نسخه شماره 2.5.1

نامه چهره‌های ملی‌مذهبی به رهبر ایران: زندانیان سیاسی را آزاد کنید
احمد صدر حاج سیدجوادی، حسین شاه حسینی، اعظم طالقانی، محمد بسته‌نگار و نظام‌الدین قهاری
از میان متن

  • یکی از امضاکنندگان این نامه، احمد صدر حاج سیدجوادی عضو سابق شورای انقلاب اسلامی و وزیر دادگستری در دولت موقت مهدی بازرگان است در دادگاه‌های پیش از انقلاب، وکالت شماری از فعالان برجسته سیاسی از جمله آیت‌الله خامنه‌ای را نیز برعهده داشته است.
مردمک
جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۰۸:۰۱ | کد خبر: 70899

پنج چهره عمده ملی‌مذهبی در نامه‌ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی، از او خواسته‌اند که زندانیان سیاسی به ویژه افراد بیمار را به دلیل «مصالح کشور» و «شرایط خطیر کنونی» آزاد کند.

به گزارش وب‌سایت «میزان خبر» در این نامه که امروز ۲۹ اردیبهشت منتشر شده، آن‌ها نوشته‌اند: در چند سال گذشته برخوردهای تحدیدکننده‌ای با فعالان حوزه سیاست، فرهنگی، دانشجویی، کارگری، رسانه‌ای صورت گرفته که در یک سال گذشته تشدید شده است.

این نامه اعتراض‌آمیز سرگشاده با امضای احمد صدر حاج سیدجوادی، حسین شاه‌حسینی، اعظم طالقانی، محمد بسته‌نگار و نظام‌الدین قهاری از شخصیت‌های مهم سیاسی و ملی‌مذهبی در تاریخ ۲۷ اردیبهشت نوشته شده است.

آن‌ها نوشته‌اند که فشار‌ها بر فعالان سیاسی منجر شد که در مراسم خاک‌سپاری عزت‌الله سحابی، هاله سحابی دختر او کشته شود و اعتصاب غذای هدی صابر در رابطه با این موضوع، منجر به مرگ‌اش در زندان شود.

این پنج فعال ملی‌مذهبی، همچنین با اعتراض به بازداشت محمد توسلی، سعید مدنی، مسعود پدرام، علیرضا رجایی به دلیل فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی، نسبت به وضعیت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته آن‌ها، بر اساس «خبرهای موثق» حبس خانم محمدی در حالی که از بیماری فلج عضلانی رنج می‌برد و شرایط این زندانی را بحرانی‌ کرده و دو فرزند خردسال او در غیبت مادر و پدرشان در شرایط خاص کودکانه به سر می‌برند.

در این نامه آمده که تقی رحمانی، همسر او، علی‌رغم فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سیاسی، ۱۴ سال زندان را تحمل کرده و هم‌اکنون از روی اجبار خارج از ایران به سر می‌برد در حالی که هیچ‌وقت از قانون‌گرایی و اصلاح‌طلبی عدول نکرده است.

این شخصیت‌های سایسی از آیت‌الله علی خامنه‌ای خواسته‌اند که دستور مستقیم «آزادی کلیه شخصیت‌های زندانی به‌ویژه افراد بیمار باتوجه به مصالح کشور و جلوگیری از تهدید امنیت ملی و رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی آن‌ها» را صادر کند.

یکی از امضاکنندگان این نامه، احمد صدر حاج سیدجوادی عضو سابق شورای انقلاب اسلامی و وزیر دادگستری در دولت موقت مهدی بازرگان است که در دادگاه‌های پیش از انقلاب، وکالت شماری از فعالان برجسته سیاسی از جمله آیت‌الله خامنه‌ای را نیز برعهده داشته است.

این بنیان‌گذار نهضت ملی با ۹۵ سال سن، پش‌تر در بهمن ماه، در نامه‌ای سرگشاده با عنوان «گزارش یک عمر تلاش به ملت شریف ایران» به عنوان «یکی از افرادی که در تاسیس نظام و مدیریت انقلاب نقشی ایفا کرده‌» از آن‌ها پوزش خواسته بود.

در هشتم بهمن سال گذشته همچنین وبسایت‌های نزدیک به معترضان نامه‌ای از او منتشر کردند که به صورت محرمانه برای رهبر جمهوری اسلامی نوشته و خواستار محاکمه و طرح عدم کفایت سیاسی محمود احمدی‌نژاد شده بود.

این حقوق‌دان در خرداد سال گذشته نیز در نامه‌ای سرگشاده از مراجع تقلید شیعه خواست سکوت خود را در برابر «فوج مصیبت‌ها و مظالمی که در طی دوسال گذشته بر مردم و کسانی که به دلیل اعتراض به دولتی خودکامه و قانون‌گریز محبوس‌اند» بشکنند.

احمد صدر حاج سید‌جوادی در سال ۸۹ نامه‌ای سرگشاده به صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه نوشت و خواهان آزادی فوری زندانیان سیاسی، انحلال دادگاه انقلاب و رسیدگی به جرایم رئیس دولت دهم شد.

در ایران پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۸۸، شمار زیادی از روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و حقوق بشر بازداشت شده‌اند و نهادهای حقوق بشری بار‌ها نسبت به وضعیت آن‌ها وادامه بازداشت‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی