نسخه شماره 2.5.1

خبرنگار فارس در افغانستان بازداشت شد
عبدالواحد حکیمی، خبرنگار فارس در افغانستان (سمت راست) /عکس از فارس
از میان متن

  • خبرگزاری «بخدی» افغانستان به نقل از یک مقام افغان که نمی‌خواست نامش فاش شود نوشت که آقای حکیمی بعد از جمع‌آوری اسناد لازم به دلیل افشای اسناد دولتی بازداشت شده است.
مردمک
دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۰۷:۴۷ | کد خبر: 70679

خبرگزاری فارس از بازداشت عبدالواحد حکیمی، خبرنگار و سرپرست دفتر خبرگزاری خود در کابل از صبح روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه در افغانستان خبر داده است و منابعی در افغانستان دلیل این بازداشت را «جاسوسی» اعلام کرده‌اند.

بر اساس اطلاعات این خبرگزاری، ماموران امنیتی کابل آقای عبدالواحد حکیمی را صبح روز شنبه زمانی بازداشت کردند که برای تهیه گزارشی درباره موزه کابل از محل کار خود خارج شده بود.

همسر این خبرنگار به فارس گفته است که پس از تماس با او متوجه خاموش بودن تلفن همراه او شده و عصر همین روز او در تماسی محدود و کنترل شده به همسرش گفت که از سوی اداره امنیت ملی افغانستان بازداشت شده است.

در همین حال شماری از رسانه‌های افغانستان به نقل از مقامات امنیتی این کشور دلیل بازداشت این خبرنگار را «افشای اسناد دولتی و جاسوسی» برای سفارت ایران در کابل اعلام کرده‌اند.

در این باره، خبرگزاری «بخدی» افغانستان به نقل از یک مقام افغان که نمی‌خواست نامش فاش شود نوشت که آقای حکیمی بعد از جمع‌آوری اسناد لازم به دلیل افشای اسناد دولتی بازداشت شده است.

خبرگزاری بخدی، فارس را خبرگزاری مربوط به سپاه پاسداران معرفی کرده و در عین حال یادآور شده است که تاکنون ریاست عمومی امنیت ملی، خبرنگاران بعضی از رسانه‌های این کشور مانند تلویزیون تمدن، نور، شمشاد و ژوندون را به جاسوسی برای کشورهای ایران و پاکستان متهم کرده است.

این در حالی است که مدیران این رسانه‌ها هرگونه جاسوسی برای کشورهای خارجی را به شدت رد کردند.

هنوز مقامات افغانستان به طور رسمی درباره این موضوع اظهار نظر نکرده‌اند.

خبرگزاری فارس در این ارتباط تاکید کرده است که وظیفه آقای حکیمی در کابل انعکاس رویدادها و حوادث رخ داده در افغانستان، گفت‌وگو با مقامات دولتی، پارلمان، کارشناسان طیف‌های مختلف سیاسی افغان، انعکاس تصویری از جذابیت‌های فرهنگی، گردشگری، و همچنین انعکاس ظرفیت‌های همگرایی بین ایران و افغانستان در بخش‌های مختلف بوده است.

این منبع افزوده است که وزارت امور خارجه افغانستان بهمن سال گذشته طی مکاتبه‌ای با اداره امنیت ملی آن کشور اعلام کرد که فعالیت خبرنگار فارس تا زمان صادر شدن مجوز قطعی در افغانستان مشکلی ندارد.

نهم اسفند ماه هم لطف‌الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان، به بخش انگلیسی رادیو اروپای آزاد گفت که چهار کارمند دولتی این کشور به اتهام جاسوسی برای ایران و پاکستان بازداشت شده‌اند و بازداشت آن‌ها براساس مدارک معتبر صورت گرفته است.

ایران و افغانستان در مرزهای شرقی با یکدیگر همسایه هستند و به گفته وزارت کشور ایران، حدود سه میلیون پناهجوی افغانی در این کشور زندگی می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی