نسخه شماره 2.5.1
سهم ایران در اقتصاد

انفجار قیمت دلار و سکه در تهران
از میان متن

  • بعضی از صرافی‌ها تابلوی قیمت سکه را از ویترین‌ها جمع کرده‌اند و به مشتریان سکه نمی‌فروشند. قیمت سکه تمام بهار طرح قدیم به 365 هزار تومان رسیده است
موضوع مرتبط

مردمک
سه‌شنبه ۰۶ مهر ۱۳۸۹ - ۱۳:۵۷ | کد خبر: 56486

با ادامه افزایش قیمت دلار و طلا، بازار ارز و سکه تهران همچنان پرتلاطم است. بانک مرکزی ایران اعلام کرده که برای ایجاد توازن در بازار حراج سکه را افزایش می‌دهد.

با ادامه افزایش قیمت دلار و طلا، بازار ارز و سکه تهران همچنان ملتهب گزارش شده است.

بر اساس گزارش‌ها هر دلار آمریکا در بازار تهران از 1110 تا 1115 تومان خریداری و بین 1130 تا 1140 تومان فروخته می‌شود. همچنین براساس اعلام بانک ملی ایران، نرخ رسمی فروش دلار، در روز سه‌شنبه ششم مهرماه، از 1026 تومان به 1032 تومان افزایش یافته است.

خبرگزاری مهر گزارش داده که به دلیل افزایش قیمت سکه، بعضی از صرافی‌ها تابلوهای قیمت انواع سکه را از ویترین‌های خود جمع کرده‌اند و به مشتریان سکه نمی‌فروشند. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار تهران 338 تا 365 هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت خرید این سکه در تابلوی صرافی‌ها بین 333 تا 337 هزار تومان در نوسان است.

قیمت دلار و طلا در چند روز گذشته درحالی افزایش یافته است که بازار طلای تهران، روز سوم مهر، در اعتراض به قانون مالیات بر ارزش افزوده و به گفته اعضای این صنف به دلیل «نبود آموزش لازم برای اجرای قانون» تعطیل شد.

حراج روزانه سکه

در همین رابطه، بانک مرکزی با صدور بخش‌نامه‌ای اعلام کرده است که حراج سکه از این پس، روزانه خواهد شد.

حراج سکه پیش از این، تنها در روزهای زوج انجام می‌شد، اما از امروز، سه‌شنبه، در روزهای فرد نیز حراج سکه صورت خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، به دلیل اعتصاب بازار طلای تهران، نرخی برای خرید و فروش سكه در بازار وجود ندارد. فارس نوشته صرافی‌ها و سكه فروش‌ها، سكه‌ای برای فروش ندارند و از سوی دیگر قیمت دلار را «به شدت افزایش داده‌اند».

سرنخ‌های خارجی

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر پیشتر به خبرگزاری مهر گفته بود دلیل افزایش قیمت طلا در بازارهای ایران، افزایش جهانی قیمت طلا است. به گفته محمد کشتی‌آرای، دلیل افزایش جهانی قیمت طلا هم کاهش ارزش دلار و افزایش تقاضا بوده است.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر گفته سکه به اندازه کافی در بازار هست و نیازی به عرضه سکه بیشتر وجود ندارد. به گفته آقای کشتی‌آرای، بانک مرکزی در این شرایط حراج سکه را برای ایجاد تعادل در بازار افزایش خواهد داد.

جمشید پژویان، رئیس شورای رقابت هم در سایت «خبرآنلاین» این‌طور تحلیل کرده است که مشتریان با گرانی طلا به سمت خرید دلار می‌روند و درنتیجه، «افزایش قیمت دلار پس از افزایش قیمت طلا موضوع عجیبی نخواهد بود».

«ابرار اقتصادی» هم در گزارشی با بررسی دلایل افزایش ارزش دلار نظر چند کارشناس اقتصادی را پرسیده است.

«کاهش قیمت نفت و سیاست خزانه‌دارى آمریکا براى کنترل قیمت دلار به منظور توسعه صادرات این کشور‌» از جمله دلایلی است که شاهین شایان آرانى، کارشناس مسایل پولى در این گزارش به آن اشاره کرده است.

اما به اعتقاد مهدى تقوى، عضو هیئت علمى دانشگاه علامه طباطبایى، این بانک مرکزی است که قیمت دلار در کشور را تعیین می‌کند.

آقای تقوی «دلیل افزایش قیمت دلار در بازار داخلى را افزایش ارزش دلار در خارج از کشور در مقایسه با سایر ارزها» دانسته و تاکید کرد که نمی‌توان قیمت دلار را در آینده پیش‌بینی کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی