نسخه شماره 2.5.1

«بازداشت افراد جدیدی در ارتباط با ترور دانشمندان هسته‌ای»
حیدر مصلحی،‌وزیر اطلاعات کشور /عکس از ایکنا
از میان متن

  • طی دو سال گذشته چهار نفر که ایران آن‌ها را «دانشمند هسته‌ای ایران» می‌نامد، مورد هدف ترور قرار گرفتند و سه نفر از آن‌ها کشته شدند
مردمک
یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۰ | کد خبر: 70658

وزیر اطلاعات ایران می‌گوید تعدادی از افرادی که در ارتباط با پرونده ترور «دانشمندان هسته‌ای» ایران متهم هستند بازداشت شده‌اند و همچنین خبرها از تایید حکم اعدام مجید جمالی‌فشی که متهم به ترور مسعود علی‌محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران بود در دیوانعالی کشور حکایت دارد.

حیدر مصلحی امروز یکشنبه، ۱۷ اردیبهشت با اشاره به بررسی پرونده این ترورها گفت تعدادی از افراد مرتبط در موضوع «شهدای هسته‌ای» دستگیر شده‌اند.

وزیر اطلاعات همچنین تصریح کرد که وزارت اطلاعات موفقیت‌های خوبی در زمینه دستگیری افرادی که آن‌ها را «دانه درشت‌ قاچاق مواد مخدر» معرفی کرد، داشته است.

آقای مصلحی گفت که وزارت اطلاعات از مردم انتظار دارد که اگر در این ارتباط اطلاعاتی دارند به دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی ارایه کنند.

تایید حکم اعدام متهم به ترور مسعود علی‌محمدی

خبرگزاری فارس در خبری از تایید حکم اعدام مجید جمالی‌فشی که متهم به ترور مسعود علی‌محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران بود در دیوانعالی کشور خبر داد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ششم شهریور‌ماه گفت که دادگاه انقلاب برای مجید جمالی فشی، عامل ترور مسعود علی‌محمدی، دانشمند هسته‌ای ایران، به اتهام محاربه و مفسد فی‌الارض، حکم اعدام صادر کرده است.

دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامی آقای جمالی، هفته آخر مرداد‌ماه به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده بود.

علی جمالی فشی در جلسه دادگاه خود، به «ارتباط و همکاری با موساد» و نیز «فراگرفتن آموزش‌های خاص همچون نصب بمب و دریافت ۱۲۰ هزار دلار از این سرویس جاسوسی» اعتراف کرد.

حالا خبرگزاری فارس نوشته است که یک منبع آگاه از تایید حکم اعدام برای این متهم در شعبه ۱۴ دیوان عالی کشور خبر داده است.

مسعود علی‌محمدی صبح روز ۲۲ دی ماه سال ۸۸ هنگام خروج از منزل خود در منطقه قیطریه تهران، در انفجار یک بمب کنترل از راه دور که در یک موتورسیکلت نزدیک به خودروی وی جاگذاری شده بود، ترور شد.

ساعاتی از ترور آقای علی‌محمدی نگذشته بود که رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که «علائمی» از دخالت اسرائیل، آمریکا و «عوامل داخلی» در این حادثه دیده می‌شود؛ اتهامی که آمریکا آن را رد کرد.

طی دو سال گذشته چهار نفر که ایران آن‌ها را «دانشمند هسته‌ای ایران» می‌نامد، مورد هدف ترور قرار گرفتند و سه نفر از آن‌ها کشته شدند.

آذر سال گذشته دو استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی تهران، مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی، در دو بمب‌گذاری جداگانه هدف سوء قصد قرار گرفتند که طی آن آقای شهریاری کشته و آقای عباسی مجروح شد.

مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی تاسیسات هسته‌ای نطنز، فارغ‌التحصیل مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی شریف و «راننده» او هم ۲۱ دی براثر انفجار یک «بمب مغناطیسی» در تهران کشته شدند. ایران آمریکا و اسرائیل را به دست داشتن در این ترور‌ها متهم کرده است. اتهامی که آمریکا آن را رد کرده است.

در عین حال مقام‌های آمریکایی بهمن‌ماه به یک شبکه خبری آمریکا گفتند که سازمان اطلاعات اسرائیل با حمایت مالی، آموزشی و نظامی از سازمان مجاهدین خلق و توسط آنها، دست به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران زده است.

این دو مقام که نام آن‌ها فاش نشده، در گفت‌وگو با ان‌.بی.سی نقش سازمان مجاهدین خلق را در اجرای ترور‌ها تائید کرده‌اند اما یک مقام آمریکایی دیگر گفته است: این موضوع هنوز به‌طور روشن تائید نشده است.

در گزارشی هم که ۲۰ فرودین‌ماه در مجله آمریکایی نیویورکر به قلم گزارشگر باسابقه سیمور هرش چاپ شد به آموزش مخفیانه نیروهای سازمان مجاهدین خلق در ایالت نوادای آمریکا و احتمال ارتباط این نیروها با ترورهای اخیر در ایران خبر داده شده است. این گزارش واکنش سازمان مجاهدین خلق را برانگیخته و شورای ملی مقاومت در بیانیه‌ای ادعای مطرح‌شده در گزارش سیمور هرش را رد کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی