نسخه شماره 2.5.1

آمریکا، معافیت ۱۱ کشور از تحریم‌های نفتی ایران را تمدید کرد
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا / AP Photo/Luis M. Alvarez
از میان متن

  • بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، ژاپن، بلژیک، فرانسه، آلمان، بریتانیا، جمهوری چک، لهستان ایتالیا، یونان، اسپانیا و هلند برای ۱۸۰ روز دیگر از تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی معاف شده‌اند.
مردمک
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۴ | کد خبر: 73331

آمریکا از تمدید شش‌ماهه معافیت ژاپن و ۱۰ کشور اروپایی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران خبر داد که بر اساس آن این کشور‌ها در این مدت از خطر مجازات منع روابط با سیستم مالی آمریکا در امان هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه ۲۴ شهریور اعلام کرد که فشارهای اقتصادی آمریکا فشار سنگینی به ایران وارد کرده و ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی این سیاست را ادامه خواهد داد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، ژاپن، بلژیک، فرانسه، آلمان، بریتانیا، جمهوری چک، لهستان، ایتالیا، یونان، اسپانیا و هلند برای ۱۸۰ روز دیگر از تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی معاف شده‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در فروردین ماه دستور اجرای قانون تحریم صادرات نفت ایران و مجازات خریداران آن را صادر کرد و کشور‌ها تا ۳۰ ژوئن فرصت داشتند این روند را متوقف کنند و در غیر این صورت از رابطه با سیستم مالی آمریکا منع می‌شدند.

پس از آن، وزیر خارجه آمریکا تصریح کرده بود ا‌ز آنجا که ژاپن، بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و بریتانیا خرید نفت از ایران را به‌طور قابل توجهی کاهش داده‌اند، معاف شده‌اند و این دور اول از اعلام فهرست معافیت‌ها بود.

دولت آمریکا در ۲۳ خرداد نیز هفت کشور کره جنوبی، هند، ترکیه، مالزی، آفریقای جنوبی، سریلانکا و تایوان را که واردات نفت از ایران را تا حد قابل توجه‌ای کاهش داده بودند، از تحریم‌های تنبیهی خود در رابطه با ایران معاف کرد.

همچنین در هشتم تیر در پی «کاهش چشمگیر» واردات نفت ایران توسط چین و سنگاپور، آمریکا آن‌ها را به فهرست کشورهای معاف از تحریم‌ها اضافه کرد و این دو کشور طی شش ماه آینده می‌توانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

به تازگی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، صادرات نفتی ایران از ۴. ۲ میلیون بشکه را به یک میلیون بشکه در روز کاهش داده و ایالات متحده به این فشار‌ها برای توقف برنامه اتمی ایران ادامه خواهد داد.

به گفته دیوید کوهن، معاون امور تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا این کاهش صادرات، درآمد ماهانه نفت ایران را پنج میلیارد دلار کاهش داده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند با تشدید فشار‌ها علیه ایران، این کشور را از اجرای برنامه هسته‌ای که ابعادی احتمالا نظامی دارد، بازدارند و از طرف دیگر ایران بار‌ها گفته است که تحریم‌ها «بی‌اثر» است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی