نسخه شماره 2.5.1

پیروزی سوسیالیست‌ها و شکست سارکوزی
فرانسوا اولاند و شادی پیروزی‌اش، AP Photo/Christophe Ena
از میان متن

  • فرانسوا اولاند او در سخنرانی پیروزی خود گفت که برای وحدت فرانسه تلاش خواهد کرد و اولویت فعالیتهایش برابری، آموزش و احترام به محیط زیست خواهد بود.
مردمک
یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۲۰:۴۱ | کد خبر: 70662

فرانسوا اولاند دبیرکل حزب سوسیالیست فرانسه، امروز یکشنبه توانست نیکولای سارکوزی محافظه کار را شکست دهد و راهی الیزه شود.

بر اساس آخرین برآوردها آقای اولاند پنجاه و دو درصد آرای مردم فرانسه و آقای سارکوزی ۴۸ درصد آرا را به دست آوردند.

فرانسوا اولاند او در سخنرانی پیروزی خود گفت که برای وحدت فرانسه تلاش خواهد کرد و اولویت فعالیتهایش برابری، آموزش و احترام به محیط زیست خواهد بود. او که در زادگاهش شهر تول سخنرانی می‌کرد گفت که «امروز فرانسوی‌ها تغییر را انتخاب کردند.

نیکولای سارکوزی در سخنرانی یکشنبه شب خود به شکست در انتخابات اذعان کرد و گفت که برای آقای اولاند آرزوی موفقیت میکند.  نیکولای سارکوزی برای پیروزی در انتخابات روز یکشنبه فرانسه به مردم این کشور وعده داده بود که بحران بدهی‌های فرانسه را حل می‌کند.

حزب سوسیالست فرانسه که اکنون نماینده اش به ریاست جمهوری فرانسه رسیده است سیاستمداران پر آوازه ای همچون فرانسوا میتران رئیس جمهوری پیشین این کشور را داشته است.

نیکولای سارکوزی رئیس جمهور کنونی فرانسه با سیاست‌های آمریکا در تحریم ایران همراه بوده است اما سیاست‌های جانشین او نیز با حکومت ایران تفاوت چندانی نخواهد کرد. هفته گذشته فرانسوا اولاند با حضور در موزه هولوکاست در پاریس و در یادبود هفت هزار و قربانی هولوکاست گفت که تهدیدهای ایران علیه اسرائیل «مرا آزار می‌دهد.»

آقای سارکوزی نیز سیاستهایی بسیار نزدیک به اسرائیل داشت که در مورد ایران به شدت سختگیرانه رفتار می‌کرد.

رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به پیروزی اولاند در برابر سارکوزی گفت که انتخابات فرانسه تا الان نشانگر عدم اقبال مردم فرانسه به مسئولان کنونی کشور است. اگر مردم یک کشور سیاست‌های مقاماتشان را درست ارزیابی نکنند به آنها رای نمی‌دهند که در رابطه با سارکوزی به نظر می‌رسد تصمیمهای اشتباه او در مورد خاورمیانه و ایران به مردم فرانسه و منافع ملی شان ضربه زده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی