نسخه شماره 2.5.1

«گرجستان؛ مقصد تازه مهاجران ایرانی»
گرجستان مقصد تازه مهاجران ایرانی
از میان متن

  • گرجستان از یک طرف به عنوان کشور طرفدار غرب، کسب و کار رو به پیشرفتی در این منطقه دارد و از طرف دیگر، پیوندهای فرهنگی و تاریخی نیز میان گرجستان و ایران وجود دارد چرا که این کشور روزی بخش از امپراتوری بزرگ ایران بوده است و هنوز معماری سنتی ایران در شهر تفلیس قابل مشاهده است.
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۸ | کد خبر: 77153

سایت بی‌بی‌سی در گزارشی اعلام کرده است که تعداد ایرانیانی که به گرجستان مهاجرت و در آنجا اقامت می‌کنند به دلیل وضعیت آشفته اقتصادی ایران در پی تحریم‌های غرب و همچنین آزار نوکیشان مسیحی توسط حکومت رو به افزایش است.

مجله هفتگی «آریانا» هرچند که در گرجستان به چاپ می‌رسد اما به زبان فارسی است و این موضوع به خاطر تعداد زیاد ایرانیان این کشور است که از حدود هفت ماه پیش و از زمان آغاز انتشار این مجله، مهاجرت آن‌ها رو به افزایش است.

این نشریه به ایرانیان در حل و فصل مسائل خود در گرجستان از طریق آشنایی با فرهنگ و سنت‌های محلی این کشور کمک می‌کند.

سارا قاضی، صاحب امتیاز و سردبیر این نشریه، می‌گوید که مردم در ایران تلاش می‌کنند تا با تورم مقابله کنند. او می‌گوید که به عنوان یک روزنامه‌نگار در ایران احساس محدودیت می‌کند و می‌افزاید: من هرگز نمی‌توانم در ایران آنچه را که فکر می‌کنم بنویسم چرا که این کار در ایران آزاد نیست و حکومت آن چه را که می‌نویسید و موقع نوشتن به آن فکر می‌کنید، کنترل می‌کند.

گرجستان برای بسیاری از ایرانیان یک گزینه جذاب است چرا که نزدیک به ایران واقع شده و اقتصاد در حال رشدی دارد و ایرانی‌ها برای ورود به آن، نیازمند به ویزا نیستند.

همسر خانم قاضی به نام مصطفی صدیقی، شاعری است که از اواسط ماه مارس (اسفند) به گرجستان نقل مکان کرده است. او می‌گوید کارش در ایران ممنوع بوده اما اکنون آخرین شعر خود را که آن هم درباره انتقاد از این وضعیت ایران است در مجله آریانا چاپ کرده است.

او می‌گوید من آزادم که هر چه می‌خواهم در این کشور انجام دهم و توضیح می‌دهد که تا قبل از حضورش در گرجستان، هرگز تجربه آزادی را نداشته تا بتواند هر آنچه را که می‌خواهد، بنویسد.

تعداد ایرانیانی که سال گذشته به گرجستان سفر کردند ۶۰ درصد افزایش یافته و سالانه به حدود صدهزار نفر رسیده است. اکنون حدود شش هزار ایرانی در گرجستان اقامت دارند و این رقم بالایی برای کشوری است که به عنوان یک مقصد مهاجرپذیر شناخته نشده است.

بابک امین که یک تولید کننده ایرانی است ایران را از سر ضرورت کسب و کار ترک کرده است.  من او را در یک مرکز مشاوره در تفلیس که «مرکز تجاری ایران و گرجستان» نامیده می‌شود ملاقات کردم در حالی که در پی یافتن مکان مناسی برای آغاز کسب و کار است. این مرکز مشاوره روزانه به ۱۵ ایرانی که در پی بازکردن یک شرکت با خرید ملک در گرجستان هستند، مشاوره می‌دهد. بابک امین می‌گوید با نوسان شدید ارزش دلار در ایران، تجارت امکان پذیر نیست و ریال روز به روز ارزش خود را از دست می‌دهد.

وضعیت اقتصادی ایران در پی تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه اتمی در چندین ماه گذشته به کاهش شدید ارزش ریال در برابر ارزهای دلار و یورو انجامیده است. بنا بر آمارهای رسمی که توسط مقام‎های ایرانی منتشر شده، رشد اقتصادی ایران صفر یا زیر صفر است.

گرجستان از یک طرف به عنوان کشور طرفدار غرب، کسب و کار رو به پیشرفتی در این منطقه دارد و از طرف دیگر، پیوندهای فرهنگی و تاریخی نیز میان گرجستان و ایران وجود دارد چرا که این کشور روزی بخش از امپراتوری بزرگ ایران بوده است و هنوز معماری سنتی ایران در شهر تفلیس قابل مشاهده است.

اما چالش جدید این است که چگونه گرجستان به رابطه خوب با ایران ادامه دهد در حالی که باید از خصومت آمریکا، از مهم‌ترین متحدان گرجستان و اتحادیه اروپا، که این کشور قصد دارد به آن بپیوندد، اجتناب کند.

او می‌گوید گرجستان باید رابطه با قدرت‌های نزدیک را با ظرافت مدیریت کند و متعادل نگه دارد. قدرت‌هایی که ایدئولوژی‌های سیاسی مختلف و متحدان کلیدی دور داشته باشند. به گفته او سه ابرقدرت منطقه روسه، ترکیه و ایران هستند.

دوبی تازه

من گروهی از ایرانیان نوکیش مسیحی را که اخیرا به گرجستان مهاجرت کرده‌اند دیدم. آنها همان طور که در خیابان سرود می‌خواندند یک غرفه را در وسط تفلیس برپا کرده بودند و به ایرانیانی که عبور می‌کردند انجیلی به زبان فارسی می‌دادند. 

بابک واعظ یک گروه از این نوکیشان می‌گوید که چطور وقتی خواسته است همین کار را در ایران انجام بدهد به زندان افتاده و به مدت ۴۰ روز در سلول انفرادی بوده و توسط پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفته به طوری که پاهایش شکسته است.

به گفته او، این‌که مسلمان باشید و به مسیحیت روی بیاورید، می‌تواند برای شما دردسرهای زیادی در ایران در پی داشته باشد؛ ممکن است به زندان بروید و یا شغل خود را از دست بدهید.

برخی دیگر از ایرانی‌هایی که در گرجستان زندگی می‌کنند می‌گویند که زندگی کردن در اینجا یعنی رهایی از همه آزارهایی که داشتن عقاید سیاسی خاص و یا سبک زندگی خاص مثل نوشیدن الکل در ایران به دنبال داشته است. بعضی زنان ایرانی‌ هم می‌گفتند از این که مجبور نیستند موهایشان را بپوشانند خوشحالند.

سارا قاضی که شماره تازه مجله‌اش را برای انتشار آماده می‌کند می‌گوید شرایط تجارت در گرجستان وضعیت دوبی را در ده سال پیش به یاد او می‌آورد. به گفته او اینجا اگر کمی ایده و خلاقیت و کمی سرمایه داشته باشید می‌توانید به سادگی رشد کنید و کمک کنید که بازار و کشور هم رشد کنند.

نرخ بیکاری در گرجستان بالا است و برای ایرانیانی که سرمایه‌ای در دست ندارند خیلی سخت است که کاری پیدا کنند اما بسیاری از آنها می‌گفتند کشوری را پیدا کرده‌اند که در آن احساس آزادی می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی