نسخه شماره 2.5.1

محمد ملکی به رهبر ایران: ایران در حال فروپاشی است، استعفا دهید
محمد ملکی، فعال سیاسی و نویسنده /عکس از وب‌سایت ملی‌مذهبی
از میان متن

  • محمد ملکی «فتنه‌گر و اندک خواندن» مخالفان و منتقدان نظام جمهوری اسلامی از سوی رهبر ایران را هم از دیگر ویژگی‌های آقای خامنه‌ای دانسته و از او خواسته است «برنامه‌هایی که در سفرهای استانی او طراحی می‌شود را زیاد جدی نگیرد.»
مردمک
دوشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۶ | کد خبر: 74743

محمد ملکی فعال ملی، مذهبی در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با انتقاد از تصمیمات و مدیریت او در بیش از دو دهه رهبری ایران خواستار استعفای او و برگزاری رفراندوم شد.

اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب در این نامه که روز دوشنبه، ششم آذرماه در وب سایت ملی مذهبی منتشر شده، از رهبر جمهوری اسلامی خواسته است «قبول کند ایران در حالِ فروپاشی است.»

به زعم آقای ملکی، آیت‌الله خامنه‌ای نباید به تصویری که اطرافیانش از ایران برای او می‌سازند توجه کند بلکه باید به فشارهای داخلی، اختلافات سران قوا، تحریم‌های خارجی و اعتراضات مردم نسبت به این روند توجه داشته باشد.

این فعال ملی مذهبی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است که به حرف‌های اطرافیان خود که تنها به منافع خود می‌اندیشند باور نداشته باشد.

در این نامه خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای آمده است: شما بودید که با بی‌سیاستی‌های‌تان دنیا را در مقابل ایران قرار دادید، شما بودید که به عواملتان چراغ سبز نشان دادید تا در ایران و خارج ایران، در خیابان و بیابان دست به اعمال تروریستی بزنند و خون ایرانیانِ دگراندیش را بر زمین بریزند. شما به‌عنوان رئیس جمهوری و رهبر باید در برابر کشتار ده‌ها هزار انسان در دهه شصت و شهادت هدی‌ها و هاله‌ها و نداها و صباها و ستارها جوابگو باشید.

به گفته محمد ملکی، رهبر ایران پس از جنگ هشت ساله، دست سپاهیان را باز گذاشت تا بر امور نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی مملکت مسلط شوند و به همین دلیل امروز شاهد «یک کودتای نظامی خزنده» هستیم، چراکه سپاه، دولت، مجلس و اکثر مقام‌های دولتی و خصوصی را در دست گرفته‌ است.

او با اشاره به «فتنه»‌ خواندن قیام‌های مردمی از سوی رهبر ایران نوشته است: قیام کنندگان را عوامل بیگانه و نوکر استکبار جهانی لقب دادید. شما بودید که به عواملتان امکان دادید تا بهترین فرزندان این ملت، دانشجویان، استادان، کارگران، وکلای دادگستری، روزنامه نگاران، معلمان، مردم کوچه و بازار و … را تنها به جرم نقادی و دگراندیشی به زندان‌ها بکشانند و تحت شکنجه و گاها اعدام قرار دهند. شما بودید که حتی به همراهان و هم‌فکران نقاد خود هم رحم نکردید و آنها را در حصر خانگی قرار دادید یا خانه نشین کردید.

آقای ملکی در توضیح دلیل درخواست استعفا از رهبر جمهوری اسلامی به اصل پنجم و ۱۱۱ قانون اساسی استناد کرده است.

در اصل پنجم قانون اساسی می‌خوانیم: زمان غیبت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه در جمهوری اسلامی ایران، ولایت امر و امامت امت برعهده‌ی فقیه عادل و باتقوی، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر است.

در اصل یکصد و یازدهم قانون اساسی هم آمده است: هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم شود، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود برکنار خواهد شد.

حالا این فعال ملی مذهبی از رهبر جمهوری می‌خواهد اعلام کند «نظام ولایی» قادر به اداره‌ی امور کشور نیست تا مردم ایران برای چگونگی اداره ایران از این پس، زیرنظر سازمان‌های بین المللی رفراندوم برگزار کنند.

به زعم آقای ملکی، اگر این اتفاق روی دهد از اتفاقاتی مانند کشتار مردم و تخریب شهرها که در لیبی و سوریه روی داد در ایران جلوگیری می‌شود.

«حاکمان جمهوری اسلامی از سرنوشت حاکمان منطقه درس نگرفته‌اند»

در نوشته این فعال سیاسی خطاب به آقای خامنه‌ای آمده است که «شک نکنید، فردا نوبت شماست و این نوشته، آخرین پیام من به شماست.» 

او که این نامه را به ستار بهشتی و دیگر جان باختگان راه آزادی و برابری تقدیم کرده به نوشته‌ای اشاره کرده که خود او، حدود شش ماه قبل و در دوم خرداد خطاب به «حاکمان نظام ولایی» نوشته بود.

به گفته آقای ملکی در شش ماه گذشته اتفاقات زیادی در منطقه روی داده که هر کدام می‌توانست تلنگری باشد برای حاکمان جمهوری اسلامی در حالی که آنها از سرنوشت حاکمان منطقه درس نگرفته‌اند.

در بخش دیگری از این نامه آقای ملکی به مقایسه و تغییر آقای خامنه‌ای در قبل و بعد از انقلاب پرداخته و نوشته است که تصمیمات او از دوران ریاست جمهوری و رهبری بارها باعث «آسیب به مردم، مقامات و فعالان سیاسی منتقد شده است».

او همچنین مشکلات امروز ایران در عرصه داخلی و خارجی را ابتدا متوجه محمود احمدی‌نژاد و در نتیجه تایید زودهنگام آقای احمدی‌نژاد از سوی رهبر جمهوری اسلامی ارزیابی کرده است و در ادامه توجه رهبر جمهوری اسلامی را به نامه اخیر محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری و لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در زمینه زیر پا گذاشته شدن اصول قانون اساسی و وجود فساد در دولت جلب کرده است.

محمد ملکی «فتنه‌گر و اندک خواندن» مخالفان و منتقدان نظام جمهوری اسلامی از سوی رهبر ایران را هم از دیگر ویژگی‌های آقای خامنه‌ای دانسته و از او خواسته است «برنامه‌هایی را که در سفرهای استانی او طراحی می‌شود زیاد جدی نگیرد.»

به گفته او، مردم با میل و رغبت به استقبال رهبر جمهوری اسلامی نمی‌روند و جمعیتی که او مشاهده می‌کند در نتیجه تعطیلی ادارات، مدارس و شهر دور هم جمع می‌شوند.

آقای ملکی شهریور سال گذشته هم با نوشتن نامه‌ای به احمد شهید شهادت داد که در ایران زندانیان «شکنجه و اعدام» شده‌اند. چند روز بعد قوه قضائیه محمد ملکی را ممنوع‌الخروج کرد.

این فعال ملی مذهبی که بعد از انتخابات هم بازداشت و چند ماه زندانی بود در حال حاضر با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد است و دوره شیمی درمانی خود را به دلیل ابتلاء به سرطان پروستات دنبال می‌کند. محمد ملکی پیش از این هم بارها بازداشت و زندانی شده بود.

بعد از اعتراضات مردم و فعالان سیاسی و مدنی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۸۸
شماری از آنها کشته و تعدادی نیز روانه زندان شدند. در این مدت منتقدانی مانند عبدالکریم سروش، محمد نوری‌زاد، ابوالفضل قدیانی، مصطفی تاج‌زاده، احمد منتظری، احمدرضا احمدپور و مهدی خزعلی با نوشتن نامه‌های سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی از رواج بی‌قانونی، مسدود شدن فضای نقد و به خطر افتادن تمامیت ایران و نظام جمهوری اسلامی هشدار دادند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی