نسخه شماره 2.5.1

مطهری: دادستان وضعیت زندانیان سیاسی را روشن کند
نطق‌های علی مطهری در چند وقت گذشته، واکنش‌های زیادی برانگیخته است /عکس از مهر
از میان متن

  • آقای مطهری همچنین از دادستان تهران درخواست کرد که به رفتارهایی که از سوی دادستانی تهران با زندانیان سیاسی و خانواده‌های آن‌ها می‌شود، پایان داده شود.
موضوع مرتبط

مردمک
دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۶ | کد خبر: 71934

علی مطهری، نماینده اصولگرای منتقد دولت در واکنش به اعلام جرم دادستانی تهران علیه خود گفت که دادستان حق ندارد درباره نطق نمایندگان اظهارنظر کند و او به جای ورود به این موضوع باید تکلیف پرونده‌ بعضی مقامات سیاسی و وضعیت زندانیان سیاسی را روشن کند.

این نماینده مجلس روز دوشنبه، ۱۹ تیرماه به خبرگزاری فارس گفت که بهتر است عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران به جای اعلام جرم به خاطر نطق در مجلس، تکلیف پرونده افرادی مانند سعید مرتضوی، محمدرضا رحیمی و جواد لاریجانی را مشخص کند.

آقای مطهری همچنین از دادستان تهران درخواست کرد که به رفتارهایی که از سوی دادستانی تهران با زندانیان سیاسی و خانواده‌های آن‌ها می‌شود، پایان داده شود. این بخش از اظهارات علی مطهری لحظاتی بعد از خبرگزاری فارس حذف شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نهم تاکید کرد که اگر بیان مطلبی جامعه شناسانه و روانشناسانه از تریبون مجلس باعث اعلام جرم علیه گوینده شود باید فاتحه آزادی بیان و قانون اساسی را خواند.

این نماینده اصولگرا احتمال داد که اعلام جرم دادستان علیه او با فشار دولت صورت گرفته باشد. آقای مطهری، دادستان تهران را انسان عاقل و معتدلی معرفی کرد که در برخی موارد دستش بسته است.

علی مطهری در عین حال اعلام جرم دادستان تهران علیه نطق خود را «موجب وهن نظام و  تضییع حقوق مردم ارزیابی کرد و افزود: اگر توهین یا افترایی در کار باشد، فرد توهین‌شونده حق دفاع از خود در صحن مجلس را دارد.

طبق اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی، نماینده در اظهارنظر درباره همه مسائل کشور آزاد است. حالا علی مطهری می‌گوید هیچگاه دادستان حق ورود به نطق نمایندگان را ندارد و نباید چماقی به نام «دادستان» را بالای سر نمایندگان قرار داد.

به گفته او همچنین نباید به گونه‌ای در ایران رفتار شود که مردم احساس اختناق کنند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران روز گذشته، ۱۸ تیر اعلام کرد که این نهاد به دلیل اظهارات علی مطهری درباره «تاسیس کاباره و کلوپ» در مجلس علیه او اعلام جرم کرده است.

به گفته آقای دولت‌آبادی بخش‌هایی از اظهارات علی مطهری که به «بحث كاباره و ...» می‌پرداخت از نظر دادستانی جنبه‌ مجرمانه داشت که در نتیجه آن دادستانی درخصوص آن اعلام جرم كرد.

دادستان تهران تاکید کرد که اعلام جرم علیه این نماینده مجلس نهم بعد از گوش دادن به تمام صحبت‌های او در مجلس صورت گرفته است.

اعلام جرم دادستان علیه نطق علی مطهری ۴۹ روز پس از نطق جنجالی او در مجلس صورت گرفت.

او در این سخنرانی به انتقاد از مشی دولت محمود احمدی‌نژاد در ارتباط با «حجاب» پرداخت و گفت محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر او مساله حجاب را قبول ندارند و مخالف نظریه اسلام در مورد حجاب هستند.

این نماینده اصولگرا نگاه دولت به مساله حجاب را باعث آزاد شدن مسایل جنسی در جامعه ارزیابی و تاکید کرد این مساله موجب پدید آمدن عقده‌های روانی در میان جوانان شده است پس اینان باید به فکر ایجاد کاباره‌ و کلوپ‌ باشند.

به زعم علی مطهری «دولتی‌ها حجاب را با الهم عجل لولیک الفرج و با چهره دینی و حزب‌اللهی از بین می‌برند.»

این اظهارات با واکنش منفی شماری از نمایندگان مجلس و رسانه‌های نزدیک دولت مواجه شد که از دادستان درخواست تحت پیگرد قرار دادن اقای مطهری را مطرح کردند.

او ۱۳ تیرماه نیز بار دیگر از سیاست‌های فرهنگی دولت انتقاد کرد. آقای مطهری در صحن علنی مجلس گفت که دولت نگاه خاصی در مسائل فرهنگی دارد که از آقای مشایی ناشی می‌شود و رئیس جمهوری هم تابع آن است و وزارت ارشاد هم استقلالی در برابر این نگاه خاص ندارد.

او همچنین فیلم‌های «شبانه‌روز»، «آتشکار» و «عصر جمعه» را از فیلم‌های مشکل‌دار و فاسد خواند و در عین حال از پوشش هنرمندان در مراسم پایانی جشنواره فجر انتقاد کرد.

در این رابطه نعمت احمدی، وکیل دادگستری امروز به خبرگزاری ایسنا گفت که نطق علی مطهری در مجلس درباره‌ حجاب، بار توصیفی و اعلانی داشته است، نه اتهامی.

به گفته این وکیل، دادستان به عنوان مدعی‌العموم حق دارد نسبت به هر موضوعی كه وصف عمومی داشته باشد، اعلام جرم كند. او در عین حال گفت که دادستان تهران احساس كرده صحبت‌های مطهری بار مجرمانه دارد و به اعتبار مدعی‌العموم بودن خود شكایت كرده است.

پیش از این رسانه‌ها از شکایت سپاه پاسداران از علی مطهری، به دلیل بخش‌های دیگری از نطقش در همین روز خبر داده بودند.

در همین راستا، مسعود جزایری، معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد كل نیروهای مسلح ۲۸ خرداد خبر داد که سپاه پاسداران از علی مطهری به دلیل اظهاراتش درباره دخالت سپاه در انتخابات نهمین دوره مجلس شکایت کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی