نسخه شماره 2.5.1

تلفات تصادفات در ایران، پنج برابر میانگین جهانی
صحنه‌ای از یک تصادف حاده‌ای در ایران
از میان متن

  • معاون سلامت وزارت بهداشت با اشاره به آمار 2.5 درصدی مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات در دنیا گفت که این میزان در ایران 13 درصد یعنی پنج‌ برابر میانگین جهانی است.
مردمک
دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۳:۴۰ | کد خبر: 49971

معاون سلامت وزارت بهداشت گفت اولین عامل مرگ در ایرانی‌های زیر 40 سال، تصادفات رانندگی است

معاون سلامت وزیر بهداشت گفت که نرخ مرگ ومیر ایرانیان در اثر تصادفات پنج برابر میانگین جهانی است و 80 درصد كشته‌شدگان تصادفات را مردان تشكیل می‌دهند.

دکتر سید حسن امامی رضوی که در مراسم اختتامیه سمینار طب کار و بیماری‌های شغلی سخن می‌گفت، با اشاره به سوانح و حوادث به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مشکلات زندگی کنونی انسان‌ها در جهان گفت: این گروه آسیب‌ها دومین عامل مرگ و میر در تمام سنین و اولین عامل مرگ در گروه سنی زیر40 سال و از عوامل مهم معلولیت در جوامع محسوب می‌شود.

او در این زمینه توضیح داد: طبق آمار جهانی سالانه حداقل 5.3 میلیون نفر به علت مسمومیت و حوادث می‌میرند که بیش از دو میلیون نفر در کشورهای کم درآمد زندگی می‌کنند. در ایران دو سوم کل این مرگ‌ها با حوادث ترافیکی ارتباط دارد.

در اوایل سال جاری نیز معاون شهردار تهران گفته بود که به طور متوسط هر ساعت سه نفر بر اثر سوانح رانندگی درایران کشته می‌شوند.

پیش‌تر معاون فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی نیز خبر داده بود میزان حوادث جاده‌ای در ایران، هفت برابر کشورهای پیشرفته است.

تلفات ایران، هفت برابر کشورهای پیشرفته

به گفته او در کشورهای توسعه‌یافته سالانه 3 نفر از هر 1000 نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند اما در ایران 32 نفر در هر 1000 نفر در سوانح رانندگی کشته می شوند.

معاون وزارت بهداشت در این زمینه گفت: طبق آمار جهانی سالانه حداقل 3.5 میلیون نفر به علت مسمومیت و حوادث می‌میرند که بیش از دو میلیون نفر در کشورهای کم درآمد زندگی می‌کنند. در ایران دو سوم کل این مرگ‌ها با حوادث ترافیکی ارتباط دارد.

معاون سلامت وزارت بهداشت با اشاره به آمار 2.5 درصدی میزان مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات در دنیا گفت که این میزان در ایران 13 درصد یعنی پنج‌ برابر استاندارد جهانی است.

منابع خبری ایران در اوایل سال جاری آمار تصادفات ایران را 25 برابر ژاپن و 2 برابر ترکیه اعلام کرده بوده بود.

معاون سلامت وزیر بهداشت با اشاره به برآورد بالای هزینه‌ اقتصادی ناشی از حوادث و عمر از دست رفته در سال گفت که میزان زیادی از این هزینه مربوط به راکبین موتورسیکلت بوده است.

او براساس آمار سال 87 گفت که 600 هزار نفر تحت درمان‌های اولیه مربوط به تصادفات رانندگی قرار گرفته‌اند.

عوامل عمده تصافات

ناآشنایی با فرهنگ ترافیک و بی‌مبالاتی در رفتار ترافیکی به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تصادفات رانندگی مطرح می‌شود.

عدم رعایت قوانین رانندگی، نبستن کمربند ایمنی، عدم استفاده از کلاه ایمنی در موتورسیکت سواران و نیز سرعت و سبقت غیرمجاز از جمله عوامل دیگر حوادث رانندگی محسوب می‌شود.

ضمنا باید استاندارد نبودن بسیاری از جاده‌ها، و وسایل نقلیه و استفاده از تلفن همراه را نیز به لیست عوامل عمده تصادفات افزود.

امامی رضوی انسان، جاده و خودرو را سه عامل مهم در حوادث ترافیکی دانست و تصریح کرد که در ایران حدود 45 درصد از کشته شدگان، رانندگان وسایل نقلیه موتوری هستند.

به نظر او همانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته می‌توان با برنامه‌ریزی اصولی و سرمایه گذاری مانند نظارت قانونی، از مصدومیت، خسارت مالی و جانی حوادث کاست.

لزوم بیمه حمایت از رانندگان

معاون سلامت وزیر بهداشت ارزیابی سلامت شغلی رانندگان را در کاهش تصادفات بااهمیت دانست و از لزوم وجود یک سازمان بیمه‌ای قوی در حمایت از رانندگان سخن راند.

او دراین زمینه افزود از آن‌جا که رانندگی شغل اصلی رانندگان است و منبع درآمد آن‌ها محسوب می‌شود پزشکان از آن‌ها رد صلاحیت نمی‌کنند.

ظاهرا اگرچه از سال 83 معاینه رانندگان در دستورالعمل طب کار قرار گرفته است اما آمار نشان می‌دهد که تعداد رد صلاحیت شدگان تغییر چندانی نیافته است.

باز هم یک بار دیگر ضرورت وجود بیمه‌های شغلی به خصوص در باره مشاغل غیررسمی مانند رانندگی مطرح می‌شود. توجه به سلامت شغلی رانندگان و اثرات مترتب بر آن می‌تواند در میزان تصادفات و چگونگی آن‌ها نقش مهمی ایفا کند.

براساس آخرین آمار موجود، در سال گذشته در ایران بیش از بیست و سه هزار نفر در حوادث رانندگی کشته شده‌اند. سال 1385 جاده‌های ایران از نظر تعداد کشته‌ها براثر حوادث رانندگی خطرناک‌ترین راه‌های دنیا معرفی شد.

تلف شدن میلیاردها ساعت وقت مردم، هزینه‌های بسیار تحمیل شده بر خانواده‌ها و جامعه، آسیب‌های جسمی و روانی حاصل از حوادث رانندگی و استنشاق انبوهی از گازهای سمی از جمله پیامدها و آثار مخرب نابسامانی ترافیک در شهرهای ایران محسوب می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی