل مشکلات تابعیت تعداد زیادی از فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی عنوان کرده بودند.

بر اساس گزارش برخی رسانه‌های ایران، تعداد قابل‌توجهی از زنان ایرانی با اتباع مجاز و غیرمجاز به‌ویژه اتباع افغان ازدواج کرده‌اند که فرزندان آن‌ها برای استفاده از مزایای داخل کشور از جمله تحصیل با مشکل مواجه هستند.

اغلب این افراد، فرزند ازدواج دختران ایرانی با مردان مهاجر افغان یا عراقی است که در جریان سال‌ها جنگ‌ها و درگیری در دو کشور و بی‌ثباتی‌های دیگر به ایران پناهنده شده‌اند یا در این کشور ساکن‌اند.

اما فرزندان زنان ایرانی که پدرشان غیر ایرانی است، از نظر حقوقی و مطابق قوانین فعلی ایران، شهروند ایرانی به حساب نمی‌آیند و با مشکلاتی اساسی از جمله محرومیت از تحصیل در ایران یا محدودیت در تردد آزادانه به کشور روبه‌رو هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی